Se zvětšující se velikostí se však mohou vyvinout různé symptomy. Příznaky aneurysmatu břišní aorty jsou: přetrvávající bolest žaludku a zad, která vyzařuje i do nohou, pocit pulsování v oblasti břicha, který lze obvykle při položení ruky na břicho v blízkosti pupku i nahmatat.Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dostavuje se prudká bolest břicha nebo podbřišku (často se přidává zvracení, dýchavičnost i lapání po dechu), zatímco pro rupturu aneurysma mozkových tepen je typická silná bolest hlavy, šíje nebo i zad. Můžete mít problémy s řečí i orientací či rozostřené vidění.Výduť (aneuryzma) může být klinicky němá nebo se může projevovat opakovanými bolestmi hlavy či jinými obtížemi. Způsobují je opakovaná malá krvácení z výdutě (tzv. „ronění“) nebo tlak výdutě na okolní mozkovou tkáň.
Jak se pozna prasklá aorta : Prasknutí výdutě se projeví akutní krutou bolestí hlavy, někdy s následnou krátkou ztrátou vědomí. Někteří nemocní upadnou do bezvědomí, častější je ale neklid nebo spavost.
Kde bolí Brisni aorta
– bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do hýždí, třísel nebo nohou; – pocit "tlukotu srdce" nebo pulzace v břiše; – únava; – aneurysma lze někdy přímo hmatat jako měkký pulzující útvar v břiše.
Jak poznat výduť aorty : Zejména objemnější výdutě hrudní aorty se mohou projevit bolestí na hrudi, chrapotem, kašlem či poruchami polykání. V případě současného onemocnění aortální chlopně, které není vzácností, mohou dominovat příznaky právě z postižení této chlopně – dušnost, tlak či bolesti na hrudi, mdloby nebo kolapsové stavy.
Aneurysma tepny je důsledkem vrozené poruchy nebo následek získaného onemocnění. Pokud nedojde k prasknutí (ruptuře), rozšířená tepna pacienta ohrožuje jen tlakem na ostatní orgány. Aneurysma aorty dnes nejčastěji vzniká poškozením stěny břišní aorty ukládáním tuků – aterosklerosou.
Nejčastějšími příznaky jsou:
- paralýza a necitlivost, projevující se například jako slabost a/nebo necitlivost jedné paže, nohy nebo celé poloviny těla, pocit necitlivosti v ústech či povislý koutek úst,
- poruchy řeči,
- náhlá zmatenost,
- závratě a/nebo poruchy rovnováhy,
- poruchy zraku a sluchu, např. dvojité vidění.
Jak poznat vnitřní krvácení hlavy
Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:
- nevolnost nebo zvracení
- problémy se zrakem.
- náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy.
- ztráta rovnováhy.
- snížená koordinace pohybů
- problémy s jemnou motorikou.
- závratě
- zmatenost.
Projevem je krutá bolest za hrudní kostí nebo v zádech mezi lopatkami. Proto se disekce někdy mylně považuje za infarkt myokardu. Rozštěpená stěna aorty je oslabená a může prasknout. Jedná se o akutní stav, který může vést až k úmrtí a vyžaduje okamžitou léčbu.- bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do hýždí, třísel nebo nohou; – pocit "tlukotu srdce" nebo pulzace v břiše; – únava; – aneurysma lze někdy přímo hmatat jako měkký pulzující útvar v břiše.
Příznaky ucpaných cév
- Migrény.
- Chronická únava.
- Nespavost.
- Zhoršená paměť
- Problémy v intimní sféře.
- Zrakové a sluchové postižení
- Vysoký krevní tlak.
- Dušnost a angina pectoris.
Kdy může prasknout aorta : Aorta vede okysličenou krev do těla. Pokud je oslabena, pod tlakem krve se rozšíří. Stěna může být ztenčená po zranění nebo nemoci, vliv má i dědičnost. Pokud praskne, ohrožuje prudké krvácení pacienta na životě.
Jak začíná mozková mrtvice : Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla. Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.
Jak poznam že budu mít mrtvici
ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.
Příznaky krvácení do hlavy se totiž mohou vyvíjet pozvolna, klidně i několik hodin.Kdy zajít k lékaři
Průběh bolesti hlavy je jakkoliv atypický. Bolest je silná a objevují se i další příznaky (závratě, poruchy vidění, necitlivost či slabost v končetinách, horečka, ztuhlost šíje).
Jak bolí ucpané cévy : Pacienti si nejčastěji stěžují na klaudikační bolest – námahová bolest, která donutí pacienta přerušit chůzi po určité konkrétní vzdálenosti). Později se objevují i klidové bolesti dolních končetin, končetina je studená, mizí ochlupení, často nacházíme plísňové postižení nohou.