Jak zpracovat nohy z hub?
Každá houba se nehodí ke každému způsobu úpravy. Například babky napadne jedovatý parazit nedohub, zmrazená pýchavka zhořkne. Pro zmrazování se doporučuje houby krátce povařit, choroš zase výborně chutná naložený.Dejte je do ledničky pod navlhčenou utěrkou nebo v propíchaném papírovém sáčku. Ale pozor! Takto je skladujte maximálně po dobu 24 hodin, poté již musíte houby očistit a zpracovat.Existuje několik způsobů, jak zpracovat houby surově. Jednou možností je je nakrájet na tenké plátky a použít je v salátech nebo jako součást chutných sendvičů. Další možností je nakrájet je na drobné kousky a přidat je do omáček, polévek nebo těstovinových jídel.

Jak zužitkovat houby : Osm postupů, jak zpracovat houby: mražení, kvašení, pasta, ocet,

  1. Sušení Nečervivé houby nakrájejte na plátky asi 3 mm silné a dejte sušit.
  2. Mražení Pevnější houby očistěte a pokrájejte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla.
  3. V octě
  4. V soli.
  5. Kvašení
  6. V tuku.
  7. Ve vlastní šťávě
  8. Houbová pasta.

Co se dá udělat z hub

Mezi tradiční patří zcela jistě vánoční Kuba, různé omáčky či polévky jako kulajda, bramboračka a kapustnica. Inspirovat se můžeme i v Itálii, například krémové rizoto či těstoviny s parmazánem. Kromě těch lesních můžeme v kuchyni využít hlívu ústřičnou či jidášovo ucho, které se hodí do asijských pokrmů.

Co se dá udělat ze sušených hub : Sušené houby se často využívají pro přípravu delikátních pokrmů asijské nebo evropské kuchyně. Nejčastěji se přidávají do polévek (například jihočeské kulajdy či bramboračky), do rizot, houbových omáček, pod dušené maso a do mnoha dalších vynikajících jídel.

Skladování hub v ledničce

Houby utržené v lese byste měli sníst nejpozději do 3 dnů, a to jen tehdy, pokud byly uloženy v lednici.

Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.

Co kdyz houby Modrají

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.Na plátku (lžíci) másla nebo kousku pokrájeného špeku osmažíme cibulku. K cibulce přidáme pokrájené, krátce předvařené a okapané houby, orestujeme, dochutíme solí, pepřem, kmínem, česnekem a vmícháme rozšlehaná vejce, která za stálého míchání necháme srazit. Podáváme s čerstvým pečivem nebo česnekovým toustem.Houby se hodí i k polentové kaši nebo jako základ pod maso, zejména kotletu, panenku, steak či medailonky. V některých restauracích ty pevné dokonce podávají za syrova, a to na slabé plátky jako carpaccio nebo najemno krájené v podobě tataráku.

Houby po namočení slijeme, pokud je používáme do jídel, kde není žádoucí žádná zbytečná tekutina. Jinak je často používáme i s vodou, ve které se namáčely. Můžeme ji použít na podlévání připravovaného jídla.

Co uvařit z lesních hub : Mezi tradiční patří zcela jistě vánoční Kuba, různé omáčky či polévky jako kulajda, bramboračka a kapustnica. Inspirovat se můžeme i v Itálii, například krémové rizoto či těstoviny s parmazánem. Kromě těch lesních můžeme v kuchyni využít hlívu ústřičnou či jidášovo ucho, které se hodí do asijských pokrmů.

Proč nedávat houby do mrazáku : Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.

Jak dlouho můžou být namočené houby

Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.Houby se právě na smažení používají nejčastěji – ať je to v trojobalu jako řízek, ve vaječném nebo sýrovém těstíčku nebo jen posypané kořením na pánvi. Samotné houby jsou těžko stravitelné a v kombinaci se smažením mohou přivodit zdravotní problémy, proto je musíme smažit pomalu a delší dobu, alespoň 15–20 minut.

Jak se liší jedovaté houby od jedlých hub : Řada jedlých hub je za syrova jedovatá, ale po tepelné úpravě (doporučujeme minimálně 20 minut varu) jsou jedlé – například čirůvka fialová, hřib koloděj, muchomůrka růžovka. Nebezpečné jedovaté druhy ale obsahují termostabilní toxiny, tj. jedy, které se varem neničí. Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené.