Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.odpuzuje: Krtci, hryzci, hraboši, rejsci, hadi.Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky. Je to noční teplomilný živočich, všežravec, dává přednost zelenině, ovoci, chlebu, masu, ale může hladovět i 3 týdny.
Jak uchovat živé cvrčky : Vaši cvrčci na krmení budou dobře prosperovat při teplotě okolo 22–28 °C. Nevyžadují žádné speciální světelné podmínky – naprosto si vystačí s denním světlem. Určitě by se ale jejich box měl nacházet na dobře větraném místě.
Jak ulovit cvrčky
Základní pomůckou pro manipulaci s cvrčky je pinzeta. Taková pinzeta by měla být dostatečně dlouhá, viz fotografie. Koupit se dá v lékárnách, různých zverimexech či na teraburzách, kde bývá za nejpříznivější ceny. Pokud nejste v manipulaci s cvrčky zběhlí, nejjednodušší způsob manipulace je ve vaně.
Čím se živí cvrčci : Co žerou cvrčci Cvrčci sežerou téměř cokoli a živí se rostlinnou i živočišnou potravou. I když jsou cvrčci domácí krmný hmyz, potřebují vyváženou stravu složenou ze suché a vlhké složky. Čím kvalitnější je krmivo pro cvrčky, tím kvalitnější je živá potrava pro vaše terarijní zvířata.
Cvrček stepní (Gryllus assimilis)
0,1 litru | 1 litr (včetně) | |
---|---|---|
Dospělci ( 2,5 – 3 cm ) | 50 Kč | 320 Kč |
Střední A ( 2 – 2,4 cm ) | 55 Kč | 340 Kč |
Střední B ( 1,7 – 1,9 cm ) | 70 Kč | 550 Kč |
Standardně však cvrčky krmíme pampeliškovými listy, zbytky a slupkami z ovoce a zeleniny, ovesnými vločkami nebo granulemi pro psy a kočky. Švábi jsou obdobnou potravou jako cvrčci a také jejich chov je prakticky stejný jako u cvrčků.
Kdy spí cvrcek
Samičky nory opouští a hledají cvrkající samečky a pak místa na kladení vajíček. U nás ho můžeme zaslechnout a pak lehce najít od konce dubna do srpna. Do června takto charakteristicky cvrká pouze cvrček, nejde jej proto s žádným jiným hmyzem splést.Cvrčí přes den a zkraje noci, je-li dost teplo. Po spáření klade samička asi 600 vajíček dlouhým kladélkem do země u chodbičky nebo přímo do ní. Od června do půli července se líhnou nymfy a přezimují během desátého nebo jedenáctého instaru. K poslednímu svlékání dochází koncem dubna nebo počátkem května.Nymfy: Nymfy připomínají dospělce, nemají křídla, svlékají se 7-11 krát před dosažením dospělosti. Dospívají za 6 měsíců při teplotě 23°C, za 1 až 1,5 měsíců při teplotě 35°C. Dospělci: Dospělci se dožívají maximálně 1-2 let.
Chov cvrčků
Cvrčky chováme v nádobách různého materiálu, nejvhodnější jsou skleněné nebo plastové nádoby s víkem, které brání úniku jedinců. Kvůli zvýšenému riziku plísní musíme zajistit i dobré odvětrávání. Jako podklad poslouží písek, lignocel nebo směs smíchaná s krmivem.
Co jí cvrčci : Cvrček polní se živí výhonky, jemnými lístky a trávou. Občas si doplňuje potravu drobným hmyzem.
Jak manipulovat s cvrčky : Základní pomůckou pro manipulaci s cvrčky je pinzeta. Taková pinzeta by měla být dostatečně dlouhá, viz fotografie. Koupit se dá v lékárnách, různých zverimexech či na teraburzách, kde bývá za nejpříznivější ceny. Pokud nejste v manipulaci s cvrčky zběhlí, nejjednodušší způsob manipulace je ve vaně.
Jak dlouho prezije cvrcek v bytě
V závislosti na teplotě se z vajíček vylíhnou larvy přibližně po 10 až 54 dnech. Nejrychleji se líhnou při teplotě 35 °C a nejdéle při teplotě 16 °C. Během následujících deseti až 35 týdnů se larvy asi desetkrát svléknou. Doba vývoje cvrčků závisí také na teplotě a na tom, jak dobře je krmíte a staráte se o ně.
Standardně však cvrčky krmíme pampeliškovými listy, zbytky a slupkami z ovoce a zeleniny, ovesnými vločkami nebo granulemi pro psy a kočky. Švábi jsou obdobnou potravou jako cvrčci a také jejich chov je prakticky stejný jako u cvrčků.Chov cvrčků
Cvrčky chováme v nádobách různého materiálu, nejvhodnější jsou skleněné nebo plastové nádoby s víkem, které brání úniku jedinců. Kvůli zvýšenému riziku plísní musíme zajistit i dobré odvětrávání. Jako podklad poslouží písek, lignocel nebo směs smíchaná s krmivem.
Proč cvrčci Cvrkají : Cvrččí zápasy
Využívalo se bojovnosti samců, kteří při spatření jiného samečka začnou bojovně cvrkat. Pokud žádný ze soupeřů neustoupí, pustí se cvrčci do sebe kousáním.