Abies nordmanniana 'Aurea'; Kultivar kavkazské jedle, který v dospělosti může dosahovat až do výšky 20 m a šířky zhruba 5 m, v závislosti na podmínkách pěstování. Roční přírůstky jsou relativně malé, zhruba 7 – 15 cm za rok.Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem v Alpách, Českém masivu, Karpatech, méně také ve střední Francii, západním Německu a v jihoevropských Apeninách a na Balkáně. Jako horská dřevina se vyskytuje v Pyrenejích.Jedle kavkazská
Rovnoměrný vzrůst i husté silné jehličí dělá z kavkazské jedle nejoblíbenější druh vánočního stromku v severských zemích. Vydrží několik týdnů a její měkké jehličí nepíchá, červenohnědé šišky stojí vždy vzpřímeně.
Jakou jedli do zahrady : Do středně velkých zahrad se hodí stromy s výškou 2,5–4 metry. Vybrat můžete třeba jedli bělokorou s úzce kuželovitou korunou, jedli korejskou, která brzy nasazuje a má množství velmi dekorativních šišek, či kultivar Silberlocke s výrazně prohnutými jehlicemi, díky čemuž je strom zajímavý na pohled z mnoha úhlů.
Kde roste jedle kavkazská
Jehličnatý strom z čeledi borovicovité – Pinaceae a rodu jedle – Abies, o kterém lze říci, že roste v Evropě a přilehlých oblastech jako je severní Afrika, Blízký východ a Kavkaz. Vyskytuje se převážně v izolovaných areálech.
Jak dlouho roste Jedlicka : Vánoční jedlička roste i 15 roků
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Jedle bělokorá
Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.
Který vánoční stromek vydrží nejdéle
Pokud chcete, aby vám váš stromek vydržel pěkný co nejdelší dobu, sáhnout byste měli určitě po borovici, která vydrží z jehličnanů nejdéle. O něco kratší vydrží jedlička a nejkratší trvanlivost má smrk. Smrky ztrácejí totiž ve vytopených prostorách jehličí mnohem rychleji než ostatní dva zmíněné druhy.Nejoblíbenější a také nejvíce prodávané jsou jedličky, jelikož voní, mají sytě zelenou barvu a na rozdíl od smrků, které jsou sice nejlevnější, ale také velmi pichlavé a rychle opadají, dlouho vydrží. Některé druhy se prodávají až do výšky 4 metrů.Jedle preferují výživné, středně těžké, vlhké, propustné půdy s mírně kyselou až neutrální půdní reakcí. Vysychavá nebo naopak přemokřená stanoviště nejsou vhodná. Ideální je hlinitopísčitá půda s pravidelnou zálivkou. Jedle milují vyšší vzdušnou vlhkost a nevyžadují příliš mnoho slunce.
Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.
Jak dlouho roste Jedlička : Vánoční jedlička roste i 15 roků
Jak se liší jehlice smrku a jedle : Na rozdíl např. od borovice vyrůstají jehlice vždy jednotlivě, na rozdíl od smrku nasedají přímo na větvičku malým terčíkem – jedlové větvičky jsou proto na rozdíl od smrkových hladké, po opadaných jehlicích zbývají pouze okrouhlé listové jizvy.
Co se vyrábí ze smrku a jedle
Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem. Je méně odolné proti hnilobě než dřevo smrkové. Využití jedlového dřeva je obdobné jako u smrkového – stavební tesařské a truhlářské výrobky, výroba oken, dveří, obložení stěn, podlah a některé nábytkové dílce.
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech.
Kdy je nejlepší koupit živý strom : Jeho nákup je ideální naplánovat na 2–3 týdny před Vánocemi. To je také doba, kdy je třeba začít s postupnou aklimatizací, tedy přivykáním na vyšší teplotu.