Cikády prosluly svým hlučným (dosahuje až 120 decibelů) „zpěvem“, jímž samci lákají samice k páření.Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.Charakteristika. Dospělý jedinec je dlouhý kolem 2–5 cm, některé tropické druhy však dosahují i délky 15 cm. Cikády mají velmi dobré velké oči, umístěné odděleně na stranách hlavy, kromě nich mají ještě tři malá očka umístěná nad nimi. Dalšími znaky jsou poměrně krátká tykadla a blanitá křídla.
Čím se živí cikády : Ano, i dospělé cikády přijímají potravu. Stejně jako larvy sají svým bodavě-savým ústním ústrojím rostlinné šťávy. Zatímco larvy žijí v půdě a sají na kořenech svých živných rostlin, dospělé cikády žijí na keřích nebo stromech a sají na listech nebo větvičkách.
Kdy cikády Cvrkají
Na jaře samičky opouštějí cvrččí nory a pohybují se volně v prostoru. Samečkové naopak u těchto děr zůstávají. Často až do noci cvrkají u vchodu a lákají tak k sobě samičky, které cvrkat nedovedou. Zpěvu, který sameček vyluzuje třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého, se říká stridulace.
Jak slyší hmyz : Hmyz nemá uši, ale na zvuky viditelně citlivě reaguje a zvuky i vydává. A pokud zvuky vydává, pak musí být pro někoho určeny. Již v předminulém století zjistili entomologové, že hmyz zvuky vnímá na nejrůznějších částech těla. Denní motýli mají sluchové orgány na kořeni předních křídel.
Mají proměnu nedokonalou (vajíčko, larva, dospělec) a jejich proměna trvá od 2 dnů do 17 let (některé druhy severoamerických cikád).
Cikáda stráví většinu života v podzemí
Malé cikády se rodí z vajíček v podzemí, kde jejich matky tvoří jakési drobné komůrky. Tam po vylíhnutí žijí několik let a živí se šťávami z kořenů rostlin a stromů. V Chorvatsku jsou v podzemí asi čtyři roky, ale v Kanadě i 17 let.
Co to je cikada
Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".K vnějšímu uchu patří boltec a zvukovod. Boltec zachycuje zvukové vlny a stíní zvuky přicházející zezadu. Tím napomáhá tomu, že dokážeme odlišit, zda zvuk přichází zepředu či zezadu. Zvukovod má takové rozměry, že je naladěn na frekvence v rozmezí 3 kHz až 4 kHz.Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.
Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.
Jak slyší kobylky : Kobylky totiž skutečně mají sluchový orgán právě na prvním páru nohou a slyší výtečně. Sluch je pro kobylky důležitý, každý druh totiž vyluzuje jiný zvuk, a tak samice při stridulaci vábících samců poznají neomylně samečka svého druhu.
Kde žije cikáda sedmnáctiletá : Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let.
Jak se zbavit cvrčka doma
Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.
Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.Cvrček vydává své charakteristické cvrkání tak, že lištou na hraně jedné krovky přejíždí po okraji druhé krovky jako houslista smyčcem po strunách houslí. Krovka s lištou je zároveň trochu odtažená od těla, a tím funguje jako rezonátor, který zesiluje vznikající zvuk.
Co je nejhloupější zvíře na světě : Dronte mauricijský (Raphus cucullatus), také známý jako blboun nejapný anebo dodo, je vyhynulý druh nelétavého ptáka, žijícího jako endemit na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.