Jak zasadit kaštan doma?
Kaštan vysazujeme stejně jako většinu stromů. Jáma musí být dostatečně hluboká, abychom do ní mohli umístit celý kořenový bal. Ještě před usazením stromu dno jámy propícháme například vidlemi, kořeny budou snadněji prorůstat. Dno můžeme vysypat také kompostem, který mladý stromek hezky vyživí.Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.Kdy byste měli zasadit strom Ať javor, buk, kaštan, ovocný strom nebo exotické druhy jako olivovník a třešeň sakura: strom se nejlépe sází na podzim. Před zasazením si důkladně prohlédněte místo a připravte si náčiní.

Jak rychle roste jedlý kaštan : „Pokud byste si jedlý kaštan chtěli vypěstovat na zahradě, můžete to zkusit, ale zázraky od toho nečekejte. Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky.

Kam zasadit kaštan

Většině druhů se nejlépe daří na světlém až slunečném stanovišti, uspokojivě však rostou i v mírném stínu a jírovec maďal dobře snáší i větší stín. Jírovcům včetně jírovce maďalu známého pod lidovým názvem koňský kaštan vyhovuje půda hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny.

Kam dát kaštany : Nejlépe je postupně sypat kaštany ve slabé vrstvě někde na školní zahradě a přikrývat listím, mohou být klidně smíchány se žaludy. Stejným způsobem je po odvozu uskladníme v honitbě. Z těchto primitivních "krechtů" je podle potřeby uvolňujeme lopatou a pokud není příliš hluboký sníh, rozhazujeme je v širokém okolí.

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Postup není vůbec složitý. Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučuji mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko.

Jak správně sázet stromy

Vykopejte jámu do země.

Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.Doporučená výsadba je ve sponu (rozestupu) 10-15 metrů, ale když je možnost volíme raději i větší vzdálenost. U stromů pěstovaných ze semene je doporučena výsadba spíše dále od sebe( cca 15 metrů) u roubovanců můžeme vysazovat blíže , neboť roubované stromy nevytváří tak mohutné a rozložité koruny(cca 10 metrů) .Kaštany jen tak v kapse

Sáhněte si do kapsy, opravdu by vás to mělo trošku zklidnit. Do kapsy si jednoho krasavce dejte i před důležitou schůzkou nebo zkouškou, zbaví vás stresu a budete sebevědomější. Já osobně nemívám v kapse jeden, ale alespoň pět šest kousků a rukou s nimi točím ze strany na stranu.

Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.

Kolik kaštanů se dává pod polštář : Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Proč si dávat kaštany pod polštář : Praví se také, že kaštany pod polštářem vás zbaví nastuzení a pomůžou od bolesti zad či revmatismu. Těžko říct jak s těmi zády, když budete spát na pytlíku kaštanů, ale možná to funguje na stejném principu jako polštář z paměťové pěny, tak proč to nezkusit.

Proč mít kaštany pod polštářem

Je mnoho lidí, kteří si je dávají pod postel, protože hromádka kaštanů pod postelí prý dokáže odrušit geopatogenní zóny. Je ovšem potřeba, aby kaštany byly čerstvé a ne vyschlé. To pod polštářem vám vydrží déle. A budete mít nejen krásné sny, ale bude se vám i lépe usínat a ráno budete plni energie a odpočaté.

Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučuji mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko.1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.

Kdy a jak zasadit strom : Stromy s obnaženými kořeny je možné sázet až do března. Během října a listopadu je nechte uložené v chladném sklepě nebo skladu. Jedná se zejména o rané růže, listnaté keře, živé ploty a malé stromy. Stromy, které mají kořenový bal, je možné sázet až do začátku května.