Při akné je pleť mastná a na obličeji, a často také krku, ramenou, hrudníku a zádech, se objevují otevřené a uzavřené komedony (černé tečky a bílé pupínky). U středně těžkých a těžkých forem akné bývá pokožka zarudlá a vytváří se zanícené papuly a pustuly.Typy akné na základě kožních projevů:
Komedony mohou být otevřené (černé) nebo uzavřené (barvy kůže, bledé) Acne papulopustulosa (akné papulo-pustulozní) – převažuje výskyt drobných zánětlivých papul („pupínků“) a pustul (puchýřků s hnisem). Projevy jsou citlivé až bolestivé na dotek.Akné (acne vulgaris) je kožní onemocnění, ke kterému dochází vlivem zanícení mazových žláz v pokožce. Tehdy dochází k množení bakterií a pokožka nemůže optimálně dýchat. Akné se může projevit jako soubor drobných černých teček (komedony), nebo v případě zá**tu zarudlými pupínky, které jsou citlivé na dotek.
Kdy jít s akné na kožní : Cystické akné, dlouhotrvající zánětlivé procesy nebo jizvy po akné je třeba svěřit do péče kožního lékaře. U akutních forem akné se obvykle využívají antibiotika.
V kolika letech začíná akné
V současnosti má akné v dospělosti 51 % žen ve věku od 20 do 29 let, přičemž 35 % žen ve věku od 30 do 39 let, 26 % žen ve věku od 40 do 49 let a 15 % žen ve věku nad 50 let se s ním potýká.
Co je příčinou akné : K tvorbě pupínků na těle přispívá mnoho faktorů, včetně genetiky, stresu, užívaných léků, ale i hormonálních změn během puberty, menstruace či těhotenství. Ačkoli některé nelze ovlivnit, existují i kroky, které vám v boji s akné pomohou. Přestože je to občas těžké, snažte si na pokožku co nejméně sahat.
Jak vůbec poznáme hormonální akné Nejčastěji se vyskytuje v okolí brady a čelistí a jedná se tvrdé, podkožní „boláky“. Lze tak poznat, že pupínek jde „zevnitř“ a nejedná se jen o zvenku ucpaný pór. Často pleť bolí a pne.
Ke vzniku a rozvoji akné dochází vlivem nadprodukce kožního mazu. Ten produkují mazové žlázy, odkud se postupně dostává do vlasového folikulu a dále na povrch pokožky. Problém nastává ve chvílí, kdy kvůli nadprodukci nestíhá maz odcházet a začne ucpávat póry.
Jak se co nejrychleji zbavit akné
Pokud se chcete pupínku zbavit co nejrychleji, vyzkoušejte přiložit kostku ledu na dané místo, tím se póry stáhnou, omezí se začervenání a otok. Poté je dobré pupínek potřít Tea tree olejem, který má skvělé antibakteriální a antivirové účinky, dále můžete používat jílové masky.Podkožní akné nelze vymáčknout, proto se o to ani nepokoušejte. Namísto toho použijte masku proti akné nebo lokální náplasti na akné.Akné je způsobeno kožním mazem, olejovitou látkou, kterou produkují mazové žlázy. Kožní maz ucpává póry, ty poté přitahují bakterie a tím se zanítí. Pro většinu dospělých je akné důsledkem vysoké citlivosti na mužské hormony. Ovšem nerovnováha mezi mužskými a ženskými hormony může pupínky způsobovat taktéž.
Hlavně nemačkat
Vymačkávání většinou jen zhorší zánět a můžou po něm zůstat jizvičky. Doporučuje se také příliš si nesahat do obličeje, ať se do akné zbytečně nezanesou bakterie z okolí.
Co škodí akné : Akné a potraviny
Obecně ale víme, že pokud vás trápí bolestivé pupínky nejen na obličeji, ale třeba i na zádech a ramenou, je dobré se některým potravinám vyhnout úplně, nebo je hodně omezit. Jde o kávu, rafinovaný cukr, bílé pečivo, průmyslově zpracované potraviny a mléčné výrobky.
Které hormony způsobují akné : Za produkci mazu jsou zodpovědné především androgenní hormony, kam patří například mužský hormon testosteron. Zvýší-li se poměr těchto hormonů ve vztahu k estrogenu či progesteronu, začne vaše pokožka vytvářet větší množství kožního mazu.
Jak na akné ze stresu
Při stresu se tvoří hormon kortizol, který akné zhoršuje. Dále je dobré omezit konzumaci sladkého jídla a pochutin. Důležité je místa zbytečně nedráždit, vytrvat v pravidelné péči a zařadit třeba fyzickou aktivitu, která kromě uvolnění od stresu, zajistí i lepší kvalitu spánku.
Základem je dobře vyčištěná pleť, ve které není místo pro nežádoucí bakterie způsobující zánět. Čištění provádějte dvakrát denně – ráno a večer. Pořiďte si kvalitní micelární vodu na akné nebo čisticí gel na akné. Používejte čisticí a odličovací přípravky bez alkoholu, které pleť nedráždí a nevysušují.Obecně ale víme, že pokud vás trápí bolestivé pupínky nejen na obličeji, ale třeba i na zádech a ramenou, je dobré se některým potravinám vyhnout úplně, nebo je hodně omezit. Jde o kávu, rafinovaný cukr, bílé pečivo, průmyslově zpracované potraviny a mléčné výrobky.
Co zaručeně pomáhá na akné : Na jizvy po akné pomáhá šípkový nebo pupalkový olej, nebo gel z aloe vera, který krásně regeneruje pokožku. Vyzkoušet můžete také chemický peeling nebo ošetření IPL světlem. Základem boje proti jizvám po akné je ale předcházení jejich vzniku. Proto si pupínky nikdy nevymačkávejte a neškrábejte.