Zajímavé je, že první tři země, tedy Itálie, Francie a Španělsko, společně vyprodukují téměř polovinu z celkové světové produkce vína čítající 275 milionu hektolitrů.Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.Nejstarší svědectví o výrobě vína se datuje do období mezi 6000 př. n. l. až 5000 př. n. l. v Řecku. Někdy však bývá uvedeno že vinařství se zrodilo na území dnešní Gruzie před 8000 lety př.
Kdo řídí vyrobu vína : Sklepmistr je osoba, která řídí zpracování hroznů a výrobu vína. Zkušení degustátoři a znalci vína poznají posuzované víno většinou podle tzv. rukopisu sklepmistra, kdy použitá technologie se podepsala na charakteru vína.
Která země produkuje nejvíce vína
Itálie je země s největší produkcí vína na světě, která představuje více než 80 milionů hektolitrů ročně. Víno se zde vyrábělo již před 2500 lety a země má tak veliký potenciál pro výrobu jemných vín jako Francie. Vzhledem k zeměpisné i kulturní různorodosti je paleta produkovaných vín velmi široká.
Z jaké země jsou nejlepší vína : Není žádným tajemstvím, že světové prvenství v produkci vína si drží Francie, Itálie a Španělsko.
V České republice je registrováno celkem 18 400 pěstitelů vinné révy. Největší počet z nich pěstuje révu na ploše do 0,1 ha. Zdaleka největší plochu vinic, celkem 76 procent, ale obhospodařují pouhá dvě procenta těch největších.
ELAZIG – Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10 000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj.
Jak se vyrabi víno
Postup výroby bílého vína
lisování – lisováním se získá vinný mošt, jeho kvalita je procesem lisování zásadně utvářena. odkalování moštu – mošt je zbaven nečistot a nežádoucích částic. kvašení – během tohoto procesu se cukr přeměňuje na alkohol, z vinného moštu se stává víno.Samá voda. Největším konzumentem vína per capita jsou obyvatelé Vatikánu. Papež a jeho spolupracovníci (celkem 932 lidí) vypijí 66,67 litrů vína na osobu. Ano, jsou to sice jen dvě deci na den, ale i to na prvenství stačí.Při šetření bylo sečteno celkem 10 997 vinařů s celkovou výměrou 16 364 ha vinic. Do šetření se přitom zahrnovali vinaři hospodařící na výměře od 0,1 ha vinic. V České republice se réva vinná pěstuje pro výrobu moštového vína (16 111 ha).
Celková plocha, na které se v České republice pěstuje vinná réva, čítá přibližně 18 tisíc hektarů – z toho víc než 96 % připadá na moravskou vinařskou oblast. Převážná většina vinic (cca 94 %), stejně jako pěstitelů révy vinné (cca 97 %) se nachází v Jihomoravském kraji.
Kolik vypije průměrný Čech vína : Potenciál má víno v restauracích. I když je ale průměrná spotřeba jednoho Čecha více než 20 litrů vína ročně (to jsou dva miliony hektolitrů), ve srovnání s evropským průměrem zaostáváme. Ten totiž činí přes 36 litrů na osobu.
Kolik stojí nejdražší víno : Prvenství si nedávno upevnila burgundská legenda Domaine de la Romanée-Conti. Ta získala i trofej za vůbec nejdražší kdy prodané jednotlivé lahve. Na nedávné aukci v New Yorku se vydražily dvě lahve Romanée-Conti 1945, jedna za 496 tisíc dolarů (11,2 milionu korun) a druhá za 558 tisíc dolarů (12,6 milionu korun).
Kde se pěstuje víno
V České republice jsou dvě vinařské oblasti: Čechy a Morava.
Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava zahrnuje celkem čtyři podoblasti: Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.
ELAZIG – Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10 000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj.V závislosti na odrůdě a typu výsledného vína se doba macerace při kontrolované teplotě 10–15 °C liší, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 12–20 hodin, výjimkou není ani 48hodinová macerace. U aromatických odrůd, jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský a Muškát Ottonel, se rmut nechá macerovat přibližně 6 hodin.
Co je potreba k vyrobe vína : Pro výrobu vína od základů tedy budete potřebovat:
- moštoměr,
- roztok K,
- káď pro drcení bobulí,
- lis na ovoce,
- nádoby, třeba demižony a sudy pro kvašení i následné stáčení,
- dvojsiřičitan draselný,
- síru,
- vinnou kvasinku,