Vlci jsou velmi přizpůsobivým živočišným druhem, dokážou žít v pouštích, suchých stepích, v lesích, bažinách i v tundře. V mnoha poddruzích obývali celou severní polokouli.Vlci často zanechávají trus na dobře viditelných místech jako svou teritoriální značku. Můžeme jej pak najít na hřebenových chodnících a lesních cestách, na křižovatkách cest či lesních pěšin. Vybraná místa vlci značkují i opakovaně; zde pak můžeme nalézt trus různého stáří či pocházející od více jedinců.Nyní k nám zasahuje zhruba 22 smeček, celkový počet vlků v celé České republice přesahuje stovku. Přesně podle očekávání se živí převážně přemnoženou spárkatou zvěří, která ve velkém škodí v lesích i na polích. Časté jsou ale i útoky na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata.
Kde vlci spí : Odpověď: Vlci žádné nory nepoužívají. Nejsou to jezevci. Vlci spí, kde se jim zrovna zlíbí, někdy v lese na jehličí, někdy na trávě. Nikdy to není jen na jediném stejném místě.
Kolik ujde vlk za noc
Během noci ujde smečka 15–60 km. Přičemž noční trasa smečky se uvádí v délce 50-70km. Délka těchto tras závisí na velikosti smečky, dostupnosti potravy a sezónním období, přičemž v létě jsou kratší.
Co dělat když potkám vlka : Potkat se s vlky není vůbec jednoduché. Jsou to velmi plachá zvířata, která se lidí bojí mnohem víc. Pokud se člověkem nebude cítit ohrožený nebo se nedostane do úzkých, od lidí uteče. Při setkání je tedy nejlepší pokračovat v chůzi a vlka si nevšímat.
Obecné rozdíly
- Vlci nosí ocas volně svěšený dolů, zatímco psi většinou nosí ocas zdvižený.
- Psí ocas bývá často zakroucený.
- Psi nemají ocasní pachovou žlázu.
- Vlci se páří pouze jednou do roka, zatímco většina psů dvakrát.
- Psi mají větší počet štěňat v jednom vrhu.
- Čenich většiny psů je kratší než čenich vlků.
V jednom vrhu bývá zpravidla 4-6 vlčat, ale může být více nebo i méně. Velikost vrhu závisí především na množství kořisti v místě, které smečka obývá. Čím méně kořisti se v oblasti vyskytuje, tím méně mláďat se narodí. Vlčata u nás letos přišla na svět minimálně v 1O smečkách!
Kdo chce s vlky býti
kdo chce s vlky být, musí s nimi výt.Canis lupus arctos
Velikost: | délka těla 90–150 cm, výška v kohoutku 63–80 cm |
---|---|
Počet mláďat: | nejčastěji 1–6 |
Délka březosti: | asi 9 týdnů |
Výskyt: | tundra, tajga a polární pustiny severní části Kanady a severu Grónska |
Potrava: | sobi, pižmoni, tuleni, ale i menší savci, např. zajíci a nepohrdnou ani mršinou |
Vlky můžete výjimečně zahlédnout, většinou ale hned odběhnou. Ve dne vidí hůř, proto může být jejich reakce opožděná. Pokud spatříte vlka v přírodě, zůstaňte klidní a držte si odstup. Nepřibližujte se, nevybízejte ho, aby k vám přišel, nikdy mu nenabízejte jídlo.
Třeba podle nové studie badatelů z Córdoby vlky odradí i obyčejná vanilka. Vlčata hravě poskakují, navzájem si okusují ocasy. Pak je ale něco vyruší. Vyplašeně rozhlédnou a zmizí v nedalekém houští.
Jak přežít útok vlka : Jak přežít útok vlka
- Vyhněte se místům, kde byli viděni vlci. . Pokud uvidíte vlka dříve, než on uvidí vás, vraťte se potichu zpět.
- Pomalu couvejte. Pokud vás vlk uvidí, pomalu couvejte.
- Neutíkej pryč.
- Jednejte agresivně a nahlas.
- Braň se.
- Zůstaň ve střehu.
- Zůstaňte ve skupině.
- Dávejte pozor na svého psa.
Jak vypadá stopa vlka : Stopy vlka vypadají velmi podobně jako stopy velkého psa. Délka stopy se pohybuje kolem 9-11 cm, šířka stopy bývá 7-9 cm. Samotnou stopu vlka je velmi obtížné určit. V terénu charakterizuje vlka spíše jeho stopní dráha.
Jak vypadá Vlk
Jak vypadá vlk
Vlk má 42 zubů s dlouhými špičáky (až 5,6 cm) a silnými trháky. V kombinaci s mohutnými žvýkacími svaly je pro něj chycení a zabití kořisti hračkou. Průměrná váha vlka se pohybuje mezi 16 a 80 kg v závislosti na konkrétním poddruhu. Délka těla bývá v rozmezí 100 až 170 cm a ocas může měřit až 50 cm.
Čím se živí
Vlk se docela dobře dokáže přizpůsobit širokému spektru potravy. V našich podmínkách se živí převážně kopytníky. Kořistí bývá zejména srnec obecný, jelen evropský a prase divoké. Příležitostně nepohrdne ani drobnějšími obratlovci nebo mršinou.Canis lupusVlk obecný / Vědecký název
vlk obecný (Canis lupus) a jeho poddruhy jsou: vlk arabský (Canis lupus arabs) vlk černý (Canis lupus pambasileus)
Co to je dostat vlka : Mít nebo dostat vlka je české rčení označující zapaření kůže a s tím související opruzeniny. Zvlášť horko, sedavé zaměstnání, nevhodné prádlo nebo neprodyšné sedačky vytváří pro „chycení vlka“ ideální podmínky. Své by o tom mohla vyprávět většina řidičů z povolání.