Jak vypadá strom borovice?
Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.Popis: Poměrně statný, až 40 m vysoký strom s rozsáhlým kořenovým systémem a rovným, v horní třetině až čtvrtině větveným kmenem. Borka je rozpukaná, šedohnědá, v mládí a na větvích rezavě hnědá, odlupující se v tenkých plátcích. Letorosty jsou zelenohnědé.Jehličí zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.

Jak tvarovat borovice : Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Kdy řezat borovici : Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.

Borovice, lidově též sosna.

Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru.

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Co napadá borovice

„U borovice lesní napadá houba jehlice, u borovice černé napadá kromě jehlic i šišky.Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.Borovice jsou jedinou tvarovanou dřevinou, která má jen velmi krátké období vhodné k řezu. V závislosti na druhu se od začátku do konce května sestřihávají nebo zalamují výhony („svíce“), jakmile dosáhly požadované délky, ale předtím, než se plně rozvinou nové jehlice.

Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.

Jak rozeznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Jak vypadá strom jedle : Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.

Jak dlouho zije borovice

V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.

Růst můžeme omezovat vyštipováním 2/3 nových svící (výhonů). Vysazujeme na sušší stanoviště, s dostatkem světla (mladé borovice nesnesou příliš slunce a je potřeba je chránit), půda by měla být spíše písčito-hlinitá.Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Jak poznat jedlí od smrku : Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.