Jak uvařit žloutek?
Do menšího kastrůlku nalijte dost vody na ponoření vajec a přiveďte k varu. Jakmile voda vře, vložte do ní vajíčka a stopujte přesně pět minut. Po pěti minutách je bílek pevný, žloutek tekutý, zkrátka naměkko. V této fázi se vajíčko hodí do stojánku v doprovodu lžičky, soli, a krajíčku tmavého chleba s máslem.Příprava příkrmu ze žloutku

  1. Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko.
  2. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut.
  3. Poté vejce vyjmeme a ochladíme.
  4. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.
  5. Z rozkrojeného vajíčka vyndáme žloutek.
  6. Žloutek společně se zeleninou rozmixujeme nebo rozdrtíme vidličkou.

Jednoduše zahřejete citronovou šťávu s trochou vody, přidáte vaječné žloutky a za stálého míchání necháte 2 minuty vařit.

Jak dlouho vařit žloutek : Jak dlouho vařit vejce na měkko

Žloutek musí být zcela tekutý, bílek tuhý, místy lehce rosolovitý. Dosáhnete jich vařením přibližně 4 minuty. Nejčastěji se podávají ve skořápce, nebo v klasické prezidentské úpravě „do skla“.

Co se dá udělat ze žloutků

Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.

Jak utřít žloutky s cukrem : Jak našlehat žloutky s cukrem

  1. Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach.
  2. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Jak s vajíčkem pracovat

Vajíčko uvařte na tvrdo, oloupejte, vyndejte žloutek, přidejte ho k napařené zelenině a společně rozmixujte. Podle odbornice je vhodné mít vejce na jídelníčku malého drobečka 1-2 krát týdně, v pozdějším věku, kolem 2-3 roku, pak dvakrát až třikrát týdně.

Doporučuji zařadit žloutek přibližně po 2 týdnech podávání zeleninových či již maso-zeleninových příkrmů. Dle nejnovějších vědeckých informací je nutné zařadit celé vejce od ukončeného 4. do ukončeného 6. měsícem věku jako prevence rozvoje potravinové alergie.

Co dělat se žloutky

Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.

  1. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
  2. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
  3. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
  4. Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.

Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.Na tuto otázku nám odpověděla nutriční poradkyně Eva Blaho: „Žloutek můžeme do stravy zařadit už kolem 5 – 7 měsíce.

Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.

Jak dlouho šlehat žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Jak utřít žloutky s cukrem a máslem : K tření (šlehání) těsta je ideální využít robota s plochým šlehacím nástavcem, případně ruční šlehač se dvěma metlami. Základem třeného těsta je změklé máslo + cukr + žloutky, které se zapracovávají postupně. Výsledkem je světlá krásně krémová hmota.

Proč nejíst žloutky

Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.

Tuky jsou pro děti důležitým zdrojem energie, stavebním kamenem buněčných membrán, navíc transportují řadu životné důležitých a pouze v tucích rozpustných vitaminů. Obecně přednost ve výživě by měly mít tuky přirozené jako rostlinné oleje, ořechy a semínka, ryby, hodnotným zdrojem je také avokádo a máslo.Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.

Jak dlouho se šlehají žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.