Nejdříve tedy několik slov o normální stolici kojených novorozenců a malých kojenců: Má konsistenci míchaných vajíček a i podobnou – žlutou barvu. Může být i velmi řídká, zanechávající velký barevný lem na pleně. Po delší době na vzduchu se žlutá barva mění na zelenou, a to bývá nejčastější případ obav maminek.Vlivem nemléčných příkrmů mění stolice svou barvu více do hněda, někdy můžeme pozorovat také příměs hlenu. Stolice je většinou kašovitá a typický je pro ni hnilobný zápach. Denní počet je individuální, v průměru by se měl pohybovat mezi 2 až 3, ale znovu ani jedna stolice za den není ničím neobvyklým.Pokud má vaše miminko dostatek tekutin, počítejte s denní spotřebou cca 7 jednorázových plen na močení, stolice by se měla lišit u dětí kojených a nekojených – kojené děti mohou mít stolici i 8krát denně, nekojené až 3krát za den. Přebalujte tedy přibližně 8krát za den.
Jak vypadá hladová stolice u miminka : hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Jak se pozná průjem u novorozence
Zdravý kojený kojenec může mít velmi různý počet stolic, proto je průjem u takového dítěte charakterizován spíše změnou jejich hustoty a barvy. Průjmové stolice plně kojených jsou obvykle zelenohnědé a zapáchají. Velmi často mají příměs hlenu. Kojení je nejpřirozenější způsob výživy malého dítěte.
Co znamená když je žlutá stolice : Žlutá stolice může být známkou snížené funkce slinivky břišní, problémů s trávením tuků nebo dokonce přítomnosti určitých parazitů ve střevech. V obou případech může být změna barvy stolice dočasná a neškodná, ale přetrvávající změny by už měly být probrány s lékařem.
“hladová stolice“ Mluvíme tak tehdy, jestliže jde o špatně prospívajícího kojence s plochou váhovou křivkou. Stolice je tmavě hnědá, málo obsažná a masťovitá, s velkou příměsí hlenu. Někdy ale může být brčálově zelená, je jí také málo a je velmi řídká.
A to u plně kojených dětí. Kojené děti nemusí mít stolici několik dní. Dokonce jsou mimina, která nekadí i 14 dní.
Co je hladova stolice a jak vypada
hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.Příznaky průjmu u dětí
Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace je průjem definován jako tři nebo více tekutých stolic denně, nebo častější stolice, než je běžné (Reference: WHO).Průjem u novorozence
Průjem kojených dětí je obvykle zelenohnědé barvy, zapáchá a objevuje se příměs hlenu. V tomto případě je vhodné, aby bylo dítě stále plně kojeno (v mateřském mléce jsou přítomny protilátky imunoglobuliny a buňky imunitního systému, které mohou dítěti pomoci zvládnout akutní infekční onemocnění).
Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.
Jak vypadat normalni stolice : bristolská stupnice. Existuje více zpracování – většinou se za ideální považuje číslo 3 – 4. Prostě by ,,to" mělo vypadat trochu jako banán. Hladký válcovitý tvar, bez prasklin, rýh, nebo příměsí, hnědá barva (ne žlutá, oranžová, červená nebo černá, pokud jste zrovna neměli řepu nebo borůvky :)).
Co znamená kdyz má miminko zelenou stolici : Zelená barva stolice může být způsobena konzumací velkého množství zelené zeleniny nebo potravin s určitými barvivy. Může také signalizovat rychlý průchod potravy trávicím traktem, kde žluč, která se normálně rozkládá a ztrácí svou zelenou barvu, nebyla plně zpracována.
Jak dlouho nemusí miminko kakat na um
Zácpa u miminka
Zácpa u kojeného dítěte a zácpa u kojence na UM se liší četností vyprazdňování. Zatímco u kojených dětí je interval mezi běžnými stolicemi jednou za 4–7 dní, u nekojených dětí vetšinou nepřekročí 3–4 dny.
Problémy se zácpou se u dětí mohou projevit v jakémkoliv věku. Asi u 40 % dětí se projeví již v prvním roce života, obvykle po odstavení a přechodu na umělou výživu a pevnou stravu. Některé děti zase trápí zácpa, když se učí chodit na nočník, tedy mezi dvěma až čtyřmi lety věku.Může to být např. cucání prstíků, olizování si rtíků, otevírání pusinky a kývání hlavičkou ze strany na stranu nebo snahou dát hlavičku k hrudi či prsu. Pozorováním dítěte se naučíte tyto signály včas rozpoznávat a předejít tak pláči, který skutečně znamená hlad.
Co způsobuje průjem u novorozence : Toto onemocnění může být virového nebo bakteriálního původu. Někdy je spojeno s potravinovou intolerancí (např. v reakci na kravské mléko nebo lepek). Průjem u kojenců, ať už je jeho příčina jakákoliv, způsobuje rychlý úbytek vody a minerálních solí.