Borovice černá je vzrůstný jehličnatý strom z čeledi borovicovité a rodu borovice. Domovinou této borovice je jižní Evropa, severní hranici areálu tvoří Rakousko a Jižní Karpaty. Západní hranicí je Španělsko a Francie, východní Malá Asie a Krym.Tmavě šedá borka, letorosty silné, hnědozelené, lysé. Pupeny vejčité, slabě pryskyřičnaté. Druh velmi variabilní, s velkým množstvím popsaných poddruhů. Jehlice – tuhé, často pokřivené, tmavozelené, dlouhé 5-19 cm, uspořádané ve svazečcích po dvou.Roste velmi pomalu, roční přírůstky jsou jen okolo 2,5 cm.
Jak poznat borovici Vejmutovku : Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.
Kde rostou borovice
Roste v nížinách i na horách, často na suchých písčitých půdách nebo skalách, kde vytváří borové lesy, takzvané bory. V konopišťském parku jsou vysazeny také její příbuzné ze Severní Ameriky – borovice černá a borovice vejmutovka.
Jaké dřevo je borovice : Dřevo borovice je měkké, pevné, pružné a obsahuje vyšší podíl pryskyřice. Bělová část smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až do rezava.
Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.
Borovice, lidově též sosna.
Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru.
Jakou borovici do zahrady
Do zahrad se hodí zakrslejší druhy, jejichž velikost a tvar pěstitelé vyšlechtili z původních lesních borovic. Tak například borovice kleč (pinus mugo) je kosodřevinou s nízkým, poléhavým růstem. Dorůstá výšky 40-50 cm.V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.Borovice vejmutovka pochází z východní části Severní Ameriky, kde roste ve smí- šených porostech, nejčastěji na čerstvě vlhkých hlinitých až písčitých půdách.
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Jak se pozna borovice : Borovice, lidově též sosna.
Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru.
Kde rostou houby v České republice : Houby rostou i v křivoklátských lesích či Brdech, na Táborsku, jihu Čech, ale také v Orlických horách či Jeseníkách, na Vsetínsku nebo Ostravsku a Karvinsku.
Co je lepší smrk nebo borovice
Borovice má dřevo měkké, ale tvrdší než smrk, lehké až středně těžké, křehčí a málo pružné. Má vysoký obsah pryskyřice, proto je velmi trvanlivé i ve vlhku, zejména ve vodě. Pryskyřice však není v dřevní hmotě rozložena rovnoměrně, proto je borovicové dřevo náchylné k jejím výronům.
V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí. Chemické ošetření spočívá v postřiku fungicidy (sypavka je houba!), jako jsou například Kuprikol 250 SC, Novozir MN 80 New nebo Dithane DG Neotec.
Jak poznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.