Užitkovou vodu můžete hromadit v akumulační nádrži a následně použít ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu. Spotřeba pitné vody v domě tak klesne až o 50%.Kromě toho vroucí voda nezabije všechny bakterie ani neodstraní chemikálie přítomné ve vodě z vodovodu. Jediným způsobem, jak to bezpečně udělat, je použitím vodního filtru. Vařící voda může odstranit pouze pevné látky a bakterie, což znamená, že z vody neodstraní škodlivé látky, jako je chlór a olovo.Voda prochází procesy předúpravy pomocí bioeliminátorů, následuje čištění mechanické, biologické a v neposlední řadě chemické, popřípadě fyzikálně- chemické. Takto upravená voda je oxidována, dezinfikována a provzdušňována, tedy sycena kyslíkem.
Jak upravit vodu ze studny na pitnou : Jestliže studniční voda obsahuje zdraví škodlivé bakterie, je třeba nejprve vyčistit a vydezinfikovat studnu. Pokud se výsledek rozboru nezmění, nezbývá nic jiného, než studniční vodu dále upravovat, a to buď chlorováním, ozonizací nebo UV zářením.
Jak se pozná měkká voda
Obsah vápníku a hořčíku je zpravidla udáván v jednotkách milimolů na litr (mmol/l). Měkká voda je charakterizována 0,7 až 1,25 mmol/l, méně než 0,5 mml/l pak značí velmi měkkou vodu. Oproti tomu tvrdá voda se pohybuje v rozpětí 2,51 až 3,75 mmol/l, cokoliv nad 3,76 je už voda velmi tvrdá.
Jak udělat mýdlovou vodu : Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí.
To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje celou řadu různých nebezpečných látek, jako jsou různé druhy solí, chlór, viry, plísně, bakterie, jiné sedimenty . Pití takové vody přináší více škody, než užitku a může mít negativní dopad na lidské tělo .
Nejjednodušší způsob, jak vše odstranit, představují filtry a čističky vody instalované přímo na kuchyňské baterie. Odborníci přiznávají, že hlavním důvodem pro používání filtrů je snaha zlepšit chuť vody. Tu ovlivňuje tvrdost vody, která má dvě složky – stálou a dočasnou tvrdost.
Proč pít čistou vodu
Dehydratace, únava a toxiny se hromadí, pokud tělo dostatečně nezavlažujete. Neokysličená krev, ospalost a bolest hlavy nebo kloubů – za to všechno může pouhý nedostatek tekutin. Vše vyřeší obyčejná voda!Úkolem chemického ošetření vody je zajistit její absolutní nezávadnost pro bezpečný pobyt člověka, tzn. odstranit všechny mikroorganismy a udržet vodu v takovém stavu, aby pobyt v ní byl radost, ne starost.K dezinfekci vody se používá chlorace vody za použití dávkovacího čerpadla nebo dezinfekce vody UV zářením pomocí UV lamp. Těmito způsoby dosáhneme likvidace bakterií, které se dělí na Koliformní bakterie, Enterokoky (fekální streptokoky), Psychrofilní bakterie a Mezofilní bakterie (kultivované mikroorganismy).
Dezinfekce studny Savem
Jako doporučené množství se uvádí 15–20 mililitrů Sava na metr krychlový vody ve studni. Savo rozmíchejte v kbelíku vody. Poté nalijte dezinfekci do studny a nechte zhruba hodinu působit.
Jak změřit kvalitu vody : Pro základní prvotní komplexní změření kvality vody je možné použít zjišťování celkového množství / koncentrace organických i anorganických látek ve vodě v jednotkách ppm. Naměřená hodnota se porovnává s tabulkou hodnotovou a zjistí, jakou kvalitu má tato voda a zda je vhodná pro běžnou konzumaci.
Jak udělat z měkké vody tvrdou : Jak změkčit vodu doma a vypořádat se s účinky tvrdé vody
- Před spotřebou vařte vodu.
- Přidejte prací aviváž.
- Kamenné sedimenty ošetřete vodou a octem.
- Zvažte instalaci změkčovače vody, který vás okamžitě a trvale ochrání před problémem s tvrdou vodou.
Čím nahradit mýdlo
Trápí vás suchá pokožka Zkuste nahradit mýdlo
- Mycí pěny. Je tak příjemné se nimi umývat!
- Sprchové oleje. Jsou nejlepší alternativou pro extrémně vysušenou kůži.
- Konjac houby na tělo.
Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.Když je voda zakalená, zapáchá a má divnou pachuť, raději ji nepijte.
Proč nechat odstát vodu z kohoutku : Voda z vodovodu je sice nezávadná, ale obsažený chlor může způsobovat zápach a nepříjemnou chuť. Chlor je plyn, který se po čase sám vypaří, ale tento proces může trvat několik minut. Proto je vhodné nechat vodu z kohoutku odstát alespoň 15 minut, než ji budete pít nebo používat na vaření.