Jak velký žlab?
Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků.Rozdělení okapů dle typu a velikosti střechy

  • Rozměr 250 / 80 mm – vhodné pro pergoly, zahradní domky, přístřešky na auta či menší střechy do 50 m2 plochy.
  • Rozměr 330 / 100 mm – vhodné pro rodinné domy či garáže s plochou střechy do 100m2.

Jak ohnout háky na okap : K ohýbání použijte buď speciální ohýbačku háků, nebo háky ohněte ve svěráku přes trubku o průměru alespoň 20 mm. To je důležité, aby byl ohyb plynulý a hák se nepoškodil. Při ohýbání háků nezapomeňte na to, že přední hrana okapního žlabu musí být oproti zadní hraně nižší přibližně o 6 mm.

Jak se měří okapový žlab

Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků.

Jaký spád okapu : Minimální normový sklon žlabu je 0,5 % (tzn. 5 mm na 1 m délky) Přední okraj žlabu se umísťuje o cca. 10 mm níže pro případ ucpání a přetečení

Žlaby se vzájemně spojují pomocí důmyslných spojek vybavených těsněním. Osaďte ji tak, aby v místě spojení žlabu byla mezi oběma částmi dilatační mezera 2-3 mm. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte spojku proti uvolnění pojistným jazýčkem.

Jak vybrat velikost okapu

Plocha střechy do 25 m2 Žlab, okap ø 80 mm (r. š. 200 mm) se svodem 60 mm
Plocha střechy do 40 m2 Žlab, okap ø 100 mm (r. š. 250 mm) se svodem 80 mm
Plocha střechy do 90 m2 Žlab, okap ø 125 mm (r. š. 280 mm) se svodem 80 mm
Plocha střechy do 150 m2 Žlab, okap ø 125 mm (r. š. 280 mm) se svodem 100 mm

Jaké jsou nejlepší okapy

Nejlepší volbou jsou pro Vás měděné okapy. Měď je totiž vůči jiným kovům na bázi pozinku nebo titanzinku nesnášenlivá, a to ani nemusí být s těmito prvky v přímém kontaktu – stačí, když z měděné krytiny stéká voda do pozinkovaného okapu a můžete se těšit na jeho brzkou degradaci.Než začnete nakupovat komponenty

  1. Na 10 m žlabu připadá jeden svod.
  2. Háky se rozmísťují po 80–120 cm, u plastu 40–50 cm.
  3. Držáky svodu (objímky) se dislokují po 1,5–2 m.
  4. Hák nesmí být v místě spojení žlabu.
  5. Háky naopak musí být cca 15 cm od obou krajů kotlíku.

Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Na každý samostatný díl svodové roury je vhodné instalovat 2 objímky (maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m). K mezikusu svodové roury připojíme 2 kolena a zajistíme napojení na žlabový kotlík.

Jak daleko svod od zdi : Montáž okapových svodů

V případě potřeby umístěte mezi klasické svodové trubky ještě sběrač dešťové vody, a to stejně snadným způsobem – zasunutím do sebe. Svody se připevňují po nejvíce 2 metrech odpovídajícími objímkami (objímky na pozinkované okapy a objímky na hliníkové okapy) pomocí hmoždinek a trnu do zdi domu.

Jak napojit okapový žlab : Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.

Jak dlouho vydrží pozinkovaný okap

Pozinkované okapy

Aby vydržely, musíme je natřít barvou. Korozi zabráníme, když první nátěr naneseme až asi za rok po osazení okapů, tedy poté, co pozinkovaný povrch zoxiduje. Při pravidelné údržbě je životnost okapů z pozinkovaného plechu přibližně dvacet let.

Průměr svodové roury závisí na rozvinuté šířce okapového žlabu a na počtu okapových svodů připadajících na odvodňovanou střešní rovinu. Pokud například zvolíme podokapní žlaby rozvinuté šířky 250 mm, máme u převážné většiny výrobců na výběr pouze jeden průměr svodu – a to 80 mm.Možnosti spojování okapových žlabů

To, jak budou jednotlivé díly žlabu spojeny, se odvíjí od materiálu okapu a daného výrobce. Můžete se setkat s letováním, nýtováním, lepením a spojováním pomocí speciálních spojek. Některé z těchto způsobů se využívají také současně. My se podíváme blíže na všechny z nich.

Jak napojit svody : Máme několik možností: spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. V současnosti jsou k dispozici navíc i okapové systémy, kde nemusíme nic pájet, lepit, ani nýtovat, ale díly spojíme pomocí speciálních spojek.