Jak správně uvařit sóju
Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť.Sójový granulát vložte do vroucí osolené a bujonem ochucené vody. Vařte 5 minut, slijte, přebytečnou vodu z granulátu vymačkejte. Použijte jako základ pro rizota, sekanou, karbanátky.Boby namočíme přes noc do studené vody. Vodu slijeme a sóju zalijeme trojnásobným množstvím vody. Vaříme ji v tlakovém hrnci 40 minut nebo v obyčejném hrnci dvě a půl hodiny. Čas vaření je potřeba dodržet, protože po delším vaření začnou boby tvrdnout.
Jak udělat sojové nudličky : Sójové nudličky vložte do vroucí osolené a bujónem ochucené vody. Vařte 20 minut, slijte, přebytečnou vodu z nudliček vymačkejte. Použijte do zeleninových jídel.
Jak marinovat sójové maso
Postup: Sójové maso uvařit v zeleninovém vývaru s polévkovou lžicí sójové omáčky, po uvaření tekutinu z masa vymačkat. Na marinádu smíchat 2 lžíce oleje, pár kapek citronové šťávy, 2 lžíce sójové omáčky, rozdrcenou chilli papričku a 3 stroužky česneku. Sójové maso marinovat v lednici ideálně přes noc.
Co to je sójové maso : Texturované sojové bílkoviny – „Sójové maso“
Vyrábějí se ze sójových mouk a krupic, sójových koncentrátů nebo izolátů. Principem výroby je přeměna globulárních bílkovin sóji na fibrilární bílkoviny připomínající bílkoviny masa.
Aby byla chuť sójového masa co nejlepší a pokrm co nejstravitelnější (je to přeci jen luštěnina), doporučujeme vařit 30 minut ve vodě, kterou jsme ochutili 1 lžící zeleninového bujónu a 1 lžící sójové omáčky. Bujón spolu s omáčkou dodají sóji výbornou chuť, která pronikne až do jádra suroviny.
Nejprve ho přeliju horkou vodou, nechám chvilku ustát a vodu pak vyleju (tím se částečně zbavím moučné pachuti). Pak jej vařím zhruba 15-20 minut v nálevu ze sypkého zeleninového bujónu (mým jasným favoritem je Würzl) a lžící sójové omáčky (Tamari nebo Shoyu, rychle totiž pronikne dovnitř).
Co udělat ze sojového masa
U sojového masa je důležitá příprava. Dobře uvařené a namarinované umožňuje pestré využití: plátky grilujeme, sojové nudličky smažíme se zeleninou po asijsku, z kostek se dokonce dají připravit výpečky. Granulát pak slouží třeba do karbanátků nebo boloňské omáčky.Maso se marinuje hlavně ze dvou důvodů. První je jasný, marinováním dodáme masu chuť, která grilováním ještě zesílí. Druhý důvod, který je neméně důležitý, je zkřehnutí masa. Správně marinované maso je pak křehčí a chutnější.Větší oblibě se těší známá obdoba sójového sýra – tofu – ideální náhražka masa, která se dá jíst zastudena i tepelně upravená. Chuť tofu není výrazná, ale snadno na sebe váže slané i sladké chutě, využití tak najde v celé řadě pokrmů. Zpestří krémové polévky – třeba hrachovou polévku.
Zdravá sója
Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich dietách vzácného vitamínu K2. Vitamín K2 je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí. Nově se zjišťuje jeho role ve zpomalení projevů stárnutí a podpoře imunity. Vitamín K2 je silným antioxidantem.
Jak dlouho se muze marinovat maso : Ačkoli je kuřecí maso po naložení odolnější před zkažením, než je tomu v čerstvém stavu, i tak jej doporučujeme nechat ležet v marinádě maximálně 5 až 7 dní. Naložené maso dokáže již za pouhých 12 hodin perfektně nasát aroma a chuť z marinády. Proto s jeho tepelnou úpravou nemusíte příliš dlouho otálet.
Jak dlouho se může marinovat maso : Záleží na konkrétním druhu masa, protože každý druh reaguje jinak. Například takové kuřecí stačí marinovat jen několik hodin, delší dobu v marinádě bude potřebovat vepřové a hovězí. Vepřové maso už by v marinádě mělo trávit minimálně 12 hodin a hovězí klidně i 24 hodin.
Proč je sója škodlivá
Rizika konzumace sóji
Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.
Jak často sójové výrobky jíst
To platí i o ostatních luštěninách, obilovinách či zelenině. Když si dáme nějaký tradiční sojový výrobek 2 – 3x týdně a budeme častěji používat kvalitní sójovou omáčku (shoyu) a misopastu, nemůžeme si uškodit – ba naopak jen prospět.Stačí smíchat 4 lžíce sójové omáčky, 3 lžíce rostlinného oleje, 3,5 lžíce medu, 5 rozdrcených stroužků česneku (nebo 2 lžičky sušeného česneku), mletý pepř, sůl, 2 lžičky citronové šťávy, bazalku a kdo má rád, může přidat najemno nakrájenou chilli papričku.
Kdy je maso hotove : Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.