Jak vařit kečup?
Postup přípravy receptu

Rajčata s cibulí nakrájíme, přidáme ocet, cukr, sůl, koření a feferony. Vaříme do zhoustnutí (asi 2 hodiny). Potom rozmixujeme, propasírujeme přes cedník a uvedeme znova do varu. Ještě horké lijeme do sklenic.Ingredience – koření

  • Sůl.
  • Cukr.
  • Pepř
  • Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
  • Nové koření
  • Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.

Kečup byste neměli nikdy mixovat, ale pasírovat, ať už pasírkou nebo přes jemný cedník či síto. Jedině tak si uchová syté červenou barvu a docílíte hladké konzistence. Po uvaření kečupu ho přelévejte výhradně do dokonale čistých, ideálně sterilizovaných lahví a vždy používejte sterilní nástroje.

Jak dlouho zavařovat domácí kečup : 3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.

Čím se zahušťuje kečup

Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).

Jak dlouho vydrží domácí kečup : Kečup vydrží v chladničce 2 týdny. Kečup si můžete i zavařit, pak ho ovšem do lahví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 60 stupních.

Postup: Celý kmín, koriandr, pepř a chilli vločky najemno rozdrťte v hmoždíři nebo umelte v mlýnku na kávu. Pokud budete grilovací koření hned používat, můžete suroviny nejdřív krátce prohřát na rozpálené suché pánvičce, aby se rozvinuly všechny vůně a z koření uvolnily vonné silice.

Kostky dejte vařit na 3 hodiny, aby vše změklo a šlo krásně propasírovat. Jakmile je vše rozvařené, vyndejte veškeré koření a celou směs propasírujte přes síto. Zůstanou vám pouze pecky a zbytky koření. Propasírovaný kečup přiveďte v hrnci k varu a nechte vařit odkryté ještě 20 minut.

Jak skladovat domácí kečup

Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.U kečupu je nutné posuzovat také chuť, vůni a konzistenci výrobku. Podle vyhlášky by měl být řídce kašovitý, homogenní, jemný, případně s hrubšími částicemi přísad, dále bez zbytků slupek, semen a jiných částí rajčat a také bez černých částic.

Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.

Jak namíchat SPG : Domácí SPG (z angličtiny Salt, Pepper, Garlic – tedy sůl, pepř, česnek). Ideálně se jeví poměr koření sůl: pepř: česnek = 40 / 20 / 40.

V čem vařit koření : Sáčky na koření jsou skvělým řešením. Sáčky se vyplatí při delším vaření, především omáček, nebo i nakládání některých jídel. Můžeme si je ušít z řídkých látek např. z bavlny nebo lnu.

Kde se má skladovat kečup

Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.Vítězové… Mezi vítěze testu tak patří Kand Tomato Ketchup sladký z Dobrušky (1 kg – 63,30 Kč). Má absolutně nejvyšší obsah prospěšných karotenoidů, ale zároveň i rajčat, ze kterých je vyroben. Těch je v něm dokonce ještě více, než deklaruje na obalu, a normu na výběrové, extra kečupy ještě překračuje.

Jaký je rozdíl mezi kečupem a protlakem : Průmyslově vyráběný kečup tvoří rajčatový protlak, koření a další přísady. Oproti tomu kečup vyráběný domácím způsobem obsahuje pouze rajčata, cibuli, cukr a koření.