„Jak má taková správná pizza vypadat, to už řekla Asociace neapolské pizzy v roce 1986 a tam pravili, že musí být pečená v klenuté peci, ta pec musí být vytápěna dřevem, mouka musí být hnětena rukou, tedy žádné stroje, a musí být také vytažena rukou, to znamená žádné válečky.Typů pizzy, které se obecně považují za neapolské, není mnoho. Vlastně jen tři. Je to pizza Napoletana, jíž se říká i pizza Roma, popřípadě Romana a na které podle tradičního receptu mají být rajčata odrůdy San Marzano, Mozzarella di Bufala Campana, ančovičky a kapary.Základní suroviny na pizzu
U všech typů Italských pizz se takřka neobejdete bez těchto základních surovin. Olivový olej, Mozzarella, Parmazán, Rajčata, Bazalka. Pojďme hlavní suroviny probrat trochu více do hloubky, protože v kvalitě jednotlivých značek je dost velký rozdíl.
Jaké jsou druhy pizzy : Nejběžnější druhy pizzy
- Marinara – rajčata, česnek, oregáno.
- Margherita – rajčata, mozzarella, bazalka.
- Napoletana – rajčata, mozzarella, ančovičky, kapary.
- Prosciutto – rajčata, mozzarella, šunka (cotto – dušená nebo cruddo – sušená)
- Wurstel – rajčata, mozzarella, klobása.
- Funghi – rajčata, mozzarella, houby, někdy šunka.
Co se dává první na pizzu
Pečte při 200 °C dvacet minut, dokud okraje pizzy nezezlátnou. Upečenou pizzu potřete rajčatovou omáčkou ochucenou solí, oreganem a prolisovaným česnekem, navrch pak dejte sýr, a ještě na několik minut pizzu vraťte do trouby, dokud se sýr nerozteče.
Jak se skládá pizza : Pizza je v podstatě pečený koláč italského původu, který se skládá z mělké chlebové krusty pokryté kořeněnou rajčatovou omáčkou (případně smetanou), sýrem a často dalšími dodatečnými ingrediencemi, jako je například klobása nebo olivy.
Název znamená doslova mléčný květ. Oproti klasické mozzarelle má jemnější chuť a je také měkčí, v chuti je sladší a obsahuje méně tuku. Právě pizze dodává tato mozzarella měkkou konzistenci a kořenitou chuť.
K přípravě pizzy můžete také samozřejmě použít např. plynový gril, ale k přípravě pravé neapolské pizzy s nadýchanými okraji potřebujete mít rozpálený pizza kámen ideálně přes 400 °C, což hravě zvládnete právě s pizza pecí. Jen tak mimochodem – takto povedenou domácí neapolskou pizzu si v troubě nikdy neuděláte.
Co se dává na pizzu prvni
Pečte při 200 °C dvacet minut, dokud okraje pizzy nezezlátnou. Upečenou pizzu potřete rajčatovou omáčkou ochucenou solí, oreganem a prolisovaným česnekem, navrch pak dejte sýr, a ještě na několik minut pizzu vraťte do trouby, dokud se sýr nerozteče.A co tedy můžeme na pizzu použít Zelenina: obvyklá jsou nakrájená rajčata, paprika, feferonky, cibule, kukuřice, olivy a špenátové listy. Méně typické je na pizzu naskládat plátky lilku, cukety, nakrájené fazolky, brokolici či dokonce brambor. Houby: použijeme žampiony, ale také hlívu ústřičnou či hříbky.Nejznámější a nejoblíbenější pizza – to je pizza Margherita.
Pizzaiolo Raffaele Esposito tehdy připravil tři druhy pizzy, z nichž královně nejvíce zachutnala ta, která měla barvy italské trikolory. Byla to pizza s rajčaty, mozzarellou a bazalkou. Ačkoliv se jedná o zdánlivě jednoduchou pizzu, ne všude jí umějí upéct.
A co tedy můžeme na pizzu použít Zelenina: obvyklá jsou nakrájená rajčata, paprika, feferonky, cibule, kukuřice, olivy a špenátové listy. Méně typické je na pizzu naskládat plátky lilku, cukety, nakrájené fazolky, brokolici či dokonce brambor. Houby: použijeme žampiony, ale také hlívu ústřičnou či hříbky.
Kdy se dává sýr na pizzu : Na těsto rozetřeme omáčku (množství podle chuti – já dávám spíš méně, cca 180 ml). Na omáčku nasypeme nastrouhaný sýr a na sýr rozprostřeme salám, šunku. Necháme cca 15 – 20, i 30 minut stát, dokud nebude trouba 45 – 60 minut rozpálená.
Jak dlouho nechat pizzu v troubě : Pizzu dejte péct při 230 stupních na 15 minut – nebo dokud okraje nezezlátnou. Kynuté těsto můžete nechat kynout i v troubě. Nastavte si troubu na 30–35 stupňů a za půl hodinky budete mít těsto krásně vykynuté.
Co je Margherita
Margarita je koktejl z tequily, který existuje v několika verzích. Klasická Margarita obsahuje blanco tequilu, pomerančový likér a limetkovou šťávu. Tommy's Margarita se dělá z reposado tequily, limetkové šťávy a agávového sirupu.
Pokrm nazvaný “Pizza Margherita” byl vytvořen na počest italské královny Margherity Savojské k příležitosti sjednocení Itálie, protože náplní jsou rajčata (červená), mozzarella (bílá) a bazalka (zelená), – tedy ingredience inspirované barvami italské státní vlajky.Jen je vždy musíme vyndat 3h před pečení aby se zahřály na pokojovou teplotu. Těsto vytáhneme po kola o průměru cca 30cm, obložíme ingrediencemi a vložíme do rozpálené pece. Pokud je teplota na kameni kolem 450st. Pizza by měla bát hotová do 2minut.
Jak dlouho dělat pizzu v troubě : Pizzu dejte péct při 230 stupních na 15 minut – nebo dokud okraje nezezlátnou. Kynuté těsto můžete nechat kynout i v troubě. Nastavte si troubu na 30–35 stupňů a za půl hodinky budete mít těsto krásně vykynuté. Místo baby špenátu můžete použít pro pizzu tradiční čerstvou bazalku.