Záleží na energetické třídě daného domu, ale doporučuje se od 15 do 30 cm. Pokud není dostatečný prostor, tak je vhodné použit tvrdou pěnu s výrazně nižší tloušťkou nástřiku. Základní tloušťka izolace pro součinitel prostupu tepla U=0,23 W/m2*K – měkká pěna 10 cm, tvrdá pěna 6 cm.Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.Jakou tloušťkou izolace zateplit Tloušťku izolace je nutné zvolit tak, abyste splnili požadavky normy a dosáhli očekávaných úspor. Běžně se zatepluje izolanty o tloušťce 300 mm, ale odborníci doporučují i více, například hodnotu pro pasivní domy – 400 až 460 mm.
Jakou zvolit Tloustku izolace : Konkrétně u pórobetonových zdí se doporučuje použít minimální tloušťku izolace 16 cm, u keramických tvárnic alespoň 18 cm a u starších typů cihelného zdiva přes 20 cm. Pro dosažení nízkoenergetického standardu se však doporučuje volit ještě větší tloušťky. „Izolace o tloušťce kolem 13 cm nezaručí dostatečnou úsporu.
Jakou zvolit tloušťku izolace do stropu pod Nevytápěnou půdou
Norma doporučuje hodnotu 0,15 až 0,10 W/m²K.
Jaká tloušťka polystyrenu : A jakou doporučenou tloušťku zvolit při zateplení polystyrenem S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.
Doporučená tloušťka izolace podlahy na terénu je závislá na stávající skladbě podlahy, zpravidla však postačí 100–160 mm polystyrenu. Přesnou tloušťku navrhuje projektant v závislosti na normových požadavcích, vnitřní teplotě a jiných podmínkách.
Jakou tloušťku tepelné izolace pro zateplení stropu minerální vatou použít To záleží na stávající skladbě zateplovaného stropu. Minimálně by měl být strop zateplen 160 mm izolace, v lepším případě pak 200 mm izolace a více.
Čím nejlépe zateplit střechu
Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.Jako tepelná izolace plochých jednoplášťových střech se obvykle používají tuhé desky z pěnového polystyrenu (EPS), pěnového polyizokyanurát (PIR), anebo z minerálních vláken, obvykle čedičových. K hydroizolaci plochých střech se nejčastěji používají asfaltové pásy či plastové fólie (PVC nebo FPO/TPO fólie).Tloušťka polystyrenu na zateplení
Obecně se doporučuje volit polystyren o tloušťce 14 až 20 cm, podle konstrukce zdí u vašeho domu, ale také podle typu polystyrenu, který se rozhodnete použít. Klasický EPS polystyren je používán nejčastěji, ale má horší izolační vlastnosti než šedý polystyren s příměsí grafitu.
V případě izolace stropu pod nezateplenou střechou je požadovaný součinitel prostupu tepla 0,30 W/m²K, vyšší požadavky jsou v rozmezí 0,15 až 0,10 W/m2K. To znamená, že tloušťka tepelné izolace se v závislosti na použitém materiálu obvykle pohybuje mezi 28 až 42 centimetry.
Jakou vrstvu polystyrenu do podlahy : Pokud by se to převedlo do tepelné izolace při použití polystyrenu EPS tak je potřeba standardně min. 200 mm izolace. Pokud máte v plánu podlahové topení tak je potřeba zvolit dostatečnou tloušťku tepelné izolace a to minimálně 160 mm.
Jaký použít podlahový polystyren : Použití polystyrenu v podlahách se řídí tím, zda má podlaha zvukově izolovat. Pro podlahy bez nároků na kročejový útlum se využívají desky různých pevností a pro různá zatížení, zejména EPS 100 nebo 150. Výhodnější je ale použít šedé desky, nejčastěji Isover EPS Grey100, se zvýšeným izolačním účinkem.
Jak silnou vatu na zateplení stropu
V případě izolace stropu pod nezateplenou střechou je požadovaný součinitel prostupu tepla 0,30 W/m²K, vyšší požadavky jsou v rozmezí 0,15 až 0,10 W/m2K. To znamená, že tloušťka tepelné izolace se v závislosti na použitém materiálu obvykle pohybuje mezi 28 až 42 centimetry.
Šikmé střechy se nejčastěji zateplují izolačními pásy, deskami nebo dílci z polystyrenu, minerální nebo skelnou vlnou, izolanty na bázi dřeva a papíru, ovčí vlnou a konopím. Stále častěji se používá i sypaná nebo foukaná izolace nebo nástřiky polyuretanovou pěnou. Obojí vyžaduje specializovanou firmu.Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm. Ideálně izolujte minerální vatou, která je na rozdíl od rovněž používaného polystyrenu (EPS) naprosto nehořlavá. Správnou tloušťku izolantu by měl vždy navrhnout odborník.
Jak izolovat plochou střechu : Z tepelně izolačních materiálů se na plochých střechách a střechách menších sklonů používají nejčastěji polystyreny a minerální vlny, ovšem jako velmi účinná se ukázala být i izolace stříkaná – čili speciální pěny.