Kam utekl Viktor Kožený?
Viktor Kožený (* 28. června 1963 Praha) je irský občan českého původu žijící v současné době na Bahamách. Spojené státy americké a Česká republika se jej snaží přivést před soud. Některá data mohou pocházet z datové položky.Kožený byl v Česku v nepřítomnosti pravomocně odsouzen spolu se svým někdejším společníkem Borisem Vostrým na 10 let a k náhradě škody 12 miliard (dnes je to více, úroky stále rostou, pozn. red.) za tunelování. V kuponové privatizaci zkraje 90.Viktor Kožený se pokoušel v devadesátých letech získat v privatizaci ázerbájdžánskou státní ropnou firmu Socar. Pro myšlenku získat místní ropný průmysl nadchnul i řadu amerických investorů, kteří do ázerbájdžánské akce vložili 350 milionů dolarů. Stát firmu ale nakonec neprodal a investoři tak o své peníze přišli.

Kdo vlastnil Harvardské fondy : Zakladatel Harvardských fondů Viktor Kožený (na archivním snímku) stále uniká české spravedlnosti. Dlouhodobě žije na Bahamách. Společnost Harvardský průmyslový holding (HPH), která zdědila majetek po vytunelovaných fondech, ovládli velcí investoři v čele s Vlastimilem Jiříkem.

Co je to kupónová privatizace

Jako zvláštní typ investiční měny by kupóny byly rozděleny mezi obyvatelstvo a obchodovány za akcie privatizovaných společností. “ Tato koncepce byla prezentována na konferenci v listopadu 1988 jako reakce na výzvu k předložení návrhů, jakým způsobem transformovat polské hospodářství.

Jak se žije na Bahamách : Bezpečnostní situace na Bahamách je poměrně dobrá, ale nedoporučuje se chodit mimo hlavní hotely, zejména ne osamoceně a po setmění. Nejhorší situace je na hlavních ostrovech New Providence, jinde je relativně bezpečno.

Česko na něj vydalo v roce 2003 mezinárodní zatykač. Od roku 1995 pobývá Kožený na Bahamách – ostrovech, které jsou takzvaným daňovým rájem a obvykle své bohaté chráněnce jiným zemím ke stíhání nevydávají. Od roku 2005 usilují o vydání Koženého také Spojené státy.

Každý dospělý občan si tak mohl za 35 Kč zakoupit kuponovou knížku, a následovně za každých 1000 Kč známku. Kuponová knížka obsahovala 10 kuponů, kde každý kupon tvořil hodnotu 100 bodů. Tyto body a kupony mohl občan následně uplatňovat v jednotlivých kolech vln kuponové privatizace.

Kdo vymyslel kuponovou privatizaci

Kupónovou privatizaci v Československu připravili zejména politici a ekonomové vzešlí z řad Prognostického ústavu ČSAV. Za hlavní autory jsou označováni Dušan Tříska, Tomáš Ježek a Václav Klaus. Podle ekonoma Jana Vaňouse pochází tato myšlenka z kanadské Britské Kolumbie, avšak není zřejmé, jak se dostala do Česka.Kdo neví, zda a jaké akcie ještě vlastní, měl by si proto na webu depozitáře cdcp.cz podle rodného čísla zjistit, zda mu eviduje účet majitele cenných papírů. Co je na tomto – nezařazeném – účtu, pozná z výpisu depozitáře.Každý dospělý občan si tak mohl za 35 Kč zakoupit kuponovou knížku, a následovně za každých 1000 Kč známku. Kuponová knížka obsahovala 10 kuponů, kde každý kupon tvořil hodnotu 100 bodů. Tyto body a kupony mohl občan následně uplatňovat v jednotlivých kolech vln kuponové privatizace.

Geografická vzdálenost, dobré ceny, teplo a stejný jazyk – to vše sem láká turisty prakticky ze všech koutů USA. Bahamy každý rok navštíví několik milionů turistů, z nichž nejčastěji právě zástupci této světové velmoci. Jde také o zcela typický daňový ráj, i proto zde sídlí řada různých firem a stát z toho profituje.

Kdy se léta na Bahamy : Hlavní turistická sezona trvá většinou od poloviny prosince do poloviny dubna. Pokud se však nebojíte případných výkyvů teplot a srážek, je možné za výhodné ceny vyrazit na Bahamy i během září a října, kdy je počasí, dá se říci, pořád stejné a ceny jsou nižší.

Kdo byl Viktor Kožený : Zakladatel Harvardských investičních fondů Viktor Kožený byl autor slavného sloganu „Jistota desetinásobku“. Na jednoduché heslo, že za úpis privatizačních bodů ve prospěch jeho fondu vyplatí za každou kupónovou knížku deset tisíc korun, nalákal miliony lidí a rozjel skomírající privatizaci.

Jak najít akcie z kuponové privatizace

O výpis lze například požádat přímo Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), který spravuje a vede centrální evidenci cenných papírů na území České republiky.

Kupónovou privatizaci v Československu připravili zejména politici a ekonomové vzešlí z řad Prognostického ústavu ČSAV. Za hlavní autory jsou označováni Dušan Tříska, Tomáš Ježek a Václav Klaus. Podle ekonoma Jana Vaňouse pochází tato myšlenka z kanadské Britské Kolumbie, avšak není zřejmé, jak se dostala do Česka.A tak i v Česku to je s privatizací ČEZu a regionálních distribučních společností (takzvané REASy) chvíli tak, chvíli onak. Vláda Miloše Zemana koncem roku 2000 chce privatizovat jak ČEZ, tak REASy, ale v lednu 2002 od záměru ustupuje.

Co s akciemi z kuponové privatizace : Kuponové privatizace se mohli účastnit lidé narození do roku 1975. Akcie z kuponovky ale mohly přejít do vlastnictví i mladších lidí, a to dědictvím. V takovém případě budete k vyřízení převodu akcií na majetkový účet potřebovat usnesení o dědictví.