Jak vypadaji podvody na Marketplace?
Pozor na podvody na Facebook Marketplace

  1. Platba přes dopravní společnosti. Nejčastěji se u tohoto typu podvodů objevuje odkaz na stránky napodobující stránky dopravní společnosti GLS.
  2. Prověřte si facebookový profil.
  3. Odhalený podvodník.

Jak poznat podvodný eshop

  1. Neobvykle nízké ceny.
  2. Platby pouze předem.
  3. Nejasné nebo chybějící obchodní podmínky.
  4. Chybí kontaktní informace.
  5. Nezabezpečené webové stránky.
  6. Podezřelé recenze.
  7. Grafické a jazykové chyby.
  8. Co o eshopu říkají ostatní

Jak stránku nebo profil nahlásím na Facebooku

  1. Na počítači přejděte na danou stránku nebo profil.
  2. Klikněte na tři tečky. Najdete je pod úvodní fotkou.
  3. Posuňte se dolů a vyberte Nahlásit nebo Nahlásit stránku. Pak postupujte podle pokynů na obrazovce.

Jak dát hodnocení na Facebook Marketplace : Jak na Facebook Marketplace odpovídat na recenze

  1. V oddílu Upozornění klepněte vedle fotky svého inzerátu na Na profilu na Marketplace máte novou recenzi.
  2. V textovém poli pod recenzí kupujícího klepněte na Napsat odpověď…
  3. Napište odpověď a klepnutím na ji zveřejněte.

Jak oznamit podvod

Podat trestní oznámení lze na kterékoli policejní stanici. Oznámení musí každý podvedený podat osobně sám za sebe. Hromadné oznámení v ČR neexistuje. Policie si případy podvedených sama spojí podle společných údajů podvodníka a pokud škoda přesáhne 10 tisíců bude hodnoceno jako trestný čin.

Jak postupovat při podvodném eshopu : Prvotně je nutné kontaktovat prodávajícího, z jakého důvodu je dodání opožděno. V případě, že prodávající nereaguje, je možné se obrátit na institut mimosoudního řešení spotřebitelských sporů či na dozorové orgány. Za určitých okolností bude nutné kontaktovat orgány činné v trestním řízení.

Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shop

  1. Kusé údaje o zboží
  2. Adresa neodpovídá obsahu.
  3. Nezabezpečený přístup.
  4. Chybějící kontakty.
  5. Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština.
  6. Nic moc grafický styl.
  7. Falešná doporučení
  8. Platba jen kartou.


Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.

Co hrozí za podvod

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.Doporučení firmy na Facebooku

  1. Přejděte na stránku firmy, kterou chcete doporučit – klepněte na její název v kanálu příspěvků, nebo si ji vyhledejte.
  2. Pod úvodní fotkou stránky klepněte na Hodnocení.
  3. Pokud chcete stránku doporučit, klepněte na Ano.

Prodejci si můžou vyžádat, aby je kupující ohodnotili. Kupující můžou prodejce ohodnotit přes konverzaci na Messengeru nebo na stránce s inzerátem položky na Marketplace. Možnost Ohodnotit prodejce se vám zobrazí až po tom, co od prodejce něco koupíte nebo jste s ním vedli konverzaci na Messengeru.

Nahlaště podvod do databáze přes formulář Nahlásit podvod. Do seznamu podvodníků je možné nahlásit podvod ze všech českých bazarů: Bazoš, Facebook, Sbazar, Aukro, Vinted… Podejte trestní oznámení na nejbližší policejní stanici. Případně nahlašte on-line na e-mail [email protected] dle přiloženého vzoru.

Jak dostat peníze z eshopu : Požádejte banku o vrácení peněz. Když firma nedoručí zboží zaplacené přes internet platební kartou, mohou zákazníci svoji banku požádat o provedení takzvaného chargeback, tedy vrácení peněz on-line. Díky tomuto nástroji lze stáhnout částku zpět od banky podnikatele, pokud ten neprokáže, že zboží dodal.

Jak zjistit Podvodnika : Vždy chtějte minimálně vyfocené zboží – nespokojte se s fotkami z internetu. Nejjistější způsob, jak zjistit, že prodávající zboží má, je požádat ho, aby vám zboží vyfotil s kouskem papírku s konkrétním textem. Na papírek si nechte napsat třeba "dnešní datum a jméno vašeho mazlíčka".

Jak ověřit pravost eshopu

V případě zahraničních internetových obchodů je vhodné si údaje o registraci podnikatele ověřit v obdobě obchodního rejstříku daného státu. Ne ve všech státech jsou však tyto údaje volně k dispozici. Informace o obchodních rejstřících členských států Evropské unie lze nalézt na adrese https://e-justice.europa.eu.

Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shop

  1. Kusé údaje o zboží
  2. Adresa neodpovídá obsahu.
  3. Nezabezpečený přístup.
  4. Chybějící kontakty.
  5. Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština.
  6. Nic moc grafický styl.
  7. Falešná doporučení
  8. Platba jen kartou.

Co se považuje za podvod Podvodem se rozumí úmyslné uvedení druhé osoby v omyl za účelem osobního obohacení či způsobení škody na cizím majetku.

Jak se tresta podvod : V případě základní skutkové podstaty podvodu je stanovena trestní sazba trestu odnětí svobody až na dvě léta. U recidivy trestní zákoník hovoří o trestu odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až tří let. Odsouzením se v tomto případě myslí nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku.