Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.Z jírovce se v léčitelství využívá plod (kaštan), květy i kůra mladých větví. Hlavní účinnou látkou je aescin. Přípravky z jírovce (tinktura, gel) mají blahodárný učinek na cévní systém, který zpevňují a zvyšují jeho pružnost. Jsou tedy vhodné k léčbě křečových žil, hemeroidů či otoků.Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.
Kdy kvete jírovec maďal : Kvete od dubna do června. Oboupohlavné květy rostou ve velkých, vzpřímených, až 30 cm dlouhých hroznovitých latách na konci větví.
Jak se pozna jedlý kaštan
Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Kde rostou houby v České republice : Houby rostou i v křivoklátských lesích či Brdech, na Táborsku, jihu Čech, ale také v Orlických horách či Jeseníkách, na Vsetínsku nebo Ostravsku a Karvinsku.
Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.
Kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených nohách, ale zejména při zánětech křečových žil a městnání krve v žilách, potížích s cévami a hypofunkce ledvin. Obnovuje pružnost a pevnost cévních stěn, zlepšuje průtok krve a zamezuje tvorbě otoků.
Odkud pochází kaštan
Perské slovo „kasutah“ znamená v překladu „suchý plod“ a je původním názvem pro jedlé kaštany. Ve starověku byl kaštan velmi ceněný pro svou jedinečnou chuť i cenné rostlinné tuky a pěstoval se v mnoha horských oblastech. Nejčastěji se kaštan vyskytuje v oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem.Jírovec maďal – Aesculus hippocastanum Lidové názvy: maďal, koňský kaštan, planý kaštan, kaštany (plody). Původ a výskyt: Strom pochází z jihovýchodní Evropy. Pěstuje se hojně v parcích a ve stromořadích.Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
- jsou vhodné při revmatismu.
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy.
- podporují imunitu.
Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.
Kde je největší výskyt hub : Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.
Kam na houby ve středních Čechách : Pokud vyrazíte na houby, určitě si domů nějaké hřiby nebo holubinky přinesete. Lesy Českého krasu, Berounsko, hřebeny Brd, nebo oblasti kolem Jílového, to jsou místa, která v těcho dnech doporučuje zkušený mykolog.
Kolik kaštanů se dává pod polštář
Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.
Energie těchto plodů pak údajně vždy během noci prostoupí vaše tělo a podle vyznavačů přírodního léčitelství mají kaštany až zázračnou schopnost odbourávat tělesné škodliviny. Působit také mají proti rýmě, kašli, bolestem kloubů, páteře, hlavy a proti zánětům močových cest.Pečené rozmarýnové kaštany
Můžete samozřejmě používat tinktury, gely či masti z lékárny, elixír si ovšem můžete připravit i doma. Pět rozkrojených kaštanů zalijeme 0,25 l Alpy a necháme na temném místě louhovat 30 dní. Po scezení používáme na unavené svaly, bolavé klouby, křečové žíly.
Jak udělat z kaštanů mast : Kaštanová mast výroba:
- V dobře omytém hrnci rozpusťte kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit ani smažit!
- Přidejte listy kaštanu koňského a počkejte až zhnědnou.
- Vyndejte hnědé listy a nechte směs vychladnout.
- Přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladném a temném místě.