Jaké zvíře žere kaštany?
Kaštan zplesniví v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí má pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ zdůrazňuje J. Prokeš s dodatkem, že nejlepší je sesbírané kaštany neprodleně odnést do lesa, nebo předat myslivcům.„Stačí donést pár jablek, krmnou řepu, mrkev, klasy kukuřice nebo jeřabiny. V lese můžete posbírat bukvice, žaludy a kaštany. Do krmelce nebo na zem pod něj můžete přihodit seno a nasušenou letninu,“ říká Dominika Zavřelová. Ovoce a zeleninu je dobré nakrájet na menší kousky a umístit do krmelce nebo korýtek.Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.

Kdo se živí žaludy : Sojky rády sbírají žaludy. Jeden pták pobere do volete 5 až 6 žaludů. Jedna sojka může odnést v období jednoho měsíce až 5000 žaludů a to do vzdálenosti až 4 km.

Které zvíře se živí kaštany

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Kam vyhodit kaštany : Kaštany můžeme v menším množství rozdrtit kladívkem nebo dřevěným hranolem. V případě většího množství je dobré využít zemědělských mechanizačních prostředků, jako jsou mačkače, drtiče apod.

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Co žere zajíc v zimě

V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě. Popis: Zajíc polní má protáhlé tělo, oválnou hlavu s nápadně dlouhými ušními boltci. Zadní končetiny jsou podstatně delší než přední.Žalud (odborně glans) je nepukavý suchý plod, charakteristický pro dub a litokarpus z čeledi bukovité. Žaludy jsou složené z oříšku a číšky. V některých zdrojích je žalud označován za nažku.Nevhodné jsou pro lesní zvěř zbytky vánočního pečiva či plesnivé ovoce, sdělil dnes ČTK referent ochrany lesa a myslivosti Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Rolinc. Podle něho se lidé o přikrmování lesní zvěře mají poradit s hajným či mysliveckým spolkem.

Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.

Co se dá dělat s kaštany : Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.

Co žerou daňci : v létě především tráva (daněk je přežvýkavec), mimo léto listy, dřeviny, výhonky, kůra stromů a keřů, plody, houby. V zajetí i ovoce, brambory, kukuřice, obiloviny atd. Vzhledem k vodnatosti potravy vydrží daněk dlouho bez vody.

Co jí Zajicek

Potrava: Výlučně rostlinná potrava podle celoroční nabídky. V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě. Popis: Zajíc polní má protáhlé tělo, oválnou hlavu s nápadně dlouhými ušními boltci.

Mezi přirozené predátory zajíců patří větší dravci, zejména jestřábi, orli a výři, ze savců větší šelmy, např. lišky nebo vlci. Zajíci preferují suché podnebí.Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.

Na co se používá dub : Dubové dřevo je tvrdé, velmi trvanlivé a používalo se po staletí k výrobě trámů, podlah, nábytku i sudů. Z borky dubu korkového je získáván korek. Žaludy jsou v mnohých oblastech důležitou složkou potravy zvířat a případně i lidí. V bylinném léčení se využívá mladá kůra dubu letního, obsahující množství tříslovin.