Jak zapisovat zakony?
Citovat lze:

  • Předpis. např: zákon č. 40/1964 Sb.
  • Paragraf, Článek. např: § 100 zákona č. 40/1964 Sb.
  • Odstavec, Odrážka, Věta.

Právní předpisy České republiky se pravidelně strukturují podle úrovní: část – hlava – díl – oddíl – pododdíl – paragraf – odstavec – písmeno (pododstavec) – bod. Paragrafy se tedy zpravidla člení na další části. Číslování paragrafů je v textu předpisu vždy vzestupné, počínaje číslicí 1.Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.

Jak citovat zákony ISO : Legislativní dokumenty (harvardský systém jméno-datum)

Tvůrce. Typ dokumentu, číslo a rok zveřejnění ve sbírce, datum schválení, název. In: Sbírka zákonů datum.

Jak se píše zákon

Zákony, nařízení, vyhlášky a další…

Názvy zákonů píšeme vždy s malým počátečním písmenem. Konkrétní zákony se od jiných liší svým číslem, z toho důvodu nemusíme už psát velké písmeno, které se většinou používá právě k označení konkrétního člověka, města, knihy apod.

Jak citovat školský zákon : Citace (dle ČSN ISO 690): VOKÁČ, Petr a Jaroslava ZELENÁ. Školský zákon: zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání.

Zákony, zákoníky, vyhlášky

Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.

Návrh zákona je přijat, pokud jej schválí prostá většina Sněmovny, tedy nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud se tak nestane, hlasuje se o návrhu zákona ve znění, které původně schválila Sněmovna. Tento návrh pak musí být přijat absolutní – nadpoloviční většinou všech poslanců.

Kdy se nemusí citovat

Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.parafráze. Text, který přebíráme, můžeme citovat buď doslovně, tedy přímo, nebo parafrázovat, tedy opsat vlastními slovy. Odkaz i bibliografický záznam musíme samozřejmě uvádět jak u přímé citace, tak u parafráze, aby bylo jasné, které myšlenky jsou naše a které převzaté.občanský zákoník. In: Sbírka zákonů České republiky. 2012, částka 33, s. 1026-1365.

Zákony, zákoníky, vyhlášky

Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.

Jak se píše školský zákon : školský zákon, MŠMT ČR.

Jak se cituje z bible : Bible se cituje zavedenou zkratkou příslušné biblické knihy, kapitoly a verše (může být v závorce v textu samotném, nebo v poznámce).

Jak se píše zákoník práce

Spojení zákoník práce a občanský zákoník nejsou oficiální názvy dokumentů, těmi jsou příslušné zákony. Pojmenování zákoník práce a občanský zákoník pouze označují předmět daného zákona, a měla by se proto ve větné souvislosti psát s malým písmenem.

Návrhy ústavních zákonů či novely Ústavy ČR musejí být schváleny oběma komorami, a to hlasy tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Poslanecká sněmovna tedy nemůže v tomto případě Senát přehlasovat. Obdobně je tomu v případě volebních zákonů, zákona o jednacím řádu Senátu a zákona o styku obou komor.Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Proč je nutné citovat : Správným citováním se vyhnete podezření z plagiátorství. Kromě toho je na analýze citování založeno měření výsledků vědy a úspěšnost vědců a institucí či se dle něj určuje aktuálnost tématu – zjednodušeně lze říci, že čím více autorů cituje konkrétního vědce, tím je tento vědec významnější.