Jakou izolaci pod strechu?
K izolaci šikmé střechy se nejčastěji používá minerální izolace (MW). Jde o materiál, který má nejen výborné tepelně-izolační vlastnosti, ale zároveň tlumí hluk a dobře propouští vodní páru.Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Kolik cm Foukane izolace : Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.

Jak izolovat plochou střechu

Z tepelně izolačních materiálů se na plochých střechách a střechách menších sklonů používají nejčastěji polystyreny a minerální vlny, ovšem jako velmi účinná se ukázala být i izolace stříkaná – čili speciální pěny.

Kolik stojí stříkaná izolace : Orientační ceny tepelné izolace jsou uvedeny v tabulce.

Tepelná izolace na zateplení střechy Cena tepelné izolace (100 mm)
Foukaná izolace 90 – 150 Kč
Stříkaná PUR pěna 250 – 350 Kč
Dřevovláknitá izolace 400 – 750 Kč
PIR desky 350 – 400 Kč

Dobrý den, záleží na tom, jaká pálená cihla a jaký polystyren, když vezmete běžné hodnoty, tak to vychází tak, že jeden 1 cm EPS má stejné tepelněizolační vlastnosti jako cca 20 cm zdiva z pálených cihel (za předpokladu, že obojí je suché).

Pro srovnání uvádíme orientační cenové rozsahy několika typů foukané izolace (bez DPH) na 100 mm: Minerální foukaná izolace: 220–320 Kč/m2. Celulózová izolace: 240–350 Kč/m2. Foukaná izolace ze skelného vlákna: 240–340 Kč/m2.

Jak zaizolovat starou střechu

Systémy pro zateplení

V tomto případě je třeba sundat starou krytinu a latě, položit záklop na krokve, spodní opěrnou desku, parozábranu a pak nosné trámky Isover a mezi ně standardní minerální izolaci. Následuje ochranná difuzní fólie, kontralatě a pak podstřešní latě, na které klademe střešní krytinu.Foukaná izolace – cena za m3 tepelné izolace (včetně zafoukání)

Typ foukané izolace Cena foukané izolace (Kč/m3)
Celulózová izolace 1 400 – 2 500
Minerální foukaná izolace 1 900 – 2 800
Foukaná izolace ze skelného vlákna 2 000 – 2 900
Foukaný polystyren 1 500 – 2 000

Nejlepšími tepelnými izolanty jsou plyny a kapaliny, které rychleji než vedením přenášejí teplo prouděním. Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap.

Jako tepelná izolace plochých jednoplášťových střech se obvykle používají tuhé desky z pěnového polystyrenu (EPS), pěnového polyizokyanurát (PIR), anebo z minerálních vláken, obvykle čedičových. K hydroizolaci plochých střech se nejčastěji používají asfaltové pásy či plastové fólie (PVC nebo FPO/TPO fólie).

Co se dává pod plechovou střechu : Difúzně otevřená pojistná hydroizolace na bázi polypropylenu s nakašírovanou strukturovanou rohoží z polypropylenových vláken. Chrání vrstvy střech a podstřešní prostory před pronikáním vody a sněhu v případě poškození krytiny, případně před vodou kondenzující na spodní straně krytiny.

Čím nahradit polystyren : Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je fasáda z hořlavých materiálů, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Jaký materiál na střechu

Mezi tyto krytiny patří:

  • Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů.
  • Vláknocementové krytiny – při výrobě se používá směs umělých vláken a cement.
  • Asfaltové šindele – asfaltové střešní krytiny vyráběné z asfaltu neboli bitumenu.
  • Plastové střešní krytiny – většina bývá vyráběna z recyklovaných plastů.


V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.Pro tepelné izolace plochých střech se u nás dlouhodobě používají zejména izolace z EPS a minerální vlny (kamenné, resp. skelné). Relativně nově se u nás prosazují izolace na bázi polyisokyanurátu (PIR). Ve srovnání s minerální vlnou jsou výrazně lehčí, objemová hmotnost PIR izolační desky Therma je 32 kg/m3.

Co je lepší polystyren nebo vata : Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.