Vlastníkem značky je od roku 2013 norská společnost Orkla, která Vitanu odkoupila od norského koncernu Rieber & Son, jež společnost privatizoval v roce 1992. Společnost Orkla nicméně v minulosti již zvažovala prodej Vitany.Kromě tradičních dehydrovaných polévek nabízíme též bujóny, tekuté koření, omáčky, minutky, koření a kořenicí směsi, rýži, luštěniny, těstoviny, knedlíky a bramborové výrobky. Vitana je rovněž silnou značkou pro moučníky a přípravky na pečení. Vitana prošla v posledních 20 letech velkým vývojem.Hamé je česká obchodní značka vlastněná společností Orkla Foods Česko a Slovensko, od roku 2016 v koncernu Orkla Group, zabývající se výrobou trvanlivých i chlazených potravin. Vznikla původně v Babicích, později se sídlo přesunulo do Kunovic u Uherského Hradiště.
Kdo vlastni Orkla Foods : Vlastníkem společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, která vznikla sloučením společností Vitana a Hamé, je od roku 2018 norská skupina Orkla. Ta je dodavatelem značkového spotřebního zboží do severských zemích, Pobaltí a na vybrané trhy střední Evropy a Indie.
Kde se vyrábí Vitana
O Vitaně Vitana je moderní potravinářskou značkou, která patří do portfólia společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko. Sortiment vitanských produktů se v současné době vyrábí ve třech závodech – v Byšicích, Varnsdorfu a Roudnici nad Labem.
Co je klasik Vitana : Tradiční dochucovadlo pro teplou i studenou kuchyni. Skvěle dochutí nejen polévky, omáčky či masové směsi, ale i zeleninové nebo luštěninové saláty. Složení:tekutý bílkovinný hydrolyzát (obsahuje sóju, pšeničný lepek).
V prosinci 2015 odkoupila Hamé norská firma Orkla, když zaplatila 175 milionů eur (v přepočtu 4,7 miliard korun). Orkla je také vlastníkem firmy Vitana, která byla spolu s Hamé oficiálně spojena k lednu 2020, čímž vznikla společnost Orkla Foods Česko a Slovensko.
Orkla je norská holdingová společnost. Působí v Severských státech, Východní Evropě, Asii a USA. Orkla se převážně zabývá značkovým spotřebním zbožím, hliníkovými výrobky a finančními investicemi. Byla založena v roce 1654.
Jak vzniklo Maggi
Byl to vlastně vysušený hráškový extrakt, který stačilo zalít vařící vodou a mohlo se okamžitě jíst. Výživný a přitom chutný zázrak byl na světě. V následujících letech jsem založil potravinářskou firmu Maggi a začal vyvíjet další a další receptury, které by lidem zpříjemnily a zjednodušily stravování.Původní přípravek rovněž obsahoval sójové boby, ale po změně receptury došlo k jejich vypuštění. Maggi vyrobené podle stávající receptury obsahuje vodu, sůl, pšeničný lepek, méně než 2 % pšeničných otrub, cukr, ocet, umělou příchuť, inosinan sodný (E631), guanylan sodný (E627), dextrózu a karamelové barvivo.Složení: karotka, cibule, CELER, sůl (4,5%), česnek, zázvor, libeček, kurkuma, nové koření, cukr, bobkový list, pepř. Směs sušené zeleniny a koření je skvělá nejen do polévek, ale i do omáček, zeleninových a těstovinových salátů nebo pomazánek.
Kromě sedmi českých závodů má Hamé podniky také v Rusku, Rumunsku a na Slovensku. Firma provozuje eshop a buduje síť vlastních prodejen Hamka. Najdete je například v Kunovicích a Babicích, kde má Hamé výrobní závody, v Uherském Hradišti a také ve Stupavě poblíž Bratislavy, kde sídlí slovenská pobočka firmy.
Kdo vlastni Znojmia : Někdejší slávě sterilované pochoutky ale Znojemští už jen přihlíží s nostalgií a často s výhradami. Značku Znojmia totiž vlastní norský potravinářský gigant Orkla, který ji už dříve převzal od společnosti Hamé. Výrobu přestěhovali do Bzence a také do Turecka. Tam také nakupují okurky.
Kdo vlastni Maggi : V současné době vyrábí toto koření koncern Nestlé.
Kde se vyrábí Maggi
Maggi dnes
A jak to vlastně děláme Na Slovensku, v Prievidzi, ve které dodnes najdete většinu naší výroby, zpracováváme suroviny sušením. To nám umožňuje nepřidávat do výrobků další konzervační látky. A kde ubereme umělé látky, tam pak můžeme přidat látky přírodní.
Když v roce 1886 Julius Maggi vymyslel recept na tekuté koření, netušil, jaký bude mít úspěch. Již více než 130 let tento originál patří do každé české a slovenské kuchyně a mnohým z nás jeho chuť a vůně připomínají dětství.Nejoblíbenější koření na čínu
- anýz. Anýz je koření s mnohostranným využitím a to nejen při vaření a pečení, ale i při nakládání zeleniny, jako např.
- badyán.
- citronová kůra.
- Citronová kůra drcená BIO.
- česnek.
- fenykl.
- galgán.
- Glutasůl.
Co obsahuje koření Čubrica : Jde o směs ze suché saturejky a např. pálivých papriček, soli, mouky z opražené kukuřice a semen pískavice. V kuchyni se využívá hlavně do receptů z luštěnin, zapékané zeleniny, mletých mas či hustých polévek.