Většina obchodů s doutníky nabízí kuřákům dlouhé, pomalu hořící cedrové zápalky, jež poslouží velice dobře. Můžete si ale zrovna tak zapálit obyčejnou zápalkou, pokud neobsahuje moc síry nebo vosku. Nepoužívejte ale ploché zápalky, protože jsou chemicky impregnované.Nacpat dýmku lze různými způsoby
Více zkušenější kuřáci pak často používají takzvanou metodu dvou kroků, kdy do hlavičky tabák jen nasypete a pak jej lehce stlačíte zhruba do poloviny hloubky hlavičky. Následně přidáte další tabák, plníte až po okraj, a potom zase zatlačíte, tak by od okraje byly zhruba 3 mm volné.Do skleněné vázy vodní dýmky nalijete takové množství vody, aby po sestavení dýmky (spojení vázy s kovovým tělem dýmky) dosahovala voda 3 až 5 cm nad spodní okraj kovové trubice, která zakončuje tělo dýmky( viz červená linka na obrázku).
Jak Zapalit vodnici : Folii dejte i na vrch hlavice, musí dobře přiléhat a být děrovaná, stejně jako spodní. Konečně přichází na řadu samotné zapálení tabáku ve vodní dýmce. Uchopte uhlík do kleštiček a zapalte jej na okraji. Uhlík začne jiskřit.
Kde se zapaluje doutník
Plamen je na noze doutníku, ale nedotýká se ho. Počáteční šluky jsou slabé a pravidelné a doutník se musí otáčet pomalu, aby se plamen dotýkal všech stran. Když je doutník zapálený, vyjměte jej a lehce odfoukněte na nohu.
Jak se spravne kouři dýmka : V případě, že kouříte novou dýmku, bude potřebovat zakouřit. Vykuřte několikrát jen polovinu tabákové komory (minimálně desetkrát), dokud se vám na spodku misky nezačne usazovat uhlík. Snažte se kouřit až tak na dno, jak to půjde, aby se vám tato uhlíková vrstva na vaší dýmce vytvořila co nejdříve.
Stejné uhlíky (bez rychlozápalných směsí) se používají do kadidelnic a vonných lamp. Doba kouření je přímo úměrná výdrži uhlíků a hlavně intenzitě kouření. Výdrž kokosového uhlí je přibližně 90–120 minut a rychlozápalných uhlíků okolo 30–60 minut. Vodní dýmky mají několik modifikací.
Při vdechování vodní dýmky dýchejte delší dobu než obvykle a vydávejte zvuk bublání vody po dobu asi 1 až 2 sekund. Jakmile budete mít kouř v ústech, zhluboka se nadechněte, abyste kouř vtáhli do plic. Okamžitě vydechněte kouř v plicích.
Jak se čistí vodní dýmka
Hadici/šlauch čistíme štětkou na tělo, která je ohebná a dostatečně dlouhá. Při čištění hadice použijeme teplou vodu. U ostatních částí dýmek používáme vlažnou vodu. Při čištění korunek nepoužíváme houbičku ani hadřík, vlákna se totiž zasekávají o nerovný povrch keramiky a těžko se odstraňují.(U některých malých – mini dýmek není součástí kleštičky, sítko ani štětka). Dále budeme potřebovat alobal (stačí kuchyňský), vodu (nejlépe studenou), tabák do vodní dýmky, uhlíky pro vodní dýmky a to by mělo být vše.V případě, že kouříte novou dýmku, bude potřebovat zakouřit. Vykuřte několikrát jen polovinu tabákové komory (minimálně desetkrát), dokud se vám na spodku misky nezačne usazovat uhlík. Snažte se kouřit až tak na dno, jak to půjde, aby se vám tato uhlíková vrstva na vaší dýmce vytvořila co nejdříve.
Než si zapálíte, musíte oříznout konec doutníku. Nejlepší způsob, jak to udělat, je s k tomu určeným ořezávačem doutníků. Řezání nožem je přijatelné pouze v případě, že nemáte strojek, a za každou cenu byste se měli vyhýbat ukousnutí. Nejlepších výsledků dosáhnete rychlým a silným pohybem.
Jak si vychutnat doutník : Kuřte doutník pomalu. Rychlým kouřením by se náplň jenom přehřívala. Až je doutník připravený ke kouření – tahejte z něj asi v minutových intervalech a vychutnávejte si chutě a vůně tabáku. Takto „jemně” kouřený doutník by vám měl vydržet cca 45 minut (podle toho jak je velký).
Jak spravne Slukovat : Kouř z cigarety nejprve nasajte do úst (vytvořte v puse podtlak, jako třeba když pijete brčkem) a následně, jakmile máte kouř v puse, tento vdechněte. Patrně se ihned zakuckáte, ale nebojte, časem tento reflex otupí a vy budete šlukovat bez kašlání.
Jak funguje dýmka
Není na tom nic složitého. Když taháte ze šlauchu, vháníte tak žhavý vzduch od uhlíku do korunky, kde je uložen tabák. Vzhledem k tomu, že tabák používaný do dýmek je mokrý, dochází tak horkým vzduchem k jeho vysušování a pálení, což samozřejmě vyvolává dým. Kouř pokračuje tělem dýmky až do skleněné vázy s vodou.
Doporučujeme vyměnit filtr po každém kouření. Pokud používáme filtry do dýmky, které mají na jedné straně plastovou záslepku, vkládáme jej vždy plastovým koncem do náustku. 5) Po vytažení filtru z čepu použijeme pro další fázi čištění čističe do dýmky. Čističe se dodávají v různých provedení.Kuřáci vodní dýmky obecně kouří méně často, ale s větší intenzitou než kuřáci cigaret. Vykouření jedné vodní dýmky obvykle trvá dlouho (20–90 minut) a dlouho vystavuje kuřáky tabákovému kouři.
Co způsobuje vodní dýmka : Analýza dostupných studií ukázala souvislost mezi kouřením vodní dýmky a zvýšeným výskytem rakoviny plic, zánětů dásní a také sníženou porodní hmotností dětí, jejichž matky kouřily „šíšu“. Nedávno zveřejněné studie nalezly velmi významně zvýšené riziko onemocněním rakoviny dutiny ústní, jícnu a žaludku.