Kde se vyskytují korálové útesy?
Nejkrásnější korálové útesy světa

  • Velky bariérový útes, Austrálie.
  • Útes Palancar, Mexiko.
  • Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie.
  • Korálové útesy Hol Chan, Belize.
  • Grand Central Station a Chimneys, Fidži.
  • Raja Ampats, Indonésie.
  • Sipadan, Borneo.
  • Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy.

Naprostá většina druhů korálů se vyskytuje jen v tropickém a subtropickém pásmu v mělkých vodách od dvou do několika málo desítek metrů. Řasy, které s korály žijí v symbióze, totiž potřebují k fotosyntéze, jíž získávají živiny i pro své hostitele, sluneční světlo.Jak vyplývá z názvu, korálové útesy jsou tvořeny korálovými kostlivci z převážně neporušených korálových kolonií. Aragonit vzniká, když jsou další chemické prvky obsažené v korálech začleněny do ložisek uhličitanu vápenatého.

Jak vznikají korálové útesy : Jak vzniká korálový útes

Koráli mohou být jednopohlavní s oddělenými samčími a samičími koloniemi, ale existují druhy, které jsou hermafroditní (některé druhy tvrdých korálů). Korálové útesy se začnou tvořit, když mateřský korál vypustí do vody larvy nebo gamety (vajíčka a spermie), dojde k oplodnění.

Kde se nachází největší korálový útes na světě

Velký bariérový útes (též Velký bradlový útes nebo Velká útesová bariéra, anglicky Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park.

Kde jsou nejkrasnejsi korály : Nejbližším místem s nádhernými korálovými útesy a pestrým podmořským životem je Rudé moře a egyptské středisko Šarm el-Šejk. Z těch vzdálenějších destinací je snad nejkrásnější barvou (sytě tyrkysovou) moře známý Karibik v Atlantickém oceánu se středisky na Kubě, v Mexiku, v Belize a na Havaji.

Za uplynulých 27 let se podle nich plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent. Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře, které způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice pak mohou za zhruba 42 procent škod. Za zbylých deset procent může oteplování moře v důsledku klimatických změn.

Atol je typ ostrova v tropických mořích, který se skládá z kruhovitého korálového útesu, jenž obklopuje lagunu.

Kde se nachází nové rostoucí korálový útes Hope

Ten začíná u poloostrova Yucatán a táhne se až k Hondurasu. Je to největší korálový útes na severní polokouli a současně druhý největší na světě – po velkém australském Bariérovém útesu.V posledních desetiletích korálové útesy čelí bezprecedentním hrozbám. Nadměrný rybolov používající často nešetrné techniky, intenzivní živočišné zemědělství, vypouštění odpadu, turismus a nejen s ním spjatá pobřežní výstavba – to vše jsou faktory přispívající k ničení korálových útesů.Na budování korálových útesů se podílejí zejména šestičetní koráli ze skupiny Hexacoralia, kromě nich také dírkonošci, měkkýši, řasy (zejména vápencem inkrustované ruduchy). Pokud se v během milionů let schránky korálů vrstvily kolem sopečného kužele, mohl vzniknout atol.

Velký bariérový útes (též Velký bradlový útes nebo Velká útesová bariéra, anglicky Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park.

Kam se jet Potapet : Čti dál.

  • Ghar Lapsi, Malta. Ne náhodou začíná náš seznam právě touto destinací.
  • Illes Medes, Španělsko. Užít si krásy a gastronomii Katalánska a pak se vydat na ostrovy Illes Medes pro zázraky podmořského světa.
  • Belize. Z Evropy teď přeletíme do jižní Ameriky, do země Belize.
  • Brazílie.
  • Mozambik.
  • Havaj.
  • Filipíny.
  • Maledivy.

Jak chránit korálové útesy : Nešlapejte na korálové útesy, můžete se nejen poranit, ale podílíte se na jejich zničení. Během šnorchlování si nestoupejte na dno tvořené korálovým útesem. Stoupejte pouze na kameny, či písčité dno. Je to bezpečnější pro korál i pro vás.

Co škodí korálům

Co zabíjí korálové útesy

Trpí zejména dusíkem, který se do oceánu dostává z hnojiv a stok. Škodí jim ale také oteplování oceánů, dokážou totiž přežít jen ve vodě, která není příliš teplá. Koráli kvůli němu blednou a umírají. Právě tento proces je hlavní příčinou vymírání korálových útesů u Austrálie.

Atol je typ ostrova v tropických mořích, který se skládá z kruhovitého korálového útesu, jenž obklopuje lagunu.Na budování korálových útesů se podílejí zejména šestičetní koráli ze skupiny Hexacoralia, kromě nich také dírkonošci, měkkýši, řasy (zejména vápencem inkrustované ruduchy). Pokud se v během milionů let schránky korálů vrstvily kolem sopečného kužele, mohl vzniknout atol.

Co žije v korálových útesech : Na tomto korálovém útesu je zcela krásný podvodní svět plný různých druhů ryb a korálů, které vás zavedou na úplně jiné místo. Voda je čistá a podél útesu ukazuje hojný mořský život tvořený želvami, rybami, hvězdicemi, žraloky, mantami, rejnoky, murénami, humry, měkkýši, krevetami, chobotnicemi, medúzami a jinými.