Na burze mohou obchodovat pouze obchodníci s cennými papíry (makléři) a banky. Pokud máte zájem investovat do akcií a chcete s nimi obchodovat na burze, budete muset jednat přes prostředníka, tzv. brokera. Zhodnotit své peníze můžete i přímo v bance, zeptejte se svého bankéře na možnosti investování.Nejčastější cenné papíry jsou akcie, dluhopisy, směnky a šeky. Emitentem se nejčastěji stává firma, která vydá akcie nebo dluhopisy. Emitentem může být ale také stát, který vydává státní dluhopisy, nebo občan (fyzická osoba) – ještě v nedávné historii se běžně vypisovaly šeky a směnky.Zákon č. 591/1992 Sb. Zákon České národní rady o cenných papírech. 01.01.2014(89/2012 Sb.)
Kdo může vydat cenný papír : Nejčastějším emitentem cenného papíru je podnik (akcie, dluhopisy), banka (investiční certifikáty), stát (státní dluhopisy), občané (směnky, šeky) nebo město (komunální dluhopisy).
Kde v ČR kupovat akcie
Nejčastěji se dnes nakupuje přes internet v aplikacích podobných přímému bankovnictví. Nabídka je široká – vedle tuzemských firem jako jsou BH Securities, Fio, Patria nebo Wood & Company působí i v Česku mezinárodní platformy se společnou evropskou licenci. Akcie můžete nakoupit i v některých bankách.
Co se obchoduje na kapitálovém trhu : Na kapitálovém trhu se obchodují především investiční (dlouhodobé) cenné papíry, a proto jádrovým trhem je trh cenných papírů. Primární trh, je veřejná nabídka investičních cenných papírů, nejčastěji investičních cenných papírů – akcií a dluhopisů.
Centrální depozitář vede centrální evidenci cenných papírů na účtech vlastníků nebo účtech zákazníků. Osoba, která vede evidenci navazující na centrální evidenci cenných papírů vedenou Centrálním depozitářem, vede tuto evidenci na účtech vlastníků.
Pro úplnost uvádíme, že ustanovení § 1 odst. 1 zákona o cenných papírech považovalo za cenné papíry zejména: akcie, zatímní listy, poukázky na akcie, podílové listy, dluhopisy, investiční kupóny, kupóny, opční listy, směnky, šeky, náložné listy, skladištní listy a zemědělské skladní listy.
Co to je Rubopis
Rubopis je speciálním směnečněprávním prostředkem převádění práv ze směnky. Podstata převodu rubopisem spočívá v tom, že dosavadní majitel směnky (indosant), vyznačí na rubu směnky nebo na jejím přívěsku indosační doložku a předá směnku novému majiteli (indosatáři) .Pro úplnost uvádíme, že ustanovení § 1 odst. 1 zákona o cenných papírech považovalo za cenné papíry zejména: akcie, zatímní listy, poukázky na akcie, podílové listy, dluhopisy, investiční kupóny, kupóny, opční listy, směnky, šeky, náložné listy, skladištní listy a zemědělské skladní listy.Vydávání Vydání cenného papíru
(1) Cenný papír je vydán dnem, kdy splňuje obsahuje všechny náležitosti pro něj zákonem nebo jiným právním předpisem stanovené a kdy se v souladu se zákonem stanoveným způsobem postupem stane majetkem prvého nabyvatele (den vydání cenného papíru).
Pokud již tedy víte, jaké akcie chcete koupit, zajděte s občanským průkazem do sídla společnosti obchodující s cennými papíry nebo do své banky, Tady uzavřete smlouvu upravující podmínky mezi Vámi jako klientem a obchodníkem s cennými papíry. Někteří obchodníci uzavírají smlouvy také korespondenčně nebo po internetu.
Kde nejlevneji koupit české akcie : V porovnání s investování do akcií prostřednictvím otevřených podílových fondů je obchodování přímo na burze přibližně 10 x levnější. V porovnání s konkurencí drží Fio banka poplatky dlouhodobě na nejnižší úrovni. Poplatky za obchodování s cennými papíry se liší především dle burzy, na které je obchod realizován.
Jaký je rozdíl mezi peněžním a kapitálovým trhem : Finanční trh je členěn dle různých kritérií. Například dle doby splatnosti se člení na trh peněžní a kapitálový, trh peněžní je charakteristický dobou splatnosti do jednoho roku, zatímco trh kapitálový je charakteristický dobou splatnosti, která je delší než jeden rok.
Co jsou to kapitálové trhy
Velmi zjednodušeně lze kapitálový trh definovat jako součást finančního trhu, kde dochází k pohybu kapitálu prostřednictvím různých forem cenných papírů se splatností delší než 1 rok mezi účastníky kapitálového trhu.
Základní činnost CDCP spočívá ve vedení centrální evidence zaknihovaných cenných papírů a vypořádání obchodů s investičními nástroji. V centrální evidenci jsou evidovány zaknihované cenné papíry vydané v České republice.Emise cenných papírů znamená jejich vydání (jako u knihy). Každé vydání (emise) má své identifikační číslo ISIN, které je odlišuje od jiného vydání. Akcie téže společnosti mohou mít jak různou jmenovitou hodnotu, tak ji nemusí mít vůbec (tzv. kusové akcie).
Jaké druhy cenných papírů v České republice používáme : Druhy cenných papírů
- akcie (§ 256 zákona o obchodních korporacích (ZOK))
- zatímní listy (§ 285 ZOK)
- podílové listy (§ 115 zák. o investičních společnostech a investičních fondech)
- dluhopisy (zák.
- investiční kupóny (zák. o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby)
- kupóny (§ 523 OZ)
- opční listy (§ 295 ZOK)