Záhony potřebují zorat
Pokud záhony nemáte, ale po nějakém toužíte, pak je vhodná doba pro jeho vytvoření. Nejprve bude potřeba z místa odstranit všechny nežádoucí drny a trsy, následně půdu zorat do hloubky cca 25 až 30 cm, a potom z ní odstraňte všechny kořínky plevele.Na menších plochách stačí rýč a hrábě, na rozlehlejších pozemcích pomohou kultivátory – na výběr jsou malé i velké, elektrické i motorové. Kypření svrchních vrstev půdy rozruší škraloup, který vznikl v zimě, a napomůže tak přístupu vzduchu do struktur, což podpoří aktivitu půdních mikroorganismů.7 tipů, jak vylepšit starou zahradu
- Odplevelte záhonky. Plevel, ať už je kdekoliv, působí chaotickým a neudržovaným dojmem.
- Vytvořte cestičky, chodníčky.
- Pěstujte květiny v květináčích a záhonech.
- Postavte pergolu, posezení
- Vybudujte skalku s barevnými rostlinami a květinami.
- Změna oplocení
- Komu se nelení, tomu se zelení
Jak srovnat velkou zahradu : Nerovnosti povrchu vzniklé při stavbě můžete taky využít a vytvořit zajímavě členitou zahradu. Určitě ale půdu provzdušněte a navezte navíc aspoň 10 cm kvalitní oranice. Ta je plná živin a zajistí, že se vaší zelenině bude dobře dařit. Ornice je skvělý podklad i v případě, že chcete mít na zahradě hlavně trávník.
Co s drny ze zahrady
Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.
Kolik kg osiva na m2 : Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Množství určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po celé ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky asi 1 cm.
Použití větších kamenů zakotvených do svahu a půdopokryvných rostlin, nízkých konifer, skalniček a dřevin je tím nejzákladnějším řešením pro svahy sklonu okolo 30o. Rostliny se postupně rozrostou a svah bude zpevněn jejich kořenovou soustavou. A my získáme vzhlednou skalku, která se bude během roku stále proměňovat.
Boční, vertikální markýzy a plisé rolety
Je to také skvělý způsob, jak zastínit prostor, zejména v odpoledních hodinách, kdy je slunce nízko. Markýzy či rolety na zahrady a terasy si můžete pořídit v mnoha velikostech a barvách. Vyberte takové, které budou nejvíce ladit k ostatním prvkům vybavení.
Jak zpevnit zahradu ve svahu
Zajištění svahu proti odplavování půdy lze i bez vytvoření teras. Svahy sklonu menšího než 20 stupňů lze osít i travním semenem. Pokud je strmější, pak by bylo vhodné zpevnit půdu a zabránit odplavování. K tomu dobře poslouží zatravňovací plastová či betonová dlažba, geomřížovina nebo kokosové rohože či jutová síť.Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.Pocit prázdného prostoru v zahradě pomůže rozbít velký keř nebo dominantní seskupení menších stromků. Ideální jsou jehličnany, které budou dělat parádu i v zimě. Dostatečný stín i estetický zážitek poskytnou velké rododendrony nebo zajímavě zbarvené listnaté stromy (např. kanadský javor).
Vyryté drny nevyhazujte, zpracujte je do speciálního kompostu – skládejte je na sebe kořeny nahoru a před položením další vrstvy zasypte tu spodní mletým vápencem. Vzniklý kompost, který obvykle k vyzrátí potřebuje alespoň rok, využijte k dřevinám.
Jak se zbavit Travniho drnu : Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi, které se díky svým zahnutým nožům lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují plsť. Na větších trávnících oceníte pomoc mechanických, elektrických či benzinových vertikutátorů, které jsou vybaveny ostrými noži svisle se zařezávajícími do drnu.
Kolik osiva na 1 ha : Obvyklý výsevek je 80 tisíc semen na hektar. Obsah semen v 0,5kg balení závisí na konkrétní partii a odrůdě – u ZE OTIS je v něm cca 1450-1500 semen, ZE ZELMA obsahuje cca 1900-1950 semen.
Jakou trávu na zahradu
Nejlepší bude směs obsahující: 40% lipnice, 40% jílku a zbytek rovnoměrné rozdělení úrodné půdy a kostřavy. Dobře poslouží i univerzální tráva – druhy trávy, které jsou v nich obsaženy, jsou odolné vůči pošlapání a zároveň poměrně vizuálně atraktivní.
Jak zpevnit svah
Použití větších kamenů zakotvených do svahu a půdopokryvných rostlin, nízkých konifer, skalniček a dřevin je tím nejzákladnějším řešením pro svahy sklonu okolo 30o. Rostliny se postupně rozrostou a svah bude zpevněn jejich kořenovou soustavou.Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.
Jak zastínit zimní zahradu : Jako nejúčinnější vnitřní stínění pro zimní zahrady se osvědčilo použití plisé žaluzií se zdvojenou látkou. Vhodnou prostupností světla skrze látku, je možné zajistit dostatek denního světla. Pro vyšší účinnost můžete zvolit zatemňovací látku, která dokáže ještě více ztlumit prostup tepla skrze prosklenou střechu.