Pokud Ministerstvo vnitra shledá, že je vyhláška nezákonná, vyzve obec k nápravě. Pokud obec nápravu ve lhůtě nezjedná, podá ministerstvo návrh k Ústavnímu soudu, aby vyhlášku zrušil. Předtím, než se obrátíte na ministerstvo, doporučujeme zvážit, jestli nejprve nepožádat o zjednání nápravy samotnou obec.Shledá-li Ústavní soud, že vyhláška je neústavní či nezákonná, zruší ji. Pravomoc rušit neústavní a nezákonné obecně závazné vyhlášky Ústavnímu soudu dává čl. 87 odst.Existují tři možnosti, jak se proti nezákonné vyhlášce bránit:
- Upozornit na to podnětem přímo obec,
- podat podnět k Ministerstvu vnitra nebo.
- se bránit přímo proti zásahu provedenému na základě vyhlášky.
Kdy nabývá účinnosti obecně závazná vyhláška : Není-li stanovena účinnost pozdější, nabývají právní předpisy obce účinnosti patnáctým dnem po dni vyhlášení. Vyžaduje-li to naléhavý obecný zájem, lze výjimečně stanovit dřívější počátek účinnosti, nejdříve však dnem vyhlášení.
Jak zveřejnit OZV
Vyvěšuje se originál OZV spolu s podpisy starosty a místostarosty. Prvním dnem vyvěšení může být nejdříve den schválení právního předpisu příslušným orgánem obce. Obec může právní předpis zveřejnit též způsobem v místě obvyklým, což však již nemá vliv na právní účinky vyhlášení.
Kdo řeší porušení obecně závazné vyhlášky : Dozor nad vydáváním obecně závazných vyhlášek provádí podle § 123 zákona o obcích Ministerstvo vnitra. Pokud podle jeho právního názoru odporuje obecně závazná vyhláška zákonné úpravě a obec na vyzvání nezjedná nápravu, podá Ministerstvo vnitra návrh na zrušení takové obecně závazné vyhlášky k Ústavnímu soudu.
Pravomoc obce vydávat obecně závazné vyhlášky je stanovena v čl. 104 odst. 3 Ústavy České republiky. Podle tohoto článku mohou zastupitelstva obcí v mezích své samostatné působnosti vydávat obecně závazné vyhlášky.
Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce. Radě městské části nepřísluší vydávat nařízení (§ 94 odst. 2 ZPZ), tyto vydává Rada hlavního město Prahy.
Kdo a jak vykonává dozor nad obecně závaznými vyhláškami obce
Dozor nad vydáváním obecně závazných vyhlášek obce je v kompetenci Ministerstva vnitra. Dozor nad vydáváním nařízení obce vykonává krajský úřad.Obecně závazné vyhlášky vydávají zastupitelstva v oblastech samosprávy obce nebo kraje (tzv. samostatná působnost), nařízení pak v oblastech, kde obec nebo kraj vykonávají státní správu (tzv. přenesená působnost).Vyhláška je druh podzákonného právního předpisu. Vyhlášku ve smyslu právní terminologie smí vydat jako prováděcí předpis k zákonu ústřední orgán státní správy (například ministerstvo) nebo i jiný úřad, který k tomu zákon zmocní.
Zastupitelstvo obce
Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.
Co musí mít městys : Poté se status města (či městyse) vztahoval zásadně jen k celé obci. V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Kolik obyvatel musí mít obec : statisticky – obec, která má počet obyvatel pod nějakou hranicí (v Česku se tradičně používala hranice 2000 obyvatel, nověji převažuje hranice 3000 obyvatel, která je zákonnou podmínkou pro jmenování obce městem. (Ve skutečnosti však z 609 měst v Česku má pouze 394 více než 3000 obyvatel a z 232 městysů pouze 2).
Jak se obec stane městem
(1) Obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. (2) Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sně- movny po vyjádření vlády. (3) Obec, která byla městem přede dnem 17.
Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí obce. Je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek. V právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Obce, které mají statut města, jsou v lexikonu zvýrazněny.(1) Obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. (2) Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Jak poznam město od vesnice : Pro to je dobré znát pozadí toho, podle čeho se město může nazývat městem a jak vznikaly. Z geografického hlediska je za město považováno sídlo městského typu s více jak 2000 obyvateli. Podle zákona o obcích je to potom následovně: obec je nejmenší samosprávnou jednotkou a je to sídlo s obecním úřadem.