Interval od vymočení do zpracování vzorku má být dle možností do 1 hodiny, maximálně do 2 hodin. Proto není vhodné vyšetřovat vzorek ranní moče dodaný do laboratoře později. Může dojít ke zkreslení výsledku.moč v uzavřené plastové zkumavce s kulatým dnem se dopraví do laboratoře do 2 hodin po odběru, při uchování v chladu do 4 hodin po odběru (organické elementy se rozpadají, zejména v hypotonické moči).Nádobku s močí doručte do 1 hodiny ke svému lékaři nebo do laboratoře. Pokud je předpokládaná doba doručení delší (do 4 hodin po odběru), nádobku s močí uchovejte v lednici (4–6°C). Dodržením těchto pokynů zajistíte správnost výsledku vyšetření.
Jak dlouho vydrzi Odebrana moč : Dobrý den, odebraný vzorek moči, by měl být odevzdán co nejdříve, ideálně do 1 hodiny, maximálně do 2 hodin. Domluvte se tedy ještě jednou s lékařkou.
Kdy odebrat ranní moč
Pokud neurčí ordinující lékař jinak, provádí se vyšetření vždy z první ranní moče. Příjem tekutin nemá být během noci nadměrný, aby nebyla moč příliš zředěná. Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou. K vyšetření se použije vzorek ze středního proudu moče.
Co se zjistuje z ranni moči : Základním vyšetřením umožňujícím posoudit acidifikační činnost ledvin je vyšetření pH vzorku ranní moči. Stanovení pH je zapotřebí provést ihned a doporučuje se použít pH-metr. U zdravého dospělého je pH ranního vzorku nižší než 6,0.
Odběr do sterilní zkumavky: Do sterilní zkumavky zachyťte střední proud moči (první porci mimo odběrovou nádobku), zbytek vymočte do záchodu. Sterilní zkumavku vám dá váš ošetřující lékař nebo si ji můžete vyzvednout v našich laboratořích nebo odběrových místnostech. Zkumavka má červený uzávěr.
Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky. Z pánvičky vystupuje močovod.
Proč se bere ranní moč
Ranní moč je koncentrovanější a kyselejší. Je vhodná zejména pro chemické vyšetření moče. Moč odebraná později je již ovlivněna příjmem tekutin, potravy a pohybem. Moč se získává obvykle spontánní mikcí.Vznik moči
Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky.Ranní moč je koncentrovanější a kyselejší. Je vhodná zejména pro chemické vyšetření moče. Moč odebraná později je již ovlivněna příjmem tekutin, potravy a pohybem. Moč se získává obvykle spontánní mikcí.
Zdravá moč má světle žlutou barvu. Nicméně, pravidlem bývá, že první ranní moč je koncentrovanější a proto je tmavší. Co signalizuje Vyšší příjem tekutin, ale i při léčbě diuretiky (užívání léků na odvodnění při léčbě vysokého tlaku).
Jak Smrdi moč : „Moč může páchnout lehounce nasládle, užíváme-li příliš vitaminu B12, ale i když sníme jídlo hojně okořeněné česnekem nebo si dopřejeme větší množství tropického ovoce či alkoholu. Při nadměrné konzumaci masa a nedodržení pitného režimu může moč výrazněji páchnout po amoniaku (čpavku) a močovině.
Jak říct člověku že smrdí : Pět rad, jak sdělit kolegovi, že cítíte zápach z jeho úst
- načasování
- místo, kde budete sami.
- empatický přístup.
- úvod – rozhodně to kolegovi nechcete vyčítat, chcete ho pouze upozornit, což je dobré zdůraznit.
- ponechte dotyčnému právo na jeho (jakoukoli) reakci.
Co znamená když je hodně žlutá moč
Žlutou barvu má na svědomí žluč a bilirubin. Příliš sytě žlutá moč může znamenat nedostatek tekutin nebo nadbytek vitamínů B. Poměrně vzácná je nazelenalá až zelená moč.
Zatímco krátkodobý zápach z úst je způsoben především zápachem příslušné potraviny (např. česneku) nebo příslušného stimulantu (např. cigaret, piva), chronický zápach z úst je charakterizován velmi nepříjemným zápachem podobným síře. Míra zápachu z úst se u jednotlivých osob značně liší.Pot sám skutečně nezapáchá, těmi pravými původci zápachu jsou bakterie a kvasinky, které se množí ve vlhkém a teplém prostředí s vyšším pH. Za ostrý pach potu potom může především bakterie Brevibacterium epidermis, která má na starost rozklad tukových složek pokožky.
Jak poznam že mám krev v moči : Krev v moči často doprovází další příznaky, jako je bolest v nadbřišku, pálení při močení, křeče, zvýšená teplota nebo horečka. Barva moči se může změnit i bez přítomnosti krve, např. po konzumaci červené řepy, ostružin nebo rebarbory se může zabarvit do růžova, barvu moči mohou změnit i některé léky.