Špagety (italsky spaghetti, výslovnost [spaˈɡetti]) jsou italské těstoviny tenkého a podlouhlého tvaru, typicky zhruba 2 mm tlusté a 30 cm dlouhé v syrovém stavu. Špagety jsou základní potravinou v Itálii, odkud pochází.Těstoviny pocházejí z Itálie, první zmínka o nich pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize (který žil v době císaře Tiberia), kde je popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lagana“ (předchůdce lasagne).Na světě je okolo 600 druhů těstovin. Mají přes 1300 názvů, což je způsobeno různými regiony a zeměmi. 2. B) Na fotce jsou pappardelle, velmi široké nudle, ale správná odpověď může být i tagliatelle.
Jak jí Italové špagety : Mistři jí těstoviny jen vidličkou
Pokud si v Česku v restauraci objednáte těstoviny, místo nože k vidličce dostanete lžíci. Italové ale zvládají jíst i dlouhé těstoviny, jako jsou špagety, tagliatelle, linguine nebo makarony, pouze vidličkou. „V Itálii se k těstovinám i v restauracích dává jen vidlička.
Kdo vymyslel špagety
Nejčastěji se předpokládá, že do Itálie přivezli těstoviny Arabové v době svých výbojů v 8. a 9. století, a to z Afriky a Blízkého východu, kde se obdoba těstovin používala od počátku našeho letopočtu. V podobě, jaké je známe dnes, se těstoviny rozšířily po Itálii ve 13.
Odkud jsou špagety Bolognese : Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.
Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.
Nudle se vařily z pšeničného těsta a v době dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.) byly hlavní složkou potravy. Nejstarší důkaz konzumace nudlí máme z Číny. V roce 2005 nalezl tým archeologů v oblasti Lajia kameninovou mísu s nudlemi starými 4 000 let.
Kdo vymyslel těstoviny
Nejčastěji se předpokládá, že do Itálie přivezli těstoviny Arabové v době svých výbojů v 8. a 9. století, a to z Afriky a Blízkého východu, kde se obdoba těstovin používala od počátku našeho letopočtu. V podobě, jaké je známe dnes, se těstoviny rozšířily po Itálii ve 13.Italové, stejně jako Francouzi a Španělé, mívají velmi lehké snídaně, které obvykle zahrnují kávu, cappuccino nebo horkou čokoládu s různými druhy sladkostí. Čaj a suchary nebo suché sušenky s ovocem jsou platnou a široce používanou alternativou. V Itálii se podle tradice často snídá v baru před odchodem do práce.Boloňská omáčka je jedno z nejtradičnějších jídel italské kuchyně, které vzniklo v severní Itálii už v 19. století. Jak je patrné z názvu, pochází originální boloňská omáčka z Boloně, hlavního města regionu Emilia Romagna.
Objevení těstovin se datuje kolem roku 1296, kdy cestovatel Marco Polo je po návratu z Číny dovezl do Itálie a kde je představil. Tenkrát šlo o nudle, které byli z rýžové mouky.
Kdo vymyslel boloňské špagety : Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.
Co znamená slovo nudle : Jméno „nudle“ je německé
Nudle jsou sice asijského původu, ale samotné slovo má s největší pravděpodobností kořeny v německém jazyce. Předpokládá se, že „nudle“ – anglicky „noodle“ – pocházejí z německého „knödel“, tedy knedlík.
Kdy byl vynalezen rohlík
Traduje se, že rohlíky začal vyrábět jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen. Začal tedy vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu turecké říše.
40 % Čechů totiž nejčastěji posnídá pečivo a uzeninu, 25 % si dá sladké pečivo, 24 % zdravou verzi v podobě müsli, marmeládu s pečivem pak zvolí pětina (20 %) Čechů, ovoce si ke snídani dává 19 % lidí a velmi oblíbená a experty na výživu i doporučovaná míchaná vajíčka pak volí jako začátek dne 16 % Čechů.ČR je zároveň jednou z mála zemí světa, která si s Itálií dlouhodobě udržuje pozitivní obchodní bilanci. Tradičním tahounem oboustranné obchodní výměny jsou motorová vozidla, zejména automobily, traktory, autobusy a jejich součásti. Umístila se na prvním místě s meziročně lehce sníženým objemem vývozu ve výši 1,20 mld.
Co je to nelibost : Disovat – ze slova dislike – nelibost. Používáno ve významu nesouhlasit s něčím, často vehementně bez zjevného důvodu.