Kdo je v kómatu?
Bezvědomí zahrnuje kompletní nebo částečnou ztrátu schopnosti vnímat a reagovat na vnější podněty. Hluboké déledobé bezvědomí se nazývá kóma. Omdlení následkem poklesu krevního tlaku a snížení přísunu kyslíku do mozku je příkladem dočasné ztráty vědomí.Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.Stav bezvědomí není u všech pacientů stejný, někteří mohou mírně reagovat na silné podněty, jiní nejsou s to ani samostatně dýchat a tuto činnost za ně vykonávají přístroje. Zrovna tak bezvědomí trvá nestejně dlouho: od několika minut až po řadu let.

Jak dlouho je Laufer v kómatu : března 2020 ležel v kómatu v pražské nemocnici Na Homolce po operaci srdeční chlopně, kdy při této operaci prodělal srdeční zástavu, po níž byl lékaři uveden do umělého spánku. Zemřel po nemoci dne 20. dubna 2024, po čtyřech letech v perzistentním vegetativním stavu, ve věku 84 let.

Jaký je rozdíl mezi umělým spánkem a komatem

Tomuto hlubokému bezvědomí se říká kóma. V závislosti na tom, jak moc je mozek poškozený, se všechny tyto poruchy vědomí mohou někdy v průběhu času zcela upravit. Někdy je poškození mozku nevratné. “Umělý spánek” je označení po stav, kdy zdravotníci uměle navodí spánek — utlumí vědomí pomocí léků.

Kdo byl nejdéle v kómatu : * Podle Guinnessovy knihy rekordů strávila dosud nejdelší dobu v kómatu Američanka Elaine Espositová. 6. srpna roku 1941, tehdy jí bylo šest let, byla odvezena do nemocnice kvůli problémům se slepým střevem. Operace proběhla úspěšně, ona se však nikdy neprobrala z celkové anestezie.

Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.

Lidé v kómatu přežívají čtyři až šest let.

Kde leží Josef Laufer

Producent Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg tvrdí, že operace srdce byla plánována. Josef Laufer leží na oddělení akutní kardiologie s devíti monitorovanými lůžky kardiologické intenzivní péče v Nemocnici Na Homolce.Ve věku 84 let zemřel Josef Laufer, Českému rozhlasu to potvrdil ředitel divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Poslední čtyři roky byl uveden do umělého spánku, v roce 2020 absolvoval komplikovanou operaci srdeční chlopně.V umělém spánku lze nemocného udržovat prakticky libovolně dlouhou dobu — i měsíce. Po celou dobu umělého spánku musí být zajištěna péče o pacientovy životní funkce.

Podle neurologa Pavla Bočana jde o standardní léčebnou metodu. Co se děje s pacientem v umělém spánku a jak ho lékaři probouzí Pacienti, u nichž to jejich zdravotní stav vyžaduje, bývají udržováni v umělém spánku obvykle dva až tři týdny.

Jak komunikovat s lidmi v kómatu : "Důležité je, aby se k pacientovi přistupovalo jako k člověku, dotýkat se ho, mluvit na něho a všichni by to měli dělat stejně,“ vysvětluje Karolína Friedlová postup při léčbě. Mělo by to zhruba vypadat tak, že u každého pacienta je papír, kde jsou pokyny, například jak pozdravit, za kterou ruku ho chytnout.

Kdo může rozhodnout o odpojení od přístrojů : O propuštění z léčení rozhoduje lékař (primář, vedoucí, ošetřující nebo službu konající). Při propuštění z nemocnice odevzdají pacienti zdravotní sestře všechny zapůjčené předměty a současně jim bude vydáno vše, co měli během pobytu v úschově.

Jak se pozná blížící se smrt

pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)

Posmrtný život či posmrtná existence je představa, že podstatná část identity jednotlivce přežívá smrt fyzického těla a nějak dále existuje v jiném světě než fyzickém, nebo ve sféře fyzického světa, která není objektům fyzického světa běžně dostupná.Jeanne Louise Calmentová (nepřechýleně Calment; 21. února 1875 Arles – 4. srpna 1997 Arles) byla francouzská žena, která je považovaná za nejdéle žijícího člověka, jehož věk byl úředně ověřen. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní, čímž je jediným člověkem historie, který se dožil více než 120 let.

Kolik se dožil nejstarší člověk v Česku : Dosud nejstarší ověřenou osobou z České republiky byla Marie Bernátková (1857–1969), která zemřela ve věku 111 let, 194 dnů, a nejstarším známým mužem v České republice byl Josef Flandera (1902–2010), který zemřel ve věku 107 let, 258 dní.