Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Bělicí prostředek vrátí prádlu zářivou barvu
Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C. U velmi zašlého prádla je lepší rozpustit bělidlo ve vodě v daném poměru, nechat prádlo v roztoku přes noc a až poté vyprat v pračce.Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Jak odstranit Zaprané prádlo : Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny. Barva by měla zcela zmizet.
Proč žloutne bílé prádlo
V této situaci také hodně záleží na typu tkaniny, ale to není jediná záležitost, která ovlivňuje barvu bílé. Ke žloutnutí bílých oděvů přispívá několik faktorů. Jednak vlhkost vzduchu, kontakt látky s vaším tělem a kontakt s potem. Částice potu se bohužel vsáknou do materiálu a po určité době změní barvu oděvu.
Jak vybělit prádlo jedlou sodou : Soda bikarbona funguje taktéž jako bělidlo, ale nečekejte, že zcela vybělí zašedlé prádlo. Je vhodnější ji používat pro udržení již vyběleného prádla. Jednoduše přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo nasypte rovnou do bubnu. Soda především změkčí vodu, která obvykle zešednutí prádla způsobuje.
Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.
Prádlo vhoďte do pračky a přímo k prádlu přidejte 2 hrnky citronové šťávy. U octu je postup úplně stejný, jako v případě citronové šťávy. Výsledky jsou totožné a prádlo krásně bílé. Peroxid je účinný, nicméně se s ním nepokoušejte vybělit extra jemné prádlo.
Co na zašedlé prádlo
Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Pokud se vám nechce čekat, až se prádlo odmočí, přidejte asi 100 ml citronové šťávy rovnou do bubnu k prádlu a nechte prát.Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.Prášek do pečiva
I on má kouzelné účinky na omylem zabarvené prádlo. Vysypte jeden celý pytlík prášku do pečiva do bubnu pračky a prádlo vyperte klasickým způsobem. Pokud máte strach, že prášek vypění, přidejte i trošku aviváže, která tomu zabrání.
Kypřící prášek odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní. Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin.
Co dělat když prádlo z pračky nevoní : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Proč prádlo po vyprání smrdí : Vytváříš tak ideální prostředí pro množení bakterií v pračce. Bakterie z našeho těla (pot, kůže a maz a další "laskominy" i zbytky potravin) se přenesou na prádlo a mohou pak ulpět na stěnách pračky. Pokud mají bakterie ideální prostředí (teplota blízká teplotě lidského těla), pak se množí a smrdí!
Jak se zbavit zápachu z pračky
Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet – nalijte ho trochu před praním do nádobky na aviváž. O pračku tak pečujete preventivně při každém praní. A žádný strach – na vůni prádla to nemá vliv. Náš tip: Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce ve velkém také vodní kámen.
Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku.Když se objeví plíseň, bývá to nejčastěji právě v nádržce na prací prostředky a většinou když používáme na praní prací gely. A taky aviváž. Vlhkost a lepkavost je ideální prostředí. V případě plísně doporučujeme použít sanytol nebo savo (já osobně používám raději savo).
Jak odstranit pach z prádla : Kypřící prášek odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní. Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin.