Lokality jako Příbram, Jáchymov, Krásno, Krupka, Dolní Bory, Zálesí u Javorníka, Rožná mají velký věhlas i ve světovém měřítku. Generace mineralogů a sběratelů objevili na našem území velké množství minerálů nad kterými zaplesá srdce milovníků krystalů i zapřísáhlých systémářů.Světová naleziště
Purpurové ametysty pocházejí z Afriky, ze Srí Lanky a z Bornea. Ametyst se od 19. století exportuje hlavně z Brazílie a Uruguaye. Nádherné ametysty pocházejí z mnoha afrických zemí (Zambie, Kongo, Madagaskar, …), Cejlonu, Indie a mnoha dalších zemí světa.Jedná se o širší okolí obce Rousměrov, Suků, Pikárce, Bobrůvky, Cyrilova a přilehlých obcí, které nalezneme nedaleko Žďáru nad Sázavou na Vysočině. Okolní pole těchto vesniček dodnes skrývají mnoho zajímavých nálezů. Zejména obec Rousměrov poskytla mnoho pozoruhodných krystalů záhněd či skorylů.
Jak poznat že je minerál pravý : Přírodní minerál má pevnější strukturu, je studenější a déle se zahřívá ať už v dlani, nebo na slunci. Pravá minerální kulička se v případě rozbití rozlomí na větší kousky. Napodobenina se promění v drť. Tvrdost lze také otestovat ťukáním kuliček o sebe, pokud zní jako ťukání na sklo, jedná se bohužel o napodobeninu.
Jak a kde najít Geodu
Hledejte převážně čistě bílý sediment. Nové a velké geody se dobře hledají v brázdách, kam postupně kamení padá a kudy je vedeno až dolů. 2) KDY Nejideálnější je hledat geody v letních dnech po vydatných deštích, kdy se splaví dolů ze stěn část hornin a odkryjí se nové vrstvy.
Jak poznat minerály v přírodě : Přírodní minerály se tvoří v přírodě v rámci dlouhodobých geologických procesů, jako jsou sopečné činnosti nebo metamorfóza hornin. Obyčejně je poznáme tak, že mají ve své nerovnoměrné struktuře přirozené vady. Nalézány jsou v podobě krystalů, žil, ložisek, bloků, stěn, kousků, zrn či jako součásti hornin.
Místy, kde se kaolín těží, jsou plzeňsko, Karlovarsko, třeboňská pánev a chebská pánev. Bohužel, k velké rekultivaci krajiny po těžbě nedochází a tak jsou lomy opuštěné. V nejlepším případě jsou zatopené, ale krajina a příroda jsou zničené.
V České republice je hematit středně rozšířeným minerálem. Byl hojně těžen v Krušných horách a to například na lokalitách Horní Blatná, Bludná a na jáchymovsku.
Kde zjistit pravost kamene
Pokud si chcete pouze nechat ověřit pravost drahého kamene bez certifikace či atestu, tzn. kámen identifikovat, lze to v České gemologické laboratoři (ČGL) za úhradu. ATEST je osvědčení o prověření (atestaci) a může jej vydat pouze oprávněná osoba (soudní znalec z oboru) nebo věcně příslušný státní, akademický orgán.Jak poznat drahý kámen Vlastnosti, které drahý kámen charakterizují, jsou intenzivní lesk, efektní barva nebo její úplná absence, vysoká tvrdost a odolnost. Drahý kámen má tvrdost více než 7 na Mohsově stupnici, která má 10 stupňů a čím blíže k 10, tím je materiál tvrdší a dražší.Drúza, geoda a pecka
Krystaly alespoň částečně čnící do prostoru (dutiny, pukliny apod.) nazýváme krystaly narostlé. Skupiny narostlých krystalů označujeme jako drúzy. Čnějí-li narostlé krystaly do středu dutiny, hovoříme o geodách.
mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).
Kde se v ČR těží cin : V České republice jsou poměrně bohatá naleziště cínových rud, např. Cínovec, Horní Krupka, Horní Slavkov. Světová ložiska jsou především v Myanmaru, Indonésii, Malajsii, Bolívii, Brazílii, Rusku (Jakutsko a Čukotka), Nigérii a Austrálii.
Kde se v ČR těží rudy : ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.
Kde se těží kalcit v ČR
V Česku např. Český kras a Moravský kras, Prachovice, v Evropě např. Alpy, Karpaty.
Pravý diamant je i po letech stále třpytivý, na rozdíl třeba od zirkonu. Pomocí klenotnické lupy lze nahlédnout na diamant ještě blíže. Všímejte si „nedokonalostí“ (inkluzí). Pravý diamant nějaké pravděpodobně bude mít – na některých místech odlišné zbarvení nebo příměs jiného minerálu.Přírodní korál má zabarvení nestejnoměrné, někdy žíhané, se světlejšími místy, ale nikdy se vám nestane, že by byl červený (nebo oranžový či černý) jen na povrchu. Krásný je bílý korál (který se často přebarvuje na červený, upřímně – nechápu proč).
Jak poznat Ametyst : Ametyst poznáte podle jeho typické fialové barvy, která může mít mnoho odstínů. Nejběžněji se ametyst vyskytuje ve světle fialových barvách. Vzácněji se pak objevuje v sytých odstínech fialové barvy, která někdy může přecházet až do černé. V přírodě se ametyst nachází v různých tvarech a formách.