Jak uvařit samotné žloutky?
Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.Vejce naměkko (zcela tekutý žloutek) vařte 5 minut. Vejce nahniličko (mírně tekutý žloutek) vařte 7 minut. Vejce natvrdo vařte 10 minut.Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.

Jak utřít žloutky s cukrem : Jak našlehat žloutky s cukrem

  1. Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach.
  2. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Jak uchovat zbylé žloutky

Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.

Co s Varenymi žloutky : Jako pojivo poslouží tvaroh, lučina, kysaná smetana, majonéza, jogurt nebo kombinace zmíněných surovin. Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky.

Jak dlouho vařit vejce na měkko

Žloutek musí být zcela tekutý, bílek tuhý, místy lehce rosolovitý. Dosáhnete jich vařením přibližně 4 minuty. Nejčastěji se podávají ve skořápce, nebo v klasické prezidentské úpravě „do skla“.

Příprava příkrmu ze žloutku

  1. Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko.
  2. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut.
  3. Poté vejce vyjmeme a ochladíme.
  4. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.
  5. Z rozkrojeného vajíčka vyndáme žloutek.
  6. Žloutek společně se zeleninou rozmixujeme nebo rozdrtíme vidličkou.

Jak dlouho vydrží žloutky

Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.

I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar.Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.

Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně. Troubu v mezičase předehřejte na 140 stupňů. Teplota trouby je důležitá, měli byste si být jisti, že trouba má opravdu uvedených 140 stupňů, ne víc a ne míň.

Jak se ukládají vajíčka : Ideální teplota skladování se pohybuje mezi 5 a 18 °C, v ledničce nejlépe do 8 °C. Vyhněte se dvířkům chladničky, kde je teplota nejvyšší, a raději je schovejte dozadu střední nebo vrchní police. Důležitá je také stálost teploty. Neustálé přesouvání vajec z lednice do spíže a naopak čerstvosti nepřidává.

Jak Ususit žloutek : Výoba sušených vajec je do určitého kroku shodná s výrobou vaječné melanže. Vejce jsou vyklepnuty ze skořápky, v případě potřeby je oddělen bílek od žloutku. Následně projdou pasterací a jsou vysokým tlakem vstřikovány do sušící komory. Použití sušených vajec je především jako surovina do výrobků, která vejce obsahují.

Jak zavést žloutek

Proto také doporučuji zavést vajíčko jako jedno z prvních potravin při přechodu od mléka k jídlu. Na nepřilnavé pánvi pomalu rozehřejte kokosový olej. Rozmíchejte vaječný žloutek s rozmačkaným banánem. Malou naběračkou směs rozprostřete na pánvi a pečte dozlatova nejprve z jedné strany, pak opatrně obraťte.

Současné doporučení na zavádění lepku do výživy kojence vychází z postoje Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu. Není vhodné podávat kojenci lepek dříve, než ukončí 4. měsíc.Vejce naměkko znamená, že je po uvaření žloutek tekuté konzistence. Bílek je lehce ztuhlý a často také těkavý. Vejce naměkko se vaří ve vroucí osolené vodě 3–4 minuty.

Proč nejíst žloutky : Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.