Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem v Alpách, Českém masivu, Karpatech, méně také ve střední Francii, západním Německu a v jihoevropských Apeninách a na Balkáně. Jako horská dřevina se vyskytuje v Pyrenejích.Abies nordmanniana 'Aurea'; Kultivar kavkazské jedle, který v dospělosti může dosahovat až do výšky 20 m a šířky zhruba 5 m, v závislosti na podmínkách pěstování. Roční přírůstky jsou relativně malé, zhruba 7 – 15 cm za rok.Velmi husté, čárkovité, zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé a na rozdíl od jedle bělokoré obrůstají větvičku i z horní strany, kde jsou nasměrovány šikmo dopředu. Svrchní strana jehlic je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů.
Jakou jedli do zahrady : Do středně velkých zahrad se hodí stromy s výškou 2,5–4 metry. Vybrat můžete třeba jedli bělokorou s úzce kuželovitou korunou, jedli korejskou, která brzy nasazuje a má množství velmi dekorativních šišek, či kultivar Silberlocke s výrazně prohnutými jehlicemi, díky čemuž je strom zajímavý na pohled z mnoha úhlů.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.
Jak vypadá jehličí jedle : Jehlice 20-30 mm dlouhé a 2,0–2,5 mm široké, na svrchní straně dopředu směřující a svrchu zakrývající větvičku, na spodní straně rozdělené do 2 řad, na vrcholu vykrojené, na bázi štítkovitě rozšířené, na líci tmavě zelené, silně lesklé, s podélnou rýhou, na rubu se 2 bílými proužky.
Jedle kavkazská
Rovnoměrný vzrůst i husté silné jehličí dělá z kavkazské jedle nejoblíbenější druh vánočního stromku v severských zemích. Vydrží několik týdnů a její měkké jehličí nepíchá, červenohnědé šišky stojí vždy vzpřímeně.
Vánoční jedlička roste i 15 roků
Jak rychle roste jedle
Většina jedlí v mládí roste pomalu jako například Abies nordmanniana která dvou metrů dosáhne až po zhruba 12- 15 letech, podle půdních a klimatických podmínek. Zato např. Abies grandis roste na jedli vyjímečně rychle a v příznivých podmínkách dakáže narůst až metr za rok.Šišky jsou vzpřímené, válcovité, až 25 cm dlouhé, rozpadavé. Ekologie: Jedle bělokorá je dřevinou převážně oceanického středně chladného a vlhkého klimatu s mírnými zimami. V oblastech s teplejším klimatem je vázána na hory. Snese dlouhotrvající hluboký stín, aniž by ztratila na vitalitě.Potřebuje mírně kyselou, vlhkou půdu a hodně místa, protože mívá velmi hluboké kořeny a dorůstá výšky až 45 metrů. Jedli bělokorou zároveň musíte chránit před větrem – její větve jsou měkké a snadno se lámou.
Jamku je potřeba udělat dostatečně prostornou, aby se do země vešly všechny kořeny a stromeček byl v zemi až po kořenový krček. Velmi důležité je dávat si zeminu z výkopku stranou na hromádku a ideálně ve stejném pořadí ji pak vrátit při sázení ke kořenům.
Jak se liší jehlice smrku a jedle : Na rozdíl např. od borovice vyrůstají jehlice vždy jednotlivě, na rozdíl od smrku nasedají přímo na větvičku malým terčíkem – jedlové větvičky jsou proto na rozdíl od smrkových hladké, po opadaných jehlicích zbývají pouze okrouhlé listové jizvy.
Jak vypadá jedle : jedle obrovská
Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedlí
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.
U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii). Po zakořenění má roční přírůstky přes 1 metr, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.Pokud chcete, aby vám váš stromek vydržel pěkný co nejdelší dobu, sáhnout byste měli určitě po borovici, která vydrží z jehličnanů nejdéle. O něco kratší vydrží jedlička a nejkratší trvanlivost má smrk. Smrky ztrácejí totiž ve vytopených prostorách jehličí mnohem rychleji než ostatní dva zmíněné druhy.
Který vánoční stromek nejvíc voní : Nejoblíbenější a také nejvíce prodávané jsou jedličky, jelikož voní, mají sytě zelenou barvu a na rozdíl od smrků, které jsou sice nejlevnější, ale také velmi pichlavé a rychle opadají, dlouho vydrží. Některé druhy se prodávají až do výšky 4 metrů.