Jitrnice nejsou moc trvanlivé, v chladu vydrží maximálně 5 dní, takže pokud je chceme uchovat na později, nebo jich máme hodně, je potřeba je zamrazit. Dají se jíst jen tak s chlebem, nebo je můžete ještě opéct v troubě nebo na pánvi a servírovat s brambory nebo se zelím.Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.Pokud nebudeme jíst všechnu polévku tentýž den, je nutné ji za občasného míchání zcela vychladit a uložit do lednice. Solit by se měla opravdu až při konzumaci.
Jaké koření se používá do jitrnic : Jitrnicím svědčí koření – česnek, majoránka, nové koření, samozřejmě pepř a sůl. Ještě trocha pšeničné krupice, kterou spaříme trochou vařící polévky a vše promícháme.
Jak dlouho vydrží kachna v mrazáku
Drůbeží maso v mrazáku. Zatímco celé kuře nebo kachna vydrží v mrazáku až jeden rok, porcované kousky masa je vhodné ponechat v mrazu maximálně půl roku. Samozřejmostí by mělo být důkladné zabalení, aby nedošlo ke zbytečnému vymrzání živin.
Jak skladovat Jaternice : Vyndáme je a rozložíme třeba na vál, kde je necháme zcela vychladnout; mezitím je asi po 15 minutách obrátíme. Teprve pak je můžeme uložit do ledničky kde je můžeme skladovat při 0°C 2 až 3 dny. Jaternice opékáme je na sádle.
Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.
Zamrazení vývaru – z polévky odstraníme tuk pomocí papírového ubrousku, který potáhneme po povrchu polévky. Zredukovanou tekutinu po vychladnutí nalijeme do krabiček s víčkem a vložíme do mrazničky. Pokud použijeme výrobník na led, nasypeme kostky vývaru do sáčku a necháme v mrazničce, kde vydrží až půl roku.
Co se zakalenou polévkou
"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.Troubu pak rozpalte na teplotu 160–170 °C a jitrnice opékejte, dokud není na povrchu krásně křupavá.Před zpracováním doporučujeme přírodní střeva solená vybalit ze sáčku a nechat 24 hodin na sucho vydýchnout (střeva v sáčku nedýchají, po vybalení mohou mít svůj specifický zápach). Den před plněním střeva opláchneme ve studené vodě od soli a namočíme na 24 hodin do studené vody.
Rozmrazování: Kachnu rozmrazujte v původním obalu v chladničce, při teplotě cca 0 až 5 °C po dobu 10-16h (čas je pouze orientační). Pokud nejsou v tělní dutině žádné krystaly ledu a stehna jsou pohyblivá, kachna je důkladně rozmrazena. Po rozmrazení znovu nezmrazujte.
Jak dlouho vydrzi cerstva kachna : Čerstvé kachní maso vydrží v chladničce pouze dva až tři dny. Mražená kachna má při -18 stupních trvanlivost 12 měsíců. Čerstvou kachnu je třeba oddělit od fólie, otřít a zakrýt, ideálně skladovat v chladničce při teplotě čtyři stupně pod potravinovou fólií.
Jak správně uchovávat potraviny : Pokud potravinu otevřete, zkonzumujte ji co nejdříve
Otevřením potravinu zpřístupníte mikroorganismům a ty se tak mohou v potravině pomnožit a rychleji ji zkazit. Nenechávejte potraviny v lednici otevřené a nezakryté. Potraviny osychají, přejímají pachy z ostatních potravin v lednici a nebývají pak příliš chutné.
V čem skladovat sůl
Sůl si bere vlhkost ze vzduchu. Nejlépe je jí skladovat ve vzduchotěsné skleněné nádobě. K zakrytí použijte raději víčko z umělé hmoty. Doporučená doba spotřeby je při správném skladování 5-6 let.
Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě. Prasknutí by také mělo zabránit to, že jitrnici lehce obalíte v mouce.Jitrnice jako tradiční součást zabijačky
Nejlepší možností, jak si jitrnici vychutnat, je ohřátou, nejlépe opečenou či osmaženou. Když si k ní pak dáte brambory nebo lepenici (šťouchané brambory smíchané se zelí), hned máte hotový plnohodnotný oběd.
Jak zabránit Zkysnutí polévky : Zkysnutí lze tedy předcházet tím, že se snažíme polévku udržet sterilní – nabíráme z ní jen čistou naběračkou (kterou neolizujeme), nenecháváme zbytečně dlouho hrnec otevřený, ale rychle ho zakryjeme pokličkou, případně polévku krátce převaříme.