Kam vrátit použité injekční stříkačky?
Použité injekční stříkačky, jehly z inzulínových per diabetiků apod., které zůstaly po aplikaci léčiv, je možno také odevzdat na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný zdravotnický odpad například ve zdravotnických zařízeních, v řadě nemocnic či poliklinik.dle metodiky Státního zdravotního ústavu nelze tyto přípravky vracet do lékáren. Lékárna by si musela vyřídit povolení k nakládání s tímto odpadem a likvidovat jej na vlastní náklady. Injekce se mají nosit do ordinace k lékaři, který k jejich zneškodnění musí být dle platné legislativy vybaven.Nejjednodušší a nejdosažitelnější možností, jak tedy bezpečně zlikvidovat nepoužitelné léčivo, použité jehly (například od léků na ředění krve a podobně) či rozbité teploměry, je donést ho do nejbližší lékárny. Tato služba je poskytována občanům na celém území ČR zdarma.

Kam volat při nalezu injekční stříkačky : – Co nejdříve vyhledejte praktického lékaře, lékaře Zdravotního ústavu, event. Krajské hygienické stanice nebo se přímo obraťte na nejbližší infekční oddělení nemocnice s poliklinikou.

Kam s infekčním odpadem

Infekční odpad musí být bezprostředně odstraněn ve spalovně nebezpečného odpadu.

Kam s nebezpečným odpadem : 893/201621 Sb., Vyhláška o Katalogu odpadů, dále odpad vykazující alespoň jednu nebezpečnou vlastnost (HP1 – HP15, viz nařízení 1357/2014/EU) a odpad, který je smíšen nebo znečištěn některým z uvedených odpadů. Nebezpečné odpady můžete odkládat do sběrného dvora, nebo využít mobilního sběru, pokud je obcí organizován.

Použité injekční stříkačky s jehlou a jehly z inzulínových per, které vznikly jako odpad po aplikaci léčiv, jsou považovány za mimořádně nebezpečný zdravotnický odpad. Je nutné zlikvidovat je podle zákona o odpadech (č. 541/2020 Sb.) jako nebezpečný odpad.

Místa aplikace i. m. injekcí

  1. střední hýžďový sval musculus gluteus medius.
  2. velký hýžďový sval musculus gluteus maximus.
  3. stehenní sval musculus quadriceps femoris – musculus vastus lateralis – zevní strana.
  4. střední třetina stehenního svalu – vhodné zejména pro aplikaci u dětí

Jak natáhnout injekci

Vezmeme ampulku s lékem a mírným poklepem se přesvědčíme, že všechen lék je v těle ampulky a nikoli v jejím krčku. Krček odezinfikujeme desinfekcí nastříkanou na čtverec buničité vaty. V označeném místě tlakem na na krček odlomíme hlavičku. Dáváme pozor, aby se žádné sklo nedostalo do ampulky.ŘEDIDLA – dobře uzavřené do kontejneru na nebezpečný odpad. Nebo sběrný dvůr.Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

CHEMIKÁLIE – kontejner na nebezpečné odpady, sběrný dvůr. Nevylévat do záchodů, umyvadel, van nebo kanalizace!

Kam odvézt chemikálie : Běžné množství nebezpečných odpadů, které máte doma, můžete odevzdat do sběrného dvora, nebo je pravidelně odevzdávat při mobilních svozech. Pokud například vyklízíte garáž – větší množství chemikálií, kontaktujte soukromé firmy, které se specializují na nakládání s nebezpečnými odpady.

Kam se píchá testosteron : Aplikace probíhá intramuskulárně, nejčastěji do hýžďového svalu, v předem domluvených termínech. Na naší klinice jsou nejčastější dvě varianty injekční aplikace testosteronu a to buď 1x měsíčně, nebo 2x měsíčně.

Kde se vstřebávají léky

Při enterálním podání se lék dostává do střeva, kde se (až na výjimky) vstřebává. Při ostatních (parenterálních = mimo střevo) způsobech je lék podáván přímo do krve nebo se do krve vstřebává z místa podání (nebo se nevstřebává a působí pouze lokálně), kam se aplikuje nejčastěji injekčně: intravenózní podání (do žíly)

Vhodná místa: zevní strana paže a stehna, podkoží břicha, ventrogluteální a dorzogluteální oblast. Použití: nízkomolekulární heparin, inzulin (střední doba působení, dlouhá doba působení). Desinfikujeme místo vpichu a antiseptikum necháme zaschnout. Vytvoříme kožní řasu.Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.

Kam vyhazovat staré zavařeniny : Prošlé potraviny je třeba sesypat a vyhodit do směsného odpadu. Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů.