Současný svět taoismu. Taoismus je jedním ze základních směrů staročínské filosofie, jenž vznikl pravděpodobně v 5. století př.Kr. Taoismus i konfuciánství ( druhé náboženství v Číně) vznikly přibližně ve stejné době.Jádrem filozofie i uctívání je princip tao (v původním významu "cesta"), který je pro taoisty zdrojem, vzorem a podstatou všeho, co existuje. Taoisté věří, že lze dosáhnout stavu dokonalosti, když se s rytmy a cykly tao synchronizují.Taoismus je prastará čínská duchovní tradice, která se významně spolupodílela na formování myšlenkových a kulturních tradic čínské společnosti. Původně byl filozofickou naukou zabývající se otázkami vzniku universa a zákonitostí, kterými se řídí.
Kde vznikl konfucianismus : výslovnost, doslova „škola učenců“; nebo méně přesněji Kchung ťiao čínsky pchin-jinem Kŏng jiào, znaky 孔教, „Konfuciovo náboženství“) je čínský filosofický směr, který se vyvinul z učení čínského mudrce Konfucia.
Jaké náboženství je nejstarší
Hinduismus je nejstarším dodnes aktivním náboženstvím na světě. Má své kořeny v tradicích a dějinách Indie, kde vznikl někdy kolem roku 1800 př. n. l. Jeho stoupenci věří v jediného Boha – Brahma (absolutní duch), který je mimo lidský dosah a chápání.
Kdy žil Lao-c : Za autora nejvýznamnějšího taoistického kánonu Tao-te-ťing je považován Lao-c' (žil pravděpodobně v 5. století př. n.l.).
Jako celek je křesťanství nejrozšířenějším světovým náboženstvím s více než 2 miliardami věřících, v oblasti náboženského vyznání silně převažuje na třech kontinentech (v Evropě, Austrálii a Americe) a je zastoupeno i na dvou ostatních.
Čína je zemí s velkým množstvím náboženství a k různým náboženským vyznáním se hlásí přes 100 milionů obyvatel. Hlavními náboženstvími jsou buddhismus, islám, původní čínský taoismus a katolické, protestantské a pravoslavné křesťanství. Jednotlivé etnické skupiny mají také svoje náboženské preference.
Co to je Tao
Tao (v transkripci pinyin Dao) znamená čínsky cesta. Rozumí se cesta přirozeného vývoje. Je to síla, která způsobuje neustálé proměny v přírodním světě. Tuto sílu není možné personifikovat ani jinak konkretizovat.Mezi jeho citáty patří: 1) Život je ve skutečnosti jednoduchý, ale my trváme na tom, aby byl složitý. 2) Nezáleží na tom, jak dlouho jdete pomalu, dokud se nezastavíte. 3) Vůle k vítězství, touha uspět, potřeba dosáhnout svého plného potenciálu … to jsou klíče, které odemykají dveře k osobní dokonalosti.Za nejmladší náboženství na světě se považuje kaodaismus, svérázná forma víry, kterou praktikují lidé v deltě Mekongu na jihu Vietnamu. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že za pár desítek let už se na něj bude jen vzpomínat.
Ústřední náboženství Japonska je buddhismus a šintoismus. Mnoho Japonců se však nehlásí jen k jednomu z nich, ale praktikují obě náboženství zároveň. Tento synkretický postoj je hluboce zakořeněn v každodenním životě Japonců a je pro ně typický.
Co řekl Lao C : Doslova měl Lao Konfuciovi říct: „Nalezne-li urozený člověk svou dobu, povznese se; nenalezne-li ji, odejde a nechá růst plevel. Slyšel jsem, že dobrý obchodník pečlivě skrývá své poklady, jako by měl v domě bídu; že urozený muž dokonalé ctnosti se navenek jeví jako hlupák.
Kde je nejvíc ateistů : Největší podíl ateistů je v Číně, Japonsku a ČR (47 %, 31 %, 30 %), nenáboženských lidí v Austrálii a ČR (48 %), dále v Irsku, Rakousku a Nizozemí (44 %, 43 %, 42 %). Vysoký podíl ateistů je také v Belgii, Estonsku a všech skandinávských zemích (Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko).
Jaká církev je v ČR nejpočetnější
Dominující postavení mezi církvemi má u nás již tradičně Církev římskokatolická. V roce 2001 se k přihlásily k římskokatolickému vyznání více než čtyři pětiny (83,4 %) všech věřících. V absolutním počtu se jedná o 2,7 milionu občanů představujících zhruba jednu čtvrtinu (26,8 %) z celkového počtu obyvatel.
Islám je v Egyptě oficiální náboženství. Mimo tato dvě největší náboženství je v zemi přítomno i Bahá'í a judaismus, ale tato náboženství již tvoří méně než 1% populace. Pro potvrzenou přítomnost dalších náboženství zatím chybí podklady, ale četností zřejmě nepřevýší výše zmíněná menšinová.Ústřední náboženství Japonska je buddhismus a šintoismus. Mnoho Japonců se však nehlásí jen k jednomu z nich, ale praktikují obě náboženství zároveň. Šintoismus (šintó, doslova „cesta bohů“) je tradiční japonské náboženství.
Co je Wu Wei : Wu wei představuje takové jednání, které plyne v souladu s tokem života. Vyznačuje se spontaneitou, přirozeností, uvolněností. Je protikladné k jakémukoliv umělému úsilí a úzkostnému tlaku. Jednat v duchu této moudrosti znamená neznásilňovat tok života, nechat život proudit a nezasahovat do něj zbytečně.