Kam zasadit jedlý kaštan?
Pěstování jedlého kaštanu

Vyberte místo, kde bude mít strom dostatek prostoru. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu. Nezapomeňte, že se jedná o poměrně vzrostlé stromy, které potřebují dostatek prostoru. Kaštanovník se hodí spíše do větších zahrad, sadů nebo parků.Doporučená výsadba je ve sponu (rozestupu) 10-15 metrů, ale když je možnost volíme raději i větší vzdálenost. U stromů pěstovaných ze semene je doporučena výsadba spíše dále od sebe( cca 15 metrů) u roubovanců můžeme vysazovat blíže , neboť roubované stromy nevytváří tak mohutné a rozložité koruny(cca 10 metrů) .Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky. Mladé stromky ochráníte před prvním jarním sluncem například jutovinou. Je to strom, který potřebuje podobně jako ořech prostor.

Jak se mnozi kaštan : Rostliny poprvé nakvétají ve věku 10–15 let. Množíme je semeny, kultivary pak roubováním či očkováním.

Kdy plodí jedlý kaštan

Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.

Kdy zrají jedlé kaštany : Plody zrají každoročně koncem září a v říjnu, záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách. Sbírají se ze země a vylupují z ostnitých číšek, syrové jsou nepříjemně trpké a teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.

Kdy byste měli zasadit strom Ať javor, buk, kaštan, ovocný strom nebo exotické druhy jako olivovník a třešeň sakura: strom se nejlépe sází na podzim. Před zasazením si důkladně prohlédněte místo a připravte si náčiní.

Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.

Kdy Plodi jedlý kaštan

Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.

Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin.

Nejprve v místě, kde chcete strom zasadit, vyhloubíte rýčem jámu. Ta by měla být asi dvakrát tak velká jako kořenový bal stromu a dostatečně hluboká. Rycími vidlemi nebo něčím podobným nakypříte půdu v jámě a nasypete do ní trochu kompostu. Především u listnatých stromů doporučujeme před zasazením zastřihnutí.

Jak správně sázet stromy : Vykopejte jámu do země.

Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.

Proč nosit kaštan v kapse : Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Jak se starat o kaštan

Pěstování australského kaštanu

Teplotu udržujeme pokojovou, ideálně kolem 18-20 °C. Australský kaštan má v oblibě vlhko, nikoliv však mokro. Zálivku volte mírnou, ale pravidelnou. Substrát by měl být neustále mírně vlhký.

Recepty z jedlých kaštanů

  1. Rizoto s kaštany, dýní a dýňovými semínky. Do hodiny.
  2. Kaštanová polévka s kapustou. Do 20 minut.
  3. Kaštanové muffiny. Do hodiny.
  4. Jedlé kaštany. Do hodiny.
  5. Krůtí závitky s kaštanovou nádivkou. Více než hodinu.
  6. Krémová polévka z pečených kaštanů Do hodiny.
  7. Kaštanové pyré Více než hodinu.
  8. Kaštany v karamelu.

Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě. Látky v nich obsažené mají protizánětlivý účinek, zlepšují průchodnost cév a žil, posilují elasticitu jejich stěn.

Kdy se sklízí jedlý kaštan : Dozrávají v září až říjnu a sklízí se po opadu ze stromu. Po sběru je usušíme a dále zpracováváme. Ať už pečené nebo rozemleté v pyré chutnají jedinečně.