Pokud máte pochybnosti, sledujte ostatní hosty. Jak držet příbor: Vidličku držte v levé ruce a nůž v pravé (pokud jste pravák). Při nepoužívání příbory položte je na talíř z levé a pravé strany.Dezertní vidlička je podobně jako dezertní lžíce určená ke konzumaci různých dezertů. jeden hrot takové vidličky je plochý a zesílený, aby s ním bylo možno odkrajovat sousta. Vidličky se dají použít buď samostatně, nebo jako součást jídelního příboru.První příbor je ten nejvzdálenější
Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíři tak položte větší vidličku na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidličku na předkrm.
Na kterou stranu patří příbor : Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.
Jak se správně drží vidlička
Dezertní vidlička má tři hroty a používá se v kombinaci s dezertní lžičkou. Vidličku držíme v levé ruce a lžičku v ruce pravé. Lžička nám plní podobnou funkci jako příborový nůž.
Jak spravne drzet vidličku a nůž : Jinak se ale kromě krájení drží vidlička vždy v levé ruce s hroty směrem nahoru. Pokud se jídlo krájet nemusí, vidličku držíte vždy v pravé ruce. Příbor by se neměl při jídla ani na okamžik dotknout stolu. Jestliže zrovna používáte vidličku, nůž by měl ležet podél okraje talíř.
Zelený/bílý kontejner na sklo
Zelený či bílý kontejner je určen na sklo, tedy například lahve od vína a alko a nealko nápojů, zavařovací sklenice a skleněné obaly od jídla. Patří sem také tabulová skla z oken či ze skleníku.
Jak se vypořádat s moučníkem Dezertní příbory se umisťují nad talíř. Moučníková vidlička směřuje hroty doprava, dezertní lžička přesně opačně, tedy doleva.
Jak Patří nůž a vidlička
Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.Před každého strávníka patří talíř, po jeho pravé straně nůž, po levé vidlička. Šikmo vpravo od talíře pak sklenice na nápoj.Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).
Nůž a vidlička se totiž drží jinak a zde přichází pro leckoho zmíněné překvapení. Správné držení vidličky a nože vypadá takto. Držíme je shora tak, že se jejich střenka opírá tupým koncem o vnitřek naší dlaně a ukazováček leží shora na konci střenky. Držení shora tak, že konce střenky míří z dlaní ven není elegantní.
Jak správně stolovat : Během stolování byste měli sedět vzpřímeně, s rovnými zády. Nohy pod stolem by neměly být překřížené. Tradiční etiketa také velí, že ženy by měly mít nohy u sebe, muži je mohou mít mírně rozkročené. Během jídla bychom se neměli opírat o opěradlo a mít lokty na stole.
Jak spravne jíst vidličkou : Lokty nepatří na stůl
Lokty mějte uvolněné, nikdy by se neměly však ocitnout na stole. Toto pravidlo se vyplatí dodržovat hlavně ve formálním prostředí. Vidličkou si dávejte do úst menší sousta. I když jste praváci, vždy držte vidličku levou rukou.
Jak správně držet nůž
Jak držet nůž
Umístěte spodní tři prsty na ruce, kterou držíte nůž, kolem rukojeti, s prostředníkem na ochranném zakončení. Palcem a ukazováčkem sevřete čepel zleva a zprava. Toto je bezpečný způsob držení nože a zaručuje přesný řez při vedení čepele tímto způsobem.
Nejčastěji sem lidé vhazují plechovky a konzervy, ale bez obav do šedého kontejneru můžete vyhodit také alobal, víčka od zavařovacích sklenic, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové předměty z domácnosti.Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit.
Jak patří příbory na stůl : 4. Příbory
- Příbory se řadí v pořadí, v jakém se používají – zvenčí dovnitř. Tzn.
- Lžíce a nože patří vpravo. vidličky vlevo, dezertní nad talíř – lžíce na moučník s rukojetí vpravo, vidlička naopak.
- Vedle sebe by měly ležet maximálně tři kusy, například tři nože.
- Každý chod má svůj příbor.