Macerát z levandule
Květy levandule nebo celou kvetoucí nať nechte macerovat ve vodě pár hodin, poté přeceďte a popíjejte. Tento nápoj příjemně zchladí v horkých dnech a navodí pocit poklidu. Do vody ještě můžete vymačkat limetku nebo citron.Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.Nálev – výluh, zápar
Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou 5 – 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje.
Jak se dělá Macerat : Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.
Jak správně macerovat
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Kdy seříznout levanduli : levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.
Postup při macerování
– se vloží do sklenice a zalijí alkoholem. Suroviny musíme přesně odvážit a alkohol musí mít správnou požadovanou koncentraci. Směs necháme předepsanou dobu na teplejším místě. Při macerování listů bylin je lepší listy nejdříve smíchat s vodou, určenou k zředění alkoholu, a pak přilévat alkohol.
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Jak dlouho louhovat bylinky v alkoholu
V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.Začínáme si vyrábět svoje vlastní bylinkové rostlinné oleje neboli maceráty. Ty se vyrábí tak, že ponoříme mírně zavadlou bylinku do námi zvoleného rostlinného oleje a necháme minimálně dva týdny macerovat. Výroba macerátů je velmi jednoduchá a tuto maceraci zvládne každý z nás.Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.
Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
Jak stříhat starou levanduli : Při jarním střihu levandulí je důležité sehnat si ostré nůžky. Těmito ostrými nůžkami stříháme levandule tak, že nezastřihujeme příliš do dřevnaté části. Začínáme ostrou hranou nůžek stříhat nové výrostky a nové lístky. Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji.
Kdy zmizi alkohol z těla : Odhadovaná doba, než alkohol zcela opustí tělo, je přibližně 10 hodin.
Jak dlouho macerovat bylinky v oleji
Byliny poté napěchujte do sklenice, zalijte olejem tak, aby byly všechny byliny namočené. Uzavřete sklenici víčkem a dejte na okenní parapet na přímé sluníčko. Každý den protřepejte a nechte macerovat min. 3 týdny, já nechávám až 12 týdnů.
Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.Poruchy spánku, chronická únava, epileptické záchvaty, oslabení imunity. Poškození mozku, neschopnost učit se a zapamatovávat si nové informace.
V čem macerovat : V případě, že si chci připravit macerát, který chci používat přímo na tělo – například obličejový olej, tak používám kvalitní mandlový olej. Ten je daleko jemnější a výživnější. Když chci macerovat bylinky pro léčebné účely nebo na vlasy, tak je maceruji v olivovém oleji nebo konopném oleji.