Ručně Namasírujte si svaly, připravte si drátěnou metličku a adekvátně velkou mísu, rozklepněte do ní vejce a začněte šlehat. Úsilí zmenšíte, když mísu postavíte na utěrku nebo do hrnce, aby se nepohybovala. Metličkou šlehejte ze strany a odspodu, abyste do bílků dostali co nejvíce vzduchu.Sníh se nevyšlehal: Pravděpodobně jste měli mastné nádoby, metly nebo bílky se zbytky žloutku. Všechny nádoby a pomůcky je nutné mít odmaštěné, můžete je před šleháním potřít citronovou šťávou nebo octem. Také je nutné pečlivě oddělit žloutky od bílků. I malý kousek žloutku zamezí správnému vyšlehání sněhu.Pokud použijete elektrický šlehač, začněte pomalu a zvyšujte rychlost postupně. Na závěr zase rychlost pomalu ubírejte. Nešlehejte ale příliš dlouho, maximálně několik minut, jinak budete mít nakonec spíš máslo.
Jak vyšlehat sníh na pusinky : Začněte šlehat na nízkou rychlost a postupně ji plynule zvyšujte, až se bílky promění v pěnu a začnou tuhnout. Metličkami při tom pohybujte po celé míse, aby nikde nezůstávaly tekuté bílky. V momentě, kdy po metličkách zůstává viditelná stopa, přestaňte, sníh by měl být dostatečně ušlehaný.
Jak ušlehat smetanu ke šlehání
Smetanu začněte šlehat pozvolna – nebude stříkat všude kolem. Jakmile však mírně zhoustne, šlehejte na maximální obrátky co nejkratší dobu. Jde o to, aby smetana zbytečně nezteplala. Když se konzistence blíží šlehačce, snižte rychlost a dokončete dílo – zpomalením se vyhnete přešlehání.
Jak dobře ušlehat sníh : Šlehejte šlehacími metlami, nejlépe elektrickým šlehačem, protože je to pohodlné a rychlé. Ale i různé ruční šlehače vám pomohou a ušetří námahu. Do bílků dejte špetku soli nebo kávovou lžičku vody a šlehejte zpočátku na nižší rychlost, aby se bílky napěnily a začaly nabírat vzduch.
Přešlehaný sníh se „trhá“ a tvoří krupičku. Sníh musí být hladký a pevný. Našlehaný bílek ihned použijte, protože stáním řídne. Sníh se do těsta vmíchává po částech a jen lehce se "zabaluje", aby se z něj nevytloukl vzduch.
Krém zachrání i lžíce práškové želatiny, nabotnalé v troše vody a poté zahřáté, aby se želatina rozpustila. Nalijeme ji do smetany a znovu vyšleháme. Pár kapek citrónové šťávy také pomůže šlehačku zpevnit a ještě bude mít svěží citrusovou chuť.
Jak vyšlehat šlehačku v robotu
S robotem a balonovou metlou začínejte na nízkých otáčkách, postupně přidávejte rychlost. Přidejte cukr a zašlehejte ho za nízké rychlosti, aby se dobře vmísil. Šlehačka bude každou vteřinou tužší a tužší; můžete ji dát do cukrářského pytlíku a zdobit dezerty.Smetanu začněte šlehat pozvolna – nebude stříkat všude kolem. Jakmile však mírně zhoustne, šlehejte na maximální obrátky co nejkratší dobu. Jde o to, aby smetana zbytečně nezteplala. Když se konzistence blíží šlehačce, snižte rychlost a dokončete dílo – zpomalením se vyhnete přešlehání.Postup přípravy
Mísu pak postavte na neklouzavou podložku (třeba namočenou a vyždímanou utěrku) a elektrickými metlami šlehejte alespoň 15 minut, až získáte chladný, tuhý, lesklý sníh se špičkami, které se neohýbají. Troubu mezitím předehřejte na 170 °C a plechy vyložte pečicím papírem.
Připravte si hrnec, kam pěkně sedne mísa s bílky. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Až bude voda vřít, umístěte nad rendlík mísu s bílky a začněte hned šlehat. Pokud chcete vyšlehat sníh s cukrem, vyčkejte až na vhodnou příležitost, která nastává, když se bílky trochu ohřejí.
Jak pridat smetanu aby se Nezdrcla : Jak přidat smetanu do omáčky
- Před použitím vytáhneme smetanu z lednice a necháme ji chvíli při pokojové teplotě.
- Smetanu přiléváme až na samotném konci vaření, kdy ji pouze zahříváme, ale nevaříme.
- Dalším trikem je přidat do smetany trochu cukru, díky tomu se jakákoliv smetana v omáčce už nesrazí.
Čím můžu nahradit smetanu ke šlehání : Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.
Co dělat když nejde vyšlehat šlehačka
V horkém vzduchu šlehačka špatně tuhne. Konzistence je na vás. Někdo raději tekutější šlehačku, která se rozlije po lívancích, jiný zase pořádně pevnou, která drží tvar na kávě i zákusku. Ale nikdy nešlehejte příliš dlouho, jinak výsledkem nebude lahodný krém, ale máslo s podmáslím.
Pokud máme doma smetanový sýr mascarpone, přidáme ho ke šlehačce a ušleháme do pevné pěny. Také sníh z bílků, našlehaný do hladkých špiček a pomalu stěrkou přimíchaný do šlehačky, směs zachrání. Kousek povoleného másla, vešlehaný do smetany, dokáže směs krásně spojit a šlehačka se po vychlazení ani nehne.V sušenkách lze často nahradit medem. Ztužovač šlehačky: Ztužovač je pouze směs škrobu a cukru. Smíchejte 1 lžíci bramborového škrobu a 1 lžíci moučkového cukru. Nasypte k vychlazenému kelímku smetany ke šlehání a vyšlehejte do tuha.
Co dát do šlehačky aby ztuhla : Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.