Jak zpracovat šalotku?
Pro svou jemnější chuť, než má cibule kuchyňská, má větší uplatnění jako kořenící příměs ve francouzské, ruské a americké kuchyni. Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích.Skladujte v suchu a tmě při teplotě od +8°C do +12°C.Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.

Jak chutná šalotka : Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.

Co obsahuje šalotka

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Co je cibule šalotka : Šalotka má fialovo-bílou barvu a je sice podobná cibuli kuchyňské, ale rozdíl poznáme hned v její chuti, která je mnohem jemnější. Oproti běžné kuchyňské má také protáhlejší tvar. Z živin jsou u ní významný draslík, železo, zinek, hořčík, vápník či jód.

Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Cibule proti výronům, plísním i bradavicím

Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.

Jak vypadá cibule šalotka

Cibule šalotka (Allium ascalonicum) botanicky patří do rodu Allium, tedy česneků. Jedná se o štíhlou vejčitou cibulku, která roste v trsech a její slupky mají žluto-hnědočervenou barvu, uvnitř je bílofialová. Sklízí se o měsíc až dva dříve než kuchyňská cibule, ale ne celoročně jako cibule zimní.I šalotka potřebuje, stejně jako cibule, slehlou půdu, takže musíme záhon připravit dostatečně včas, aby se půda sesedla. Do lehké půdy ji zatlačíme ze tří čtvrtin, tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.Vyzkoušejte pár z našich vybraných receptů, jsou snadné a rychlé.

  1. Cibulové kroužky. Dozlatova usmažené cibulové kroužky lákají každého.
  2. Cibulová pizza z listového těsta.
  3. Cibulová pomazánka.
  4. Cibulový chléb.
  5. Cibulový koláč se slaninou.
  6. Cibulové vepřové
  7. Chutné cibulové brambory.
  8. Salát z grilované cibule a avokáda s parmazánem.


Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Proč se Spařuje cibule : Chuť cibule se zjemňuje během vaření, podobný účinek na ni má ale i voda. Cibule se často např. do bramborového salátu spařuje, případně krátce (asi 1 minutu) vaří v horké vodě. Tím získáte jakýsi kompromis mezi vařenou a syrovou cibulí, ale přijdete i o mnoho živin.

Kdy je cibule toxická : Cibule je mírně toxická pouze při skladování v rozkrojeném stavu delším než 24 hodin, uvolňuje se z ní silně dráždící kyselina propylansulfonová. Kontraindikací podávání cibule jsou aktivované žaludeční vředy.

Kdy se sklízí cibule šalotka

Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.

Sázení cibule na jaře

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi. V pěstování šalotka vyžaduje okopávku a odplevelování.

Jak zpracovat cibuli na zimu : Vhodné je skladovat cibuli při vlhkosti vzduchu 65–75 %. Přes zimu může posloužit jako skladovací prostor i balkon, pokud nejsou mrazíky, nebo sklep, jestliže není příliš vlhký. Je potřeba cibuli zajistit proudění vzduchu, aby nezačala plesnivět. Správně uskladněná žlutá cibule vydrží i několik měsíců.