Kdo je kdo na našich bankovkách
- 100 Kč – Karel IV.
- 200 Kč – Jan Amos Komenský
- 500 Kč – Božena Němcová
- 1000 Kč – František Palacký
- 2000 Kč – Ema Destinnová
- 5000 Kč – Tomáš Garrigue Masaryk.
- autor českých bankovek Oldřich Kulhánek.
Stovka. Je na ní český král, římský císař a „otec vlasti“ Karel IV., jehož jsme před časem zvolili největším Čechem. Karel IV. celý život usiloval o rozvoj českého království a Prahy, která byla v jeho éře hlavním centrem římské říše.Tyto bankovky nesly portrét Klementa Gottwalda, prvního komunistického prezidenta Československa. Design bankovek byl jednoduchý, s převládajícími rudými a hnědými odstíny. Na bankovkách byly také vyobrazeny průmyslové motivy, zemědělské scény a další symboly socialistického režimu.
Kdo je vyobrazen na Stokorune : Na konci listopadu vypsala Česká národní banka soutěž na návrh stokorunové bankovky. Autor podoby současných bankovek, malíř Oldřich Kulhánek, totiž v roce 2013 zemřel. Protože půjde o speciální edici ke stému výročí československé měny, bude na stokoruně vyobrazený první ministr financí Alois Rašín.
Kdo je na dvousetkorunové bankovce
Stačí, když bude hlasovat v anketách a vyplníte všechny naše kvízy. Dnes si otestujte, co víte o dvěstěkorunové bankovce. Který velikán je zobrazený na líci dvousetkorunové bankovky Karel IV.
Kdo je zobrazen na 5000 Kč : Motiv bankovky navrhl a zároveň vytvořil Oldřich Kulhánek, stejně jako ostatní české bankovky. Na lícní straně bankovky je portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Masaryk je zároveň i motivem vodoznaku.
Bankovka pět tisíc korun českých, tedy bankovka o hodnotě 5000 korun, má mezi českými bankovkami nejvyšší hodnotu. Motiv bankovky navrhl a zároveň vytvořil Oldřich Kulhánek, stejně jako ostatní české bankovky. Na lícní straně bankovky je portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Bankovka s nominální hodnotou 50 Kč je 64 mm široká a 134 mm dlouhá. Přípustná tolerance pro šířku i délku je i+ 1,5 mm. Námět bankovky je věnován svaté Anežce České. Její portrét je umístěn v pravé části lícní strany bankovky.
Kdo je na dvacetikorunové bankovce
Zatímco Muchovu dceru veřejnost neznala, na dvacetikorunové bankovce z roku 1926 se potkaly dvě politické ikony Československé republiky, Alois Rašín a Milan Rastislav Štefánik. Zvláštností je to, že se dvě tváře dělí o jedno platidlo, protože většinou platí, že co bankovka, to osobnost.Dalo by se říci, že padesátikoruny papírové byly nahrazeny za mince z důvodu jejich vyšší trvanlivosti. Na dvacetikoruně byl vyobrazen Přemysl Otakar I. a na padesátikoruně sv. Anežka Česká.Dalo by se říci, že padesátikoruny papírové byly nahrazeny za mince z důvodu jejich vyšší trvanlivosti. Na dvacetikoruně byl vyobrazen Přemysl Otakar I. a na padesátikoruně sv. Anežka Česká.
Reliéfy českých oběžných mincí
1Kč minci zdobí Svatováclavská koruna – nejvýznamnější z našich korunovačních klenotů. 2Kč mince nese gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. 5Kč mince připomíná legendární Karlův most. 10Kč mince patří brněnskému Petrovu, tedy panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla.
Kdo je na papírové 20 Kč : Stejně jako u haléřů přestaly tyto bankovky plnit funkci oběživa. Dalo by se říci, že padesátikoruny papírové byly nahrazeny za mince z důvodu jejich vyšší trvanlivosti. Na dvacetikoruně byl vyobrazen Přemysl Otakar I. a na padesátikoruně sv.
Na jaké bankovce je svatý Václav : Václav dokonce zobrazen na pětitisícové bankovce. Svatováclavská orlice byla tehdy nejvyšším protektorátním vyznamenáním pro Čechy, kteří kolaborovali s nacisty.
Kdo je na 50 Kč bankovce
Bankovka s nominální hodnotou 50 Kč je 64 mm široká a 134 mm dlouhá. Přípustná tolerance pro šířku i délku je i+ 1,5 mm. Námět bankovky je věnován svaté Anežce České. Její portrét je umístěn v pravé části lícní strany bankovky.
Bankovky
Denominace | Motiv aversu | Výška |
---|---|---|
500 korun / Kč | Božena Němcová | 69 mm |
1000 korun / Kč | František Palacký | 74 mm |
2000 korun / Kč | Ema Destinnová | |
5000 korun / Kč | Tomáš Garrigue Masaryk |
České bankovky
Mezi ně patří Karel IV. (100 Kč), Jan Amos Komenský (200 Kč), Božena Němcová (500 Kč), František Palacký (1 000 Kč), Ema Destinová (2 000 Kč) a Tomáš Garrigue Masaryk (5 000 Kč).
Kdo je vyobrazen na 100 Kč : a) Sto korunová bankovka – Karel IV. Tato bankovka je mezi lidmi asi nejčastější. Setkáváme se s ní dnes a denně, například pokud potřebujeme něco rychle nakoupit (jednu nebo dvě věci), vždy po ní sáhneme. Na této bankovce je zobrazen Karel IV., bývalý a známý vladař v Praze.