Jak vařit hovězí zadní?
Hovězí zadní je částí, která je považovaná za jednu z nejhodnotnějších z hovězího. Sval obsahuje málo tuku a jedná tak o velmi libovou část. Maso se se skvěle hodí na přípravu plátků, dušení anebo ptáčků. Příprava trvá sice déle, ale maso se vám odmění a bude se dokonale rozpadat.Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob. Druhý je pečení na 170°C pod pokličkou nebo alobalem.

Jak dlouho dusit zadní hovězí : Teplotu nastavte na 160–170 °C a hovězí maso v hrnci pod poklicí duste asi 3,5–4 hodiny. Jednou za čas ho ale zkontrolujte a podle potřeby podlijte. V troubě je také rovnoměrněji rozprostřené teplo.

Jak vařit hovězí zadni

Do vroucí vody vložte maso a 2 hodiny nechte vařit bez viditelných známek silného varu – voda by se měla pouze převalovat, nikoli překotně bublat. Zpočátku, asi po 30 minut, sbírejte pěnu, která se utvoří na hladině. Jakmile se přestane objevovat, přidejte pepř a bobkový list.

Jak udělat steak z hovězího zadního : 3-4 cm vysoké plátky a vložte na rozpálenou steakovou pánev či gril. Rychle opečte z obou stran, aby se maso zatáhlo a nevytékala z něj šťáva. Po té pečte cca. 3-5 minut z každé strany na požadovaný stupeň propečení.

Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.

Jak poznat, že je maso hotové, pokud nemáme teploměr Stačí sáhnout prstem do masa a zjistíte, jak pruží. V případě rare, tedy mírného propečení se vám maso při vtlačení prstu vrátí samo do původní podoby. U medium vás už maso tolik nepustí a v případě well done, tedy propečeného už maso prstem skoro nestlačíte.

Jak dlouho se peče hovězí zadní

Pečeme nejméně dvě hodiny. Po hodině teplotu trouby ztlumíme na 200 °C. Maso pravidelně otáčíme a podléváme dokud nebude měkké. Když je maso měkké (může to trvat i 3 hodiny), vyjmeme ho z výpeku a odstraníme provázek.Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.Opékání na pánvi

Vložte jej opatrně na pánev a zprudka opečte 2 minuty z každé strany. Čas můžete upravit dle výšky steaku. Obecně lze říct, že na každý 1 cm výšky steaku je potřeba 1 minuty prudkého opékání. Během opékání se steak přichytí na pánvi.

Na stupeň medium rare budete potřebovat cca tři minuty z obou stran, na medium, středně propečený, zhruba čtyři minuty, na medium well nechte maso na grilu přibližně 4 a půl minuty a pro well done steak pečte pět minut z obou stran,” doporučuje Petr Špejzl.

Proč je hovězí maso tuhé : Tužší části pocházejí z namáhanějších svalů – například brisket, který pochází z hovězího hrudí, nebo kterákoliv z částí plece, což je část ramene. Tužší části obsahují hodně kolagenu, který se ale rozpouští při dlouhém vaření či pečení. Dejte si s těmito kusy masa načas, výsledek bude stát za to.

Co dělat když je maso tuhé : První věc, kterou můžete udělat prakticky s jakýmkoliv tužším steakem, je pomoci mechanickým zkrácením svalových vláken. Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí.

Proč je hovězí maso tvrdé

Když se vyčerpá poslední kyslík, přecházejí procesy na anaerobní. Tato fáze trvá téměř dva dny od porážky. Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá.

„Toho, aby bylo maso šťavnaté, měkké a přitom pěkně opečené, dosáhneme tak, že ho budeme hodinu a půl až dvě hodiny péct pod poklicí a na posledních deset až patnáct minut odklopíme,“ radí dietoložka.Maso osolte, opepřete, potřete olivovým olejem a přitiskněte na plochu pánve. Opékejte maso z každé strany 1 minutu tak, aby se ze všech stran zatáhlo. Vložte maso do trouby rozpálené na 200 °C a nechte ho propéct: 3–4 minuty pro rare, 5–6 minut pro medium a 7–8 minut pro well done.

Jak poznat že je steak hotový : Jak poznáte správné propečení

  1. Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený
  2. Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova.
  3. Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý
  4. Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.