Kde se dá koupit medvědí česnek?
Medvědí česnek: malý bratr česneku | Kaufland.Najdete ho téměř ve všech stinných a listnatých lesích či hájích, kde je vysoká vlhkost. Nejideálnější místo pro jeho výskyt je kolem potůčků, takže pokud víte o nějakém místě ve vašem okolí, rozhodně se tam vydejte.Medvědí česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Medvědímu česneku se také říká lesní česnek a v současnosti zažívá svůj velký návrat.

Kde v Praze na medvědí česnek : Prokopské údolí, Petřín, Dolní Břežany či Divoká Šárka. To jsou jedny z posledních pražských lokalit, kde si lze v přírodě natrhat medvědí česnek.

Jak dlouho vydrží medvědí česnek

Jak uchovat medvědí česnek

Nejlepší je čerstvý, v lednici ale vydrží zhruba 4 dny (dejte ho dovnitř ve sklenici s vodou). Listy můžete nasekat a zamrazit, naložit je do oleje nebo usušit. Sušením ale přijdou o cenné vitamíny a minerály. Z medvědího česneku se dá udělat také tinktura.

Proč jíst medvědí česnek : Medvědí česnek je oproti kuchyňskému česneku jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Dezinfikuje trávicí trakt, ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje činnost srdečního svalu. Pomáhá při bolestech břicha, nadýmání a při plicních a průduškových zánětech.

Medvědí česnek

balení obsah cena
malá kořenka 8 g 44 Kč
velký sáček 60 g 170 Kč
velká kořenka 60 g 210 Kč
kilogram 1000 g 1 200 Kč


Pokud si chcete medvědí česnek natrhat sami, měli byste si pospíšit. Roste totiž jen dva měsíce, přibližně od půlky března do konce května. S koncem jara pak zmizí a ukáže se zase až za rok.

Co všechno léčí česnek

Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.Nejlepší je jíst česnek syrový, doporučená dávka je jeden stroužek denně (některé zdroje uvádějí dva až tři stroužky česneku denně.Medvědí česnek vyrůstá časně na jaře, od března do června. Sběr listů se však doporučuje jen do té doby, dokud rostlina nezačne kvést drobnými bílými květy.

Poznáte ho dle typické česnekové vůně. Na co dávat pozor Nespleťte si medvědí česnek (česnekový zápach, má malé řapíky) s konvalinkou (ta má malé zvonečky a je bez zápachu) nebo ocúnem jesenním (je bez zápachu a nemá řapíky). Obě rostliny jsou totiž jedovaté.

Jak uchovat medvědí česnek v mrazáku : Můžete ho také nakrájet na menší kousky a zamrazit v mrazáku, kde vydrží několik měsíců. Další možností je sušení medvědího česneku v troubě nebo v sušičce, což mu však sníží chuť i účinky. Sušený medvědí česnek můžete skladovat v suchém a tmavém prostředí, například v papírovém pytlíku nebo v uzavřené sklenici.

Kdy Nejist medvědí česnek : Medvědí česnek vyrůstá časně na jaře, od března do června. Sběr listů se však doporučuje jen do té doby, dokud rostlina nezačne kvést drobnými bílými květy. „Listy se k jídlu sbírají jen zhruba do konce dubna, pak česnek začíná kvést a jeho listy jsou už tužší," vysvětluje Vosátka.

Kolik můžu sníst denně česneku

Kolik česneku denně jíst

Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.

Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.Pacienti, kteří trpí průjmem, by neměli jíst syrový česnek, protože jeho pikantní chuť může vyvolat střevní poruchu. Může způsobit zhoršení hyperémie sliznice střeva a edému. Pokud trpíte průjmem, buďte opatrní s jeho konzumací. Lidé, kteří mají zdravotní problémy s očima, by se měli česneku vyhýbat.

Proč nejíst česnek večer : Česnek je jednou z nejzdravějších potravin na světě, ale před spaním byste se ho měli vyvarovat. Nejen proto, že svého partnera nepříjemným zápachem příliš neokouzlíte, ale také proto, že se vám po něm bude velmi těžko spát. Česnek způsobuje pálení žáhy, a u lidí s citlivým žaludkem může způsobit i bolesti břicha.