Jak vyklopit Rakvicky?
Korpusy vám dobře zabalené v chladu a suchu vydrží několik dní.Pečeme v troubě vyhřáté na 120 °C asi hodinu na program s horkovzuchem. Následně stáhneme na 100 °C a dosušíme do křupava asi hodinu. Hotové rakvičky necháme vychladnout, vlažné vyklepneme z formiček a podáváme s čerstvou ušlehanou neslazenou šlehačkou a případně i čerstvým ovocem.Po vychladnutí je můžeme začít zdobit. Buď jednoduše šlehačkou, nebo je nejdříve namočíme do rozpuštěné čokolády, a až čokoláda zaschne, naplníme rakvičku šlehačkou a shora podle fantazie ozdobíme cukrovou polevou. Recept na cukrovou polevu (glazuru) najdete v receptu na perníková srdce u dílu Posvícení na Vysočině.

Jak dlouho PECT Zloutkove cukrovi : Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů na 20 – 30 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti věnečků. Pokud pečete ty klasicky velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte.

Jak vyklopit rakvičky

Pokud totiž nebudou důkladně usušené i na dně, nepůjdou vám z formiček vyklopit. Jakmile jsou důkladně upečené, vypadávají z nich samy, jen co formičku obrátíte vzhůru nohama. Takže pokud se už budete blížit ke dvěma hodinám, klidně některou vytáhněte, nechte trochu zchladnout a zkuste vyklopit.

Co se dá udělat ze Zloutku : Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.

  1. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
  2. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
  3. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
  4. Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.

Na jeden žloutek počítáme asi 50 g moučkového cukru. Cukr může být ochucený vanilkou. Žloutek s prosátým cukrem třeme tak dlouho, až vznikne lesklá hladká poleva. Cukr přidáváme postupně a tím určujeme hustotu polevy.

Duté trubičky se připravují namotáním lineckého, listového, ořechového nebo nepečeného těsta na kovové trubičky, na kterých se i pečou. Po upečení a sejmutí z formiček je plníme a jejich konce máčíme v čokoládě. Trubičky jsou vhodné k naplnění krémem, bílkovým sněhem, pomazánkami nebo tvarohem.

Jak dlouho Slehat žloutky

Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně. Troubu v mezičase předehřejte na 140 stupňů.Jako pojivo poslouží tvaroh, lučina, kysaná smetana, majonéza, jogurt nebo kombinace zmíněných surovin. Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky.Po odležení vytáhneme opatrně žloutky, opláchneme je pod studenou vodou, osušíme a položíme na plech s pečicím papírem. Plech vložíme do trouby a sušíme asi 2 hodiny na 65 °C. Necháme vychladnout. Žloutky skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.

Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.

Jaká poleva se dává na věnečky : Do mísy robotu dáme bílek, moučkový cukr a dvě lžíce rumu. Pomocí balonové metly vyšleháme hladkou polevu, která by měla ještě trochu téci, ale už by se měla většina cukru rozpuštět (radši postupně, pomalu na nižší otáčky). Věnečky polevou potřeme a necháme v chladu zatuhnout, nejlépe do druhého dne.

Jak namotat trubičky : Jak namotat těsto na kremrole na kovové trubičky: Jde to s proužky i s válečky těsta. Pokud chceme, aby se trubičky při pečení nerozmotaly, potřeme spoje bílkem nebo rozšlehaným vajíčkem. Musíme dbát na to, aby těsto nepřesáhlo přes okraj kovové trubičky, bylo by pak nesnadné je sundat.

Jak se dělá sníh do trubiček

Ve vodní lázni šleháme v míse bílky s citronovou šťávou do pevného sněhu a po částech přidáváme cukr. Šleháme do pevného a vlažného sněhu; dokud se krystalky cukru zcela nerozpustí. Sněhem naplníme cukrářský sáček s ozdobnou špičkou a kremrole jím naplníme. Před podáváním pocukrujeme.

Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.

Jak uchovat zbylé žloutky : Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.